Uwaga na oszustów!

Policjanci z Komendy Powiatowej w Chojnicach ostrzegają przed oszustami, którzy przy pomocy różnych metod chcą wyłudzić lub ukraść pieniądze. Ofiarą złodziei padł kolejny mieszkaniec gminy Brusy. Na posesję starszego mężczyzny weszły dwie kobiety, najprawdopodobniej narodowości romskiej, kiedy jedna z nich odwracała uwagę 86-latka, oferując mu zakup męskiej koszuli, to druga z nich w tym czasie zdążyła splądrować dom. Ich łupem padło kilkanaście tysięcy złotych, które mieszkańcy tego domu mieli schowane w szafie. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony weekend z dyżurnym komendy powiatowej policji w Chojnicach skontaktował się telefonicznie mieszkaniec gminy Brusy, którzy poinformował, że zostali okradzeni i stracili kilkanaście tysięcy złotych. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia zaraz wysłał na miejsce policjantów, którzy rozpytali na temat okoliczności zdarzenia 86-latka, który w trakcie zdarzenia był sam w domu, a także zajęli się szukaniem potencjalnych świadków, którzy mogli widzieć złodziei. 

Z relacji pokrzywdzonego, wynikało, że  kilka godzin wcześniej dwie kobiety, prawdopodobnie narodowości romskiej weszły na jego podwórko. Sprawczynie wykorzystały fakt, że właściciel domu nie miał zamkniętych drzwi do mieszkania i w czasie kiedy był w budynku gospodarczym na tej posesji jedna z nich, podeszła do 86-latka i odwracając jego uwagę oferowała mu zakup koszuli męskiej. Podczas kiedy ta kobieta rozmawiała z pokrzywdzonym i prezentowała towar, w tym czasie druga kobieta weszła do domu i plądrowała mieszkanie. Na koniec całego zajścia, obie szybko opuściły posesję, wsiadły do auta w którym czekał na nie mężczyzna, po czym cała trójka odjechała samochodem w nieznanym kierunku. 

Po kilu godzinach po powrocie członków rodziny 86-latka, okazało się że z szafy skradziono im kilkanaście tysięcy złotych. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o rozsądek! 

Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających różnymi metodami: 

– nie pozostawiaj drzwi otwartych na oścież, nawet gdy jest ciepło na dworze, zawsze miej je zamknięte na klucz wychodząc nawet tylko na podwórze,
– nie dopuść do takiej sytuacji, aby ktoś obcy bez twojej zgody miał możliwość wejścia do mieszkania,
– nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
– jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu i cały czas obserwuj, nie pozwól obcym wchodzić dalej niż do przedsionka mieszkania,
– mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
– nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy. 

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach natychmiast powiadomić Policję. Postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.