Śladami inscenizacji historycznych w regionie

Historię tworzą ludzie; pamięć o faktach jest różnie odbierana i utrwalona w naszej pamięci. Szczególnym sposobem na ukazywanie wydarzeń związanych z naszym regionem są rekonstrukcje historyczne. Tą, która wpisała się w kalendarz imprez ziemi chojnickiej została rekonstrukcja szarży pod

Krojantami z 1 września 1939 roku. Inscenizację spod Krojant współtworzą sceny rozgrywające się obok Pola Szarży, na polanie za lasem, niewidoczne dla widzów. Tam trwają przygotowania animatorów rekonstrukcji. Są one równie ciekawe, widowiskowe co zaskakujące: w 2009 roku obok siebie pojawiło się rycerstwo Władysława Jagiełły i ułani II RP, lisowczycy i kawaleria Księstwa Warszawskiego. Widowiskowo reprezentowała się husaria.

Ułan towarzyszący amazonce jest w kurtce „ułance”: były one używane w jednostkach jazdy od 1917 roku, w wojnie polsko-bolszewickiej. Donaszane do 1923 r. Kurtki tego typu używane były w okresie międzywojennym w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP.

Krojanty 2010. Szczególne charakteru nabrała rekonstrukcja szarży z 2010 roku. Wraz z tradycyjnym przebiegiem uroczystości pojawiły się elementy polskiej historii nawiązujące m.in. do wojny polsko-bolszewickiej. Rysunek łączy czasy początku lat 20. i wizerunek amazonki konno (rys. W. Gołuńska).

Materiał: wełna (sukno)
Kolor: steingrau
Mundur oficera Kawalerii – „ułanka”

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.