☐ 30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce
Dnia 27 maja 2020 r. obchodziliśmy 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów do rad gmin i miast oraz rocznicę ustawy o samorządzie terytorialnym, która uchwalona została w dniu 8 marca 1990 roku, a weszła w życie 26 maja 1990 r.Reforma administracji publicznej uznawana jest powszechnie za jedną z najważniejszych i najbardziej udanych reform III Rzeczypospolitej. Ponadto po latach okazuje się, że samorząd jest sukcesem polskiego społeczeństwa.
W chojnickim samorządzie funkcjonuję od 1994 r., kiedy to po raz pierwszy zostałem wybrany radnym Rady Miejskiej. Natomiast burmistrzem Chojnic jestem od 1998 r. Mogę śmiało powiedzieć, że samorząd to całe moje życie. Nie jest łatwo być samorządowcem i wie to każdy, kto nim był i kto nim jest. To nie tylko rozpoznawalność i zaufanie mieszkańców, ale przede wszystkim ciężka praca. Codzienne podejmowanie trudnych decyzji, gdzie liczy się przede wszystkim dobro mieszkańców. Bycie samorządowcem to pewien rodzaj powołania. Trzeba to czuć i tym żyć.
30. rocznica samorządu terytorialnego skłania do poczynania pewnych refleksji. Oceniając ten czas i pracę moją oraz moich współpracowników (radnych i urzędników), można stwierdzić, że największym sukcesem samorządności w Chojnicach są inwestycje, które zmieniają jakość życia mieszkańców. I niewątpliwie są to kilometry nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych, czy budowa i remonty obiektów użyteczności publicznej. Jednak w Chojnicach mamy kilka inwestycji takich, które są podziwiane w skali całego kraju. Jest tomiędzy innymi nasz piękny rynek, park 1000-lecia, budynek Chojnickiego Centrum Kultury,jak i obwodnica południowa Chojnic. To są inwestycje, po które niektóre miasta sięgają, a my już je mamy i powinniśmy się z nich bardzo cieszyć. Dla mnie podstawową misją bycia samorządowcem jest poprawa jakości życia mieszkańców w sferze materialnej i poza materialnej, ale też interesuje mnie strefa psychospołeczna. Moim celem jest, aby chojniczanie byli szczęśliwi w miejscu, w którym żyją. Moje 22 lata bycia burmistrzem szybko minęły i cieszę się z tego, że jestem wybierany na tą zaszczytną funkcję, do tej służby miejskiej i publicznej. I to też jest sukces. Ważne jest również to, że obok siebie mamy także bardzo dobrych samorządowców, co często owocuje we wspólnej współpracy. Dawniej musieliśmy się tej współpracy nauczyć, a teraz jest ona wypracowana.
Natomiast sukcesem samorządności w skali kraju jest to, że mieszkańcy wiedzą, że zawsze mogą liczyć na swój samorząd. Że samorząd zawsze się zaangażuje w rozwiązywanie ich problemów w sferze polityki społecznej. I to jest największy sukces tej reformy. Pamiętam jak funkcjonowały miasta i gminy przed rokiem 1990. Mogę śmiało stwierdzić, że to była inna jakość. W tej chwili każdy może porozmawiać ze swoim burmistrzem, czy też wójtem. Każdy może do niego przyjść i przedstawić swoje problemy, ale i pomysły, propozycje nowych inwestycji, jak i wydarzeń kulturalno-społecznych.
Upamiętniając 30-lecie samorządności w Polsce, chciałbym zaprosić Państwa do uczestnictwa online w ogólnopolskiej debacie z cyklu „Polska samorządów” poświęconej samorządowi jako wspólnocie, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Urząd Miejski w Chojnicach. Debata odbędzie się 4 czerwca br. o godz. 12.00 w Chojnickim Centrum Kultury. Będzie transmitowana na żywo na portalu facebook.com, m.in. na profilu Fundacji im. Stefana Batorego i Urzędu Miejskiego w Chojnicach. W spotkaniu udział wezmą m.in. prezydent Sopotu, prezydent Słupska, wójt gminy Chojnice i moja osoba. Oprócz nas będzie przedstawiciel organizacji pozarządowych i Fundacji im. Stefana Batorego.
W programie przewidziano dwa panele: od godz. 12.00 do 13.30 panel samorządowy, a od godz. 14.00 do 15.30 panel ekspercki. W przerwie między panelami zaplanowano konferencję prasową dla lokalnych mediów z udziałem debatujących. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Polityka oraz Radio Tok FM.
Na zakończenie chciałbym przytoczyć kilka zdań z listu wystosowanego przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Strukado mieszkańców Pomorza z okazji 30-lecia samorządności:„27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory. Były to wybory do odrodzonego samorządu terytorialnego. Polacy otrzymali w końcu szansę urządzenia swoich miast i wsi – swoich Małych Ojczyzn – zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Od tego wydarzenia minęło 30 lat. Wiele lokalnych społeczności przez ten czas doskonale wykorzystało zrodzone wówczas możliwości i doprowadziło do zmiany oblicza kraju oraz jego rozwoju na wielu płaszczyznach. Decentralizacja władz publicznych i upodmiotowienie lokalnych wspólnot opartych na zaangażowaniu tworzących je obywateli stało się jednym z fundamentów III Rzeczypospolitej. Było to katalizatorem głębokiej modernizacji Rzeczypospolitej i podniesienia jakości życia Polaków. Samorządy mają niekwestionowane osiągnięcia. Piękniejące ulice i place naszych miejscowości, coraz lepiej wyposażone szkoły i szpitale, interesujące muzea, biblioteki i teatry, rozwinięta infrastruktura ochrony środowiska, zagospodarowane przestrzenie wspólne, prężnie działające organizacje pozarządowe i rozwiązania włączające wszystkich mieszkańców do wspólnoty – to tylko niektóre widoczne znaki, które dowodzą, jak wiele przez te 30 lat się zmieniło i wciąż zmienia się na lepsze. Są to oczywiste fakty, które przemawiają za potrzebą zachowania i dalszego wzmacniania samorządów terytorialnych jako efektywnej formy organizacji struktur państwa.”
Wszystkiego dobrego, zdrowia, a przede wszystkim zadowolenia z wykonywanej pracy wszystkim samorządowcom i pracownikom samorządowym.
Arseniusz Finster
Burmistrz Chojnic
Reklama