„To wyjątkowa, moja już 20. choinka”

Na piątkowej konferencji prasowej – 1 grudnia – zostały poruszone, w kolejności, następujące kwestie: Mikołajkowa Wystawa Psów Ozdobnych i do Towarzystwa, przyjazd ciężarówki coca-coli na Stary Rynek w Chojnicach, tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy, instalacja źródełek wody pitnej w szkołach, symboliczna dla burmistrza choinka na chojnickim rynku oraz przyszłoroczne inwestycje.

Na spotkaniu prasowym w ratuszu, jako pierwsza głos zabrała Wiceprzewodnicząca ds. Hodowlanych Związku Kynologicznego w Polsce – Martyna Śpica. Serdecznie zaprosiła wszystkich na Mikołajkową Wystawę Psów Ozdobnych i do Towarzystwa, która odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia, w Hali Sportowej przy Parku Wodnym w Chojnicach, przy ul. Wagnera 1, o godz. 10:00. Jest to trzecia cykliczna impreza. Wystawa potrwa do godz. 16:00. Zgłoszono 130 wystawców – 90 procent stanowią uczestnicy z Polski, pozostali specjalnie na tę okazję przybędą z Norwegii, Irlandii, Finlandii i Londynu. Na wystawę zaproszone są dzieci. Będzie Święty Mikołaj, różne konkursy dla najmłodszych z nagrodami, a całość imprezy osłodzą im cukierki i poczęstunki. Wstęp dla dzieci jest bezpłatny, natomiast dla dorosłych – koszt biletu wynosi 8 zł. Wystawa obejmuje jedynie psy ozdobne, a więc maltańczyki, chińskie grzywacze, mopsy, dogi francuskie, pudelki oraz shih tzu.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu w ratuszu, był przyjazd ciężarówki coca-coli na Stary Rynek w Chojnicach. Podjął go prezes Roman Guzelak. Kultowy symbol grudniowych świąt – ciężarówka coca-coli – pojawi się na rynku w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 15:00. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się jej obecnością do godz. 20:00. W restauracji Sukiennice, 7 grudnia, o godz. 18:00 odbędzie się premiera tegorocznego kalendarza. Na spotkaniu pojawi się Justyna Laska-Pietrzyńska, która pokrótce przedstawi swoje prace. Tego dnia będzie można nabyć kalendarz w promocyjnej cenie, 20 zł. Normalna cena wynosi 25 zł. Poza tą okazją, kalendarz można kupić w siedzibie Promocji Regionu Chojnickiego, przy Starym Rynku 4. Drugą sprawą był jarmark bożonarodzeniowy, który w tym roku przypada w dniach 8-10 grudnia. Będzie można się nim cieszyć w piątek, w godz. 9:00-18:00, w sobotę – 10:18:00 oraz w niedzielę – 10:00-17:00. Będą wystawione wówczas różnego rodzaju stoiska wokół wystawową. Wydarzenie wzbogacą występy dzieci z chojnickich szkół. Ze względu na warunki pogodowe – pominięte zostały przedszkolaki. Na tegorocznym jarmarku pojawią się nowości. We współpracy z firmą Papka, Andrzejem Ciemińskim i Marleną Pawlak odbędzie się wspólne malowanie bombek. Będą to dość pokaźne ozdoby, bo aż 1,5-metrowe. Pomalowane bombki trafią później do rąk gospodarzy powiatu, miasta i gminy. W sobotę na rynku, między godziną 14:00, a 18:00, na rynku odbędzie się pokaz plenerowy „Piec do wypieku ceramiki” Jarosława Urbańskiego. W niedzielę tradycyjnie pojawi się szopka ze zwierzętami – od godz. 11:00. O godz. 14:30 zawita Święty Mikołaj. Szkoła Podstawowa nr 1 z dyrektorem Michałem Leszczyński pokieruje wspólnym odśpiewaniem kolęd – wraz z radnymi. W sobotę o godz. 11:30 mieszkańcy będą mogli ugotować zupę grzybową pod okiem restauracji „Don Pablo” z Brus. Starosta, burmistrz oraz wójt zapraszają na wigilię dla potrzebujących. Wspólny poczęstunek odbędzie się w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej, przy ulicy Strzeleckiej 31, 16 grudnia, o godz. 18:00. Przed laty inicjatywa zapoczątkowana przez akcję katolicką, a od wielu lat realizowana przez Promocję Regionu Chojnickiego. Już teraz są zapewnione upominki i strawa dla początkujących. Swoją pomoc zaoferował Chojnicki Bank Żywności. Organizatorzy przewidują uczestnictwo około dwustu osób. Zaplanowany jest koncert noworoczny – na 6 stycznia.

Na spotkaniu prasowym wypowiedział się także Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Chojnicach – Grzegorz Czarnowski. Wyjaśnił inicjatywę zainstalowania źródełek wody pitnej w szkołach. W planach jest zamontowanie minimum jednego takiego źródełka w każdej szkole. Do współpracy w ustaleniu najlepszej lokalizacji w danej szkole poproszono wysokiej klasy fachowca z firmy „Zdrojownia” – Martę Lachowską. Montaż jest także zaplanowany w Przedszkolu nr 3. Łącznie, w chojnickich szkołach pojawi się jedenaście takich urządzeń. Koszt montażu i kampanii reklamowej biorą Wodociągi. Natomiast kwotę za same urządzenia pokrywa Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Jeden taki przyrząd oscyluje wokół kwoty czterech tysięcy. Ekipa zaopatrująca szkoły w te urządzenia mogłaby rozpocząć prace już 27 stycznia w sobotę – 29 stycznia rozpoczynają się bowiem ferie. Na montaż i adekwatne badania firma ma czas do 11 lutego. Przed oddaniem do użytkowania urządzenia odbędzie się pierwsze badanie. Każde kolejne badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Koszt wynosi około 200 zł i ponosić go będzie szkoła. Za kwestie techniczne odpowiedzialny będzie Jakub Rak z Wodociągów, natomiast za kampanię reklamową – Wojciech Reszkowski.

W tym roku mamy bardzo ładną, wysoką, szczególnie urodziwą choinkę. I jest to szczególna choinka, bo moja już dwudziesta – rozpoczął burmistrz. Ważne jest to, że w tym roku choinkę będą stroiły Warsztaty Terapii Zajęciowej. Nie tylko tę, która stoi w sali obrad Rady Miejskiej, ale także tę na rynku – wyjaśnił włodarz Chojnic. Przetarg na wykonanie zadaszenia „Chojniczanki” obejmuje zgłaszanie ofert do 8 grudnia. Burmistrz chce wykonać inwestycję zimą, żeby prace były gotowe na marcowe rozgrywki. Finster zadeklarował też ogłoszenie przetargu na modernizację budynku klubowego. Klub sporządził odpowiedni projekt i wartość kosztorysu wynosi ok. 350 tysięcy złotych. Drugim tematem inwestycyjnym była efektywności energetycznej oraz rozwój OZE – czyli termomodernizacją wraz z przebudową budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Dwumiesięczny przetarg ma być rozstrzygnięty 8 stycznia. Burmistrz wystosował prośbę do starosty o wydłużenie terminu do listopada. Kolejnym tematem przetargowym była poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi. Wartość zadania wynosi 60 mln złotych. Inwestycja jest podzielona na dwie części. Przetarg powinien być ogłoszony w połowie roku.

Udało się zakończyć ulicę Strzelecką. Warta ścieralna jest położona, w związku z czym ulica jest już przejezdna. Udało się też położyć warstwę ścieralną między rondami Strzeleckim i Zielonym. – Przypominam, że będziemy tam jeszcze prowadzić prace polegające na umiejscowieniu w ziemi kolektora deszczowego o średnicy 800 mm – zapowiedział burmistrz. W kontekście osiedla bytowskiego – na wtorek i środę (5 i 6 grudnia) planowane jest nakładanie końcowych warstw masy na ulicach Niemcewicza i Tuwima. Burmistrz postawił znak zapytania nad ulicą Prusa.

Odbyło się spotkanie z generalnym wykonawcą Chojnickiego Centrum Kultury – tj. z firmą RCI. Planowane jest złożenie wniosku na ręce wykonawcy o przesunięcie terminu do końca kwietnia przyszłego roku. Główną przyczyną aneksowania są roboty dodatkowe, które trzeba wykonać. Najprawdopodobniej problemem jest nienośna skarpa, na której miałby się pojawić parking. Konieczna zatem będzie wymiana gruntu, co niestety może wiązać się z odkryciem nowych trumien. Do końca roku plan obejmuje zamontowanie fasady szklanej, która z przodu najprawdopodobniej będzie instalowana 20 grudnia.

Ostatnim tematem poruszonym przez Arseniusza Finstera był węzeł integracyjny. Został on podzielony na sześć części: Autobusy, Ścieżki rowerowe, Dworzec autobusowy, Budynek dworca/parkingi, PLK oraz Wiejski Rower. Przetargi będą ogłoszone w połowie lutego. Są dwumiesięczne, wobec tego rozstrzygnięcia będą w kwietniu. Harmonogram prac wykonawczych obejmuje okres do października 2020 roku. – Jest to temat, który będzie realizowany w następnej kadencji Rady Miejskiej – podsumował Finster.

Warto zaznaczyć, że miasto jest właścicielem budynku głównego dworca, terenu przed i terenu za. Perony są własnością PKP Nieruchomości, ale zarządza PLK. Inne budynki nieobjęte rewitalizacją są własnością PKP Nieruchomości.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.