52 świętych z chojnickiej bazyliki

Tego jeszcze o naszym gotyckim zabytku nie wiecie. Że zdobią go wizerunki świętych, to może tak, ale ilu ich jest i kim są, to już niekoniecznie. Benedyktyńskiej pracy ich policzenia i opisania podjął się dr Przemysław Zientkowski.

I tak powstał album, który jest pamiątką obchodów 25-lecia bazyliki mniejszej, a zarazem – co wynika z dedykacji autora – dwudziestolecia proboszczowania w tym kościele ks. Jacka Dawidowskiego. Pomysłodawcę dzieła wsparli Zbigniew Buława i Wojciech Wójcik, którzy wykonali zdjęcia wizerunków świętych. A całość jest wydana na dobrym papierze i w twardej oprawie.

Każdy grosz się przyda

Podczas promocji wydawnictwa 14 lipca w podziemiach kościoła gimnazjalnego ks. proboszcz Jacek Dawidowski chwalił mrówczą pracę autorów i dziękował im za trud jej podjęcia. – Każdy grosz z tej publikacji się przyda – mówił. – Musimy wymienić instalację elektryczną i przeciwpożarową, zrobić dobre nagłośnienie i monitoring.
W bazylice grasuje też intruz, który zagraża nie tylko kościelnym ławkom, żłobiąc w nich dziury. Kołatek „zjada” także organy, a to szkodnik, który upodobał sobie drewno i na walkę z nim trzeba by wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Przemysław Zientkowski zdradził kulisy powstawania albumu. Zainspirował go jeden ze znajomych – Grzegorz Łosiński, który wyznał, że chętnie by poczytał chojnickie „Żywoty świętych”. W zidentyfikowaniu poszczególnych postaci pomagali „starzy” ministranci, do których zalicza się też sam autor. – Wpuścić trzech facetów do bazyliki, to była odwaga – śmiał się Zientkowski. I podkreślał, że pomagała mu również żona, a także Anna Kobus z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Od Jana Chrzciciela

Album otwiera patron bazyliki i miasta – św. Jan Chrzciciel. Okazuje się, że jego wyobrażenia są obecne w kościele aż w dziesięciu wersjach! Wszystkie zostały skrzętnie opisane i sfotografowane, a o świętym otrzymujemy wyczerpującą informację.
Podczas promocji była także okazja podziękować proboszczowi bazyliki. Uczynili to burmistrz Arseniusz Finster i radny miejski Bogdan Kuffel. Spotkanie poprowadził Grzegorz Szlanga.
Obecni mogli nabyć książkę i dostać autograf autora. Ustawiła się do niego kolejka. Tym, którzy jeszcze albumu nie mają, podpowiadamy, że można go kupić w biurze parafialnym i w Promocji Regionu Chojnickiego. Kosztuje 50 zł.

Tekst i fot. Maria Eichler

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.