Kolejny raz policjanci apelują

Kolejny raz policjanci apelują- bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać metodą „na policjanta” lub „wnuczka”

Pomorscy policjanci prowadzą akcje profilaktyczne i każdego dnia przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Jednak pomimo wczorajszych apeli policji w mediach, niestety kolejny senior przekazał oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów! Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za policjanta czy wnuczka z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem przekazania pieniędzy lub wpłaty na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka, czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji, i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy, ale wykorzystują też inne zawody do których społeczeństwo ma zaufanie i proszą o pieniądze, które muszą zabezpieczyć, żeby przestępcy nie przejęli ich gotówki, którą posiadają w domu lub na koncie. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je przetrzymać na czas akcji policyjnej lub przekazane na wskazane przez przestępców konto bankowe.

Wczoraj i dzisiaj kilka osób poinformowało policjantów o podjętych próbach oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze osób starszych. Natychmiast policjanci zajęli się tą sprawą i ustaleniem szczegółowych informacji, które mogą pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu tych oszustów. Podali również komunikat do mediów, aby przestrzec mieszkańców przed przestępcami działającymi metodą na policjanta bądź bankowca.

Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają – stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za policjanta lub wnuczka z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów! W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.