Waszyngton, DC

Waszyngton z m.in. budynkiem Kongresu jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast świata. Siedziba władzy federalnej, wielu placówek krajowych i międzynarodowych, setek obiektów muzealnych i artystycznych posiada niesamowity klimat.

Znajdujący się w centrum miasta National Mall (przypominający paryskie Pola Elizejskie) jest doskonałym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Idealne do odkrywania największych skarbów stolicy USA.

Zaczynając na jednym końcu National Mall podziwiamy budynek Kongresu i Biblioteki Kongresu, idąc kawałek dalej znajdujemy Sąd Najwyższy. Spacerując zielonymi terenami National Mall spotkać można tysiące ludzi cieszących się chwilą – czytają, grają, zwiedzają. Waszyngton jest miastem kompaktowym – najważniejsze zabytki i rzeczy warte poznania znajdują się na stosunkowo małym terenie, bez problemu można go przespacerować. Dochodzimy do Pomniku Waszyngtona – charakterystycznego „ołówka”, doskonałego miejsca do spotkań o wysokości 169,3 m (posiada taras widokowy, do 2019 roku nieczynny z powodu remontu), a stąd kilka minut spacerem do Pomnika II Wojny Światowej – wspaniale skomponowanego miejsca pamięci, które powala na kolana swoim charakterem. To jeden z wielu przykładów waszyngtońskich pomników, miejsc pamięci i czci, które są doskonale wkomponowane w życie miasta. Kilkaset metrów dalej znajduje się Monument Lincolna, pomnik upamiętniający tego wielkiego polityka. Schody prowadzące do wnętrza i figury Lincolna są doskonałym miejscem do obserwowania całego National Mall – szczególnie efektownie wygląda to po zachodzie Słońca, kiedy oświetlony Pomnik Waszyngtona odbija się w sadzawce a w tle majaczy Kongres. Z National Mall niedaleko do najsławniejszego domu na świecie – Białego Domu. Wspaniała architektura, doskonale utrzymane otoczenie prezentuje się wyjątkowo zarówno za dnia jak i w nocy. Przechadzając się alejkami bocznymi National Mall znajdziemy Pomnik Wojny Wietnamskiej, Koreańskiej i wiele innych.

W letnie poniedziałki, pod warunkiem dobrej pogody, na terenie National Mall pomiędzy Kongresem a Pomnikiem Waszyngtona , rozkładany jest ogromny przenośny ekran i każdy, kto ma ochotę może obejrzeć seans pod otwartym niebem z widokiem na Kongres w tle.

Ciekawą rzeczą jest Tidal Basin – zbiornik wodny otoczony drzewami wiśniowymi, z Pomnikami Jefferson’a i Rooselvelt’a i Pomnikiem Wojny.

Najsławniejszą z waszyngtońskich ulic jest chyba Pennsylvania Avenue, łącząca Kongres z Białym Domem, przy której znajdziemy chociażby Archiwum Narodowe, budynek poczty z punktem widokowym na wieży czy znany z wielu filmów budynek – siedzibę FBI.

Warto skorzystać z oferty Instytutu Smithsona (Smithsonian Institute) – ta placówka badawcza oferuje możliwość poznania prawie wszystkiego, w dodatku wstępy są darmowe (z wyjątkami wystaw specjalnych) – wokół National Mall znaleźć można m.in. Muzeum Historii Narodowej z „Henrym” na czele – słoniem witającym odwiedzających; Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej – z możliwością odbycia lotu próbnego w symulatorze wojskowego myśliwca; Narodowe Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Muzeum Historii Amerykańskiej czy Muzeum Hirshhorna z ogrodem rzeźb oraz wiele innych. Siedziba główna Instytutu znana jako „Zamek” sama w sobie jest warta zobaczenia.

Waszyngton jest ważnym centrum akademickim – znajdują się tu popularne Georgetown University, George Washington University, wydział Uniwersytetu Johna Hopkins’a czy Gallaudet University – pierwszy i jedyny uniwersytet na świecie dla osób niesłyszących (amerykański język migowy jest jedynym językiem wykładowym i jego znajomość jest wymagana także od słyszących studentów lub pracowników).

Znajdujące się niedaleko Waszyngtonu Narodowe Instytuty Zdrowia współpracują z wieloma placówkami i wydziałami medycznymi, co oznacza doskonałą opieką zdrowotną.

Wydawać by się mogło, że stolica państwa nie może posiadać tak magicznego charakteru – będąc w centrum National Mall trudno zorientować się, że jest to tak ważny ośrodek polityczny, naukowy czy turystyczny.

Katarzyna Korpal

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.