„Nie zwiększa się zadłużenie, ani deficyt miasta”

Na poniedziałkowej – 5 lutego – konferencji prasowej u Burmistrza, Komendant Straży Miejskiej w Chojnicach – Arkadiusz Megger – poinformował, że zainteresowani mogą już zgłaszać wnioski o czujki czadu. Na stronach internetowych Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i MOPS-u znajdują się już owe wnioski. Program przewiduje zakup 300 czujek. Jeśli nie uda się zrealizować tego przedsięwzięcia w tym sezonie grzewczym, Komendant zapowiedział, że na pewno będzie ono zrealizowane w kolejnym sezonie. Na jedno mieszkanie jest przewidziana jedna taka czujka. Ich montaż najprawdopodobniej rozpocznie się od marca.

Jako drugi na konferencji głos zabrał Dyrektor Generalny, Sekretarz Urzędu Miasta, Robert Wajlonis. Poinformował o zmianie nazwy ulicy Rolbieckiego na ulicę Rotmistrza Pileckiego. Sprawa jest skomplikowana, gdyż Wojewoda Pomorski zarządzeniem zastępczym z 7 grudnia 2017 roku dokonał zmiany ulicy właśnie z Rolbieckiego na Pileckiego, kierując się opinią IPN-u, który stwierdził, że postać Rolbieckiego nie jest na tyle świetlana, żeby nadać jego nazwiskiem nazwę ulicy. Problem pojawia się w kwestii, jakiej nazwy obecnie używać. Funkcjonują bowiem ustawy, które wzajemnie się wykluczają. Według Dyrektora Generalnego, należy używać określenia: ulica Pileckiego, dawniej Rolbieckiego. Trudno na chwilę obecną jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię.

Następnie głos zabrał dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miejskiego, Grzegorz Czarnowski. Poinformował o harmonogramie rekrutacji dotyczącej przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz szkół podstawowych – dla kandydatów do klas pierwszych. Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych rozpocznie się 1 marca i potrwa do 17 maja. Powołana komisja będzie zbierać wnioski do 30 marca, później nastąpi weryfikacja do 5 kwietnia, a 27 kwietnia będzie podana lista kandydatów. Okres od 30 kwietnia do 16 maja będzie przeznaczony na potwierdzenie przez rodziców zgody w postaci pisemnego oświadczenia lub umowy przyjęcia dziecka do określonego przedszkola. Ostatecznie będzie podana do publicznej wiadomości lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Jeśli owa jednostka będzie miała więcej miejsc wolnych, w późniejszym terminie zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca. Powinno się ono rozpocząć 18 maja i zakończyć do 23 czerwca. Według takich samych zasad będzie się odbywała rekrutacja do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych.

Drugim tematem poruszonym przez Czarnowskiego była przeprowadzona analiza wynagrodzeń dla nauczycieli. W Chojnicach, stażysta zarobił średnio, miesięcznie, o 50 zł więcej, niż uwzględnia ustawa, czyli 2802 zł brutto, a dyplomowany nauczyciel – ustawowo powinien zarobić 5065 zł miesięcznie, a zarabia 5348 złotych brutto. W Chojnicach pracuje 240 nauczycieli dyplomowanych – jest to wydatek rzędu 800 tysięcy złotych. Przewidywane są remonty chojnickich szkół. Priorytetem jest remont sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 – obejmie odświeżenie ścian i podłogi. Oprócz dużych inwestycji w Szkołach Podstawowych nr 3 i nr 5, planowany jest też remont Szkoły Podstawowej nr 1.

W piątek (2 lutego) odbyło się spotkanie Burmistrza Finstera z Wójtem Gminy Chojnice – Zbigniewem Szczepańskim. Tematem rozmów było Muzeum Żeglarstwa. Pełniłoby funkcje interaktywne, żeby zaangażować jak najwięcej młodzieży. Włodarz Chojnic chce pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. Partnerem byłoby Ministerstwo Sportu, które zapewniłoby 50 procent funduszy. Natomiast miasto musiałoby pokryć 1/3 kosztów.

Burmistrz spotkał się również z nowym komendantem KPPSP – Błażejem Chamier-Ciemińskim. Wspólnym, tegorocznym celem jest zakup wozu bojowego. Zakup wozu kosztuje około 700-800 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty może zapewnić Komenda Wojewódzka. Drugą część kwoty jest w stanie dołożyć miasto. Marzeniem Ochotniczej Straży Pożarnej, które może się wkrótce zrealizować, jest remiza, która znajdowałaby się przy placu Piastowskim.

Tematem poruszonym na konferencji były też przetargi. Przetarg na deszczówki został podzielony na cztery. Dwa z nich zostały unieważnione, a pozostałe dwa zostaną rozstrzygnięte za trzy tygodnie. 9 lutego zostanie ogłoszony przetarg na dworzec autobusowy wraz z parkingami, komunikacją i ścieżkami rowerowymi. 23 lutego – przetarg na budynek główny dworca, parkingi i komunikację. Z tym terminem powinna się synchronizować PLK, w kontekście peronów i przejść podziemnych.

Jeśli chodzi o mniejsze przetargi – 16 lutego rozstrzygnie się ten dotyczący windy w SP3. Jeśli Rada Miejska zatwierdzi zmiany w budżecie proponowane przez Burmistrza, to w granicach 15-20 lutego zostanie ogłoszony przetarg na ulice Truskawkową i Morelową. Pojawił się projekt przekształcenia Morelowej na pieszojezdnię, natomiast nie zostanie on zrealizowany ze względu na zbyt późne zgłoszenie pomysłu. Zostanie jednak przeprowadzona ankieta i jeśli mieszkańcy wyrażą uznanie dla projektu pieszojezdni – zostanie ona wybudowana w 2019 roku.

Trwają prace nad PFU (Program Funkcjonalno-Użytkowy) ulicy Rolbieckiego-Pileckiego, ulicy Subisława oraz Wzgórzem Ewangelickim. Te trzy elementy wchodzą do rewitalizacji. PFU zostanie wysłane do Urzędu Marszałkowskiego – do oceny. Następnie rozpisywane będą przetargi.

Udało się wyłonić wykonawcę murów obronnych, którym jest firma Oleksy z Torunia. Firma zapewnia 7 lat gwarancji, a za prace proponuje 110 tysięcy złotych. Mur obejmuje teren od wjazdu w ulicę Cechową, do środka dziury, która jest zabezpieczona. Przewidywanym terminem zrealizowania prac jest koniec lipca.

Kolejnym tematem poruszonym przez Burmistrza był budżet miasta. W 2018 roku obejmuje wydatki w kwocie 208 mln 692 tysięcy złotych. Żeby zrealizować ten budżet, miasto zaciąga kredyt w wysokości 13 mln 800 tysięcy złotych kredytu. Natomiast Chojnice mają 17 mln 497 tysięcy złotych wolnych środków, które są już używane do budżetu. Te wolne środki i kredyt finansują deficyt. To nie są jednak wszystkie wolne środki, jakimi miasto dysponuje. Połowę z nich bowiem Burmistrz zatrzymuje i nie finansuje nimi zadań inwestycyjnych.

Miasto zwiększa nakłady inwestycyjne na przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Mickiewicza – o 900 tysięcy złotych. W tej chwili są bowiem prowadzone dwie inwestycje, tj. budowa budynku klubowego za ponad 300 tysięcy złotych i druga część dachu za około 600 tysięcy złotych. Te 900 tysięcy złotych będą przeznaczone na budowę budynku prasowego i konferencyjnego dla mediów. W sytuacji, gdyby Chojniczanka awansowała, przewidywany jest projekt podgrzewania murawy. Pozostałe zmiany w budżecie są wywołane różnymi implikacjami związanymi z prowizorium.

Nie zwiększa się zadłużenie, ani deficyt miasta, ale wręcz go zmniejszamy wolnymi środkami – podsumowując konferencję, zapewnił Burmistrz Chojnic.

W programie sesji z 12 lutego znajduje się uchwała dotycząca 95-procentowej bonifikaty na wykup nieruchomości przy ulicy Mickiewicza przez Kościół Zielonoświątkowy. Burmistrz zdecydował się na taki krok, ponieważ wcześniej taką samą ulgę zastosował wobec Kościoła Katolickiego.

W kontekście przebudowy CHCK-u decyzje zapadną w tym tygodniu.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.