Poznaj swojego Radnego – Kazimierz Jaruszewski

Radny Kazimierz Jaruszewski (49 l.)

Przewodniczący Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Wykształcenie
wyższe – mgr filologii polskiej, nauczyciel w ZSP nr 1 w Chojnicach

Okręg wyborczy Nr 21 obejmujący ulice: Baczyńskiego, Bieszka, Bytowska od nr 1 – 61 (nieparzyste), Chopina, Dąbrowskiej, Długosza, Fredry, Gojawiczyńskiej,
Gombrowicza, Heweliusza, Kochanowskiego, Konarskiego, Konopnickiej, Kopernika, Krasińskiego, Kraszewskiego, Kruczkowskiego, Lema, Moniuszki, Nałkowskiej, Niemcewicza, Prusa, Reymonta, Rodziewiczówny, Skłodowskiej-Curie, Słowackiego, Solskiego, Staszica, Tuwima, Wyspiańskiego, Zamieście.

Kilka słów o sobie.
Jestem chojniczaninem od urodzenia. Mam wspaniałą żonę Alinę i trzy córki, z których jestem dumny: Olę, Igę i Sławkę. Pracuję jako nauczyciel języka polskiego w ZSPnr 1 w Chojnicach.

Jak długo jest Pan radnym? Jakie są Pana największe osiągnięcia w poprzednich kadencjach? Z czego jest Pan szczególnie dumny?
To moja druga kadencja. Wcześniej byłem radnym w latach 2006-2010. W 2010 r. nie kandydowałem do Rady Miejskiej. Uważam, że każdy przedstawiciel Rady Miejskiej stanowi potrzebne ogniwo w jednym mechanizmie samorządowym. Cieszę się na przykład z tego , że jako przewodniczący Komisji Edukacji zaproponowałem coroczne nagradzanie wyróżniających się uczniów podstawówek i gimnazjów.

Jakie są największe problemy mieszkańców dzielnicy,którą Pan reprezentuje?
Na Osiedlu Asnyka powstająca infrastruktura drogowa, natomiast na Osiedlu Bytowskim z kolei utrzymanie istniejących dróg w dobrym stanie. Mieszkańcy mówią też o potrzebie przebudowy placu zabaw przy ul. Kopernika.

Jak często spotyka się Pan ze swoimi wyborcami. Jak mieszkańcy mogą się z Panem kontaktować.
Z mieszkańcami mam dobry kontakt. Prawie każdego dnia podejmujemy tematy ważne dla życia osiedla. Również mój numer telefonu jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Jakie są według Pana największe i obecnie najpilniejsze potrzeby naszego miasta?
Obecnie najważniejszą inwestycją jest, moim zdaniem, powstanie węzła integrującego. Chojnice zasługują na nowoczesne centrum komunikacyjne. Dworce: kolejowy i autobusowy przestaną straszyć. Pilną potrzebą jest też modernizacja Chojnickiego Centrum Kultury.

Co Pan sądzi o projekcie chojnicko-człuchowskiego miejskiego obszaru funkcjonalnego. Czy powinniśmy dążyć do utworzenia dwumiasta.
Kiedy zrodził się ten pomysł, byłem jego zwolennikiem. Teraz jednak patrzę sceptycznie na możliwości powstania dwumiasta. Powinniśmy natomiast zacieśniać więzi gospodarcze, społeczne czy kulturalne. Mogę tu podać przykład dobrych praktyk, mianowicie podejmowanie licznych wspólnych inicjatyw na niwie kulturalno-naukowej przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej.

Gdyby udało się pozyskać dodatkowe, nieprzewidziane środki finansowe, powiedzmy 10 milionów złotych, na co by je Pan wydał?
Nie wierzę w cudowne pomnożenie budżetu miasta. Uważam jednak, że priorytetem dla miasta i jego mieszkańców powinien być obecnie węzeł integrujący. To cel, w który warto i trzeba inwestować.

Jak duży, według Pana, wpływ na opinię mieszkańców miasta mają media internetowe? Czy czyta Pan na bieżąco informacje zamieszczane na chojnickich portalach?
Media internetowe pozwalają na błyskawiczne przekazywanie informacji. Takie środki komunikowania są wyróżnikiem naszych czasów. Wierzę jednak w mądrość chojniczan i ich umiejętności kształtowania własnych opinii na temat rozwoju miasta. Zapoznaję się również z wiadomościami lokalnymi w Internecie.

Jakie ma Pan plany działania na najbliższą przyszłość. Czym chce się Pan zająć.
Chciałbym kontynuować swoją pracę samorządową mającą na celu wspieranie mieszkańców osiedla i miasta. Myślę ponadto o uczczeniu 50. rocznicy śmierci Ottona Weilanda w formie postawienia pamiątkowego obelisku w naszym pięknym parku. Może uda się zrealizować to zamierzenie.

Jak Pan wypoczywa i jakie sporty uprawia?
Lubię turystykę górską i wycieczki rowerowe.

Czy planuje Pan wystartować w następnych wyborach?
Tak. Planuję kandydować do Rady Miejskiej w 2018 roku.

I na koniec?
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Czytelników „Chojniczanina.pl”! Życzę Państwu pogodnych sierpniowych dni! Dużo słońca i uśmiechu!

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.