Szczepionkowa fobia?!

Nowy rok

Za nami nieprawdopodobny rok 2020. Zapisze się w historii świata z pewnością za sprawą koronawirusa COVID-19. To był najbardziej nienormalny rok w moim dotychczasowym życiu. Myślę, że nie jestem w tym odczuciu odosobniony. Jeszcze bardziej odczuły go moje dzieci – pozbawione zajęć szkolnych i kontaktu z rówieśnikami. Ci, którzy zmierzyli się z chorobą i wyzdrowieli, wiedzą jakie to trudne doświadczenie. Niestety, ubiegły rok zabrał spośród nas wiele osób, które nie wygrały walki z wirusem, bądź odeszły z innych powodów. Z pewnością pozostaną w naszej pamięci.

Początek stycznia to czas podsumowań i ustalania planów do realizacji. Myślę, że wszyscy żyjemy nadzieją, że nowy rok będzie bardziej przewidywalny. To samo dotyczy naszego miasta. Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia Rada Miejska obradowała przez kilka godzin nad miejskim budżetem w 2021 roku. Wspólnie z pozostałymi członkami Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość podjęliśmy decyzję o nieudzielaniu poparcia dla projektu przygotowanego przez urzędującego burmistrza. Dlaczego podjęliśmy taką decyzję? To nie był sprzeciw dla samej zasady – „bo nie jesteśmy w koalicji rządzącej”. To decyzja, która wynikała z analizy budżetu, priorytetów w nim zawartych, jak również braku realizacji zadań szczególnie istotnych dla mieszkańców. Wszyscy dostrzegamy, że Chojnice się zmieniają. Realizowane są kolejne inwestycje na naszych ulicach i pod nimi. Jak choćby kanalizacja deszczowa, która nie jest widowiskową inwestycją, ale jest potrzebna w perspektywie możliwości rozwoju miasta w przyszłości. Kolejny rok jest trudny do oszacowania w kwestii dochodów budżetu. Nikt nie wie jak będzie wyglądać nasza krajowa gospodarka po covidzie, a od tego zależą bezpośrednio dochody naszego budżetu. Rządząca koalicja Komitetu Arseniusza Finstera Program 2023 wspólnie z Platformą Obywatelską (Koalicją Obywatelską) zafundowały mieszkańcom Chojnic wzrost podatków od nieruchomości. Do tego dochodzą podwyżki mediów – woda, kanalizacja i prąd. Od maja najprawdopodobniej czeka nas kolejna podwyżka opłat za wywóz odpadów komunalnych. Mamy również zastrzeżenia dotyczące zadłużenia miasta (ponad 80 mln zł) a szczególnie terminu zaciągania tych kredytów – w perspektywie do 2037 roku. Nadal nie dostrzegamy efektywnych działań w zakresie ograniczenia smogu i zaprzestania spalania złych paliw i odpadów w domowych kotłowniach. To samo dotyczy budowy nowego żłobka, domu seniora. Nie funkcjonuje budownictwo komunalne, a lista oczekujących na przydział mieszkań komunalnych systematycznie się wydłuża. Te wszystkie decyzje budzą nasze wątpliwości. Skorzystaliśmy z możliwości złożenia własnych wniosków do budżetu. Wybraliśmy 14 zadań, które uważaliśmy za istotne. Mimo pochlebnych opinii na ich temat ze strony burmistrza zaledwie dwa zadania mają szanse na realizację w kolejnych latach. Ostatecznie kontrowersyjny i nieakceptowalny przez nas zapis dotyczący kontynuacji realizacji finansowania in-vitro przesądził o podjętej przez nas decyzji. W Chojnicach mamy wiele innych, zdecydowanie bardziej priorytetowych obszarów wymagających wsparcia niż ten program. Na osłodę muszę przyznać, że jesteśmy zadowoleni z systematycznego pozyskiwania środków zewnętrznych – z rządowych programów: Fundusz Dróg Samorządowych i Fundusz Inwestycji Lokalnych, ale również ze środków europejskich.

Szczepionkowa fobia?!

Na koniec to czym żyje świat. W ostatnich dniach przeczytałem o wynikach badań czasopisma naukowego Nature, w którym Polacy obok Rosjan są najmniej skłonni do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Niestety, propaganda antyszczepionkowców i niedouczenie tworzą poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Czy blisko połowa Polaków, która ma obawy przed szczepieniami nie zauważa, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku? Pytam Was – czy wśród bliskich nie macie osób, które zmarły, które ciężko walczyły z chorobą? Jeśli naprawdę chcemy powrotu do normalności – do możliwości spotykania się, wyjazdów krajowych i zagranicznych, do powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu gospodarczego – to jedynie masowe szczepienia mogą nam na to pozwolić. Proszę zatem wszystkich o społeczną odpowiedzialność i nieuleganie pseudonaukowym teoriom. Dzisiaj od naszej decyzji zależy nie tylko zdrowie nasze, ale również naszych bliskich.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.