Wiosenne porządki i inwestycje.

Wszyscy tęsknimy za wiosną, a pogoda powoduje, że na pewno już myślimy o wiosennych porządkach. Zima była krótka i ciężka, ale jej konsekwencją będzie przeprowadzenie prac porządkowych w mieście, z którymi chciałbym się uporać do połowy kwietnia. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie prac porządkowych będą jak co roku Urząd Miejski (drogi i chodniki gminne), Starostwo Powiatowe (drogi i chodniki powiatowe), Zarząd Dróg Wojewódzkich (drogi i chodniki wojewódzkie)oraz spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Moja rola, jak co roku, będzie polegała na koordynowaniu wysiłków w/w instytucji i osób, a przede wszystkim będę dbał, żeby jakość tych prac była na najwyższym poziomie i wykonana w terminie.


Wiosna to okres, w którym nasila się nasz miejski front inwestycyjny. Do końca sierpnia ukończymy nowy dworzec autobusowy i przejście podziemne z ulicy Nad Dworcem na peron drugi. W sierpniu, na pewno już rozpoczną się prace budowlane i renowacyjne na głównym budynku naszego dworca kolejowego. Mamy już dokumentację, czynione są ostatnie uzgodnienia, w marcu ogłosimy przetarg na wykonanie tego zadania. Szacuje się, że w węzeł integracyjny transportowy zainwestujemy ok. 50 MLN PLN. Przewidywany termin oddania całego węzła do końca 2022 roku.

Rozbudowa przejścia podziemnego
Budowa wind na peronach pomiędzy dworcem kolejowym a autobusowym

Kolejną bardzo ważną inwestycją, która wprowadzi niestety szereg utrudnień jest budowa nowych kanalizacji deszczowych i modernizacja starych. Najtrudniejsze chwile będziemy przeżywać w miesiącach maj-listopad. Zbudujemy nową deszczówkę w al. Brzozowej od Parku 1000-lecia do ronda Wyszyńskiego, ułożymy nowy kolektor na odcinku Okrężna-Parkowa z przewiertem przez Pl. Niepodległości. Będą więc kolejne utrudnienia w ruchu kołowym. Zbudujemy też nowe deszczówki w ulicach: Prochowa, Sobierajczyka, H. Bielickiej, Św. Ducha, Łąkowa, Okrzei, Kasprzaka, Goedtke i Wycecha.

Przygotowanie terenu pod zbiornik retencyjny Sobierajczyka


Przypominam, że realizujemy największy w województwie program deszczowy za przeszło 90 MLN PLN. Do końca lipca będzie gotowe nowe Wzgórze Ewangelickie i ulica Rolbieckiego. Do końca maja zakończymy pierwszy etap termomodernizacji Centrum Parku, będą nowe okna, panele fotowoltaiczne i nowa elewacja. Do końca czerwca będzie gotowa Fosa. Do końca lipca zakończymy modernizację ul. Kasprowicza, Tetmajera, Krasickiego, Subisława, Dąbrowskiego i Sambora. Do końca bieżącego roku zbudujemy nową ulicę Rybacką. Będziemy realizowali również remonty i modernizacje w chojnickich szkołach. Zostanie odrestaurowana elewacja Szkoły Podstawowej nr 7, powstanie nowy plac zabaw w Przedszkolu nr 1 i wymienimy okna w sali Szkoły Podstawowej nr 1.
Jak widać inwestycji dużo, pracy dużo, o kłopotach z tym związanymi nie będę pisał i zapewniam, że będę je rozwiązywał.


Tematyką walki ze smogiem zajmuje się w moim imieniu wiceburmistrz Adam Kopczyński, który ostatnio przedstawił program pn. „Pięć filarów walki ze smogiem w Chojnicach”. Zdaję się, że wiceburmistrz przedstawił ten program oraz dłuży wywód odnośnie problematyki smogu, czystego powietrza na łamach bieżącego Chojniczanina. Pozwolę sobie jednak w punktach przedstawić tylko zarys działań na jakich będziemy się w najbliższym czasie skupiać.

5 FILARÓW WALKI ZE SMOGIEM W CHOJNICACH

1. Przeprowadzenie audytu wszystkich „kopciuchów” na terenie miasta.
W Chojnicach mamy około 9000 budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych (kamienice, domy 4 rodzinne), które posiadają indywidualne źródło ciepła (nie mają przyłącza ciepłowniczego jak bloki). Zapytamy mieszkańców poprzez ankieterów, jaki posiadają piec, jakiego używają opału, czy potrzebują termomodernizacji, wymiany okien czy docieplenia dachu, a może są zainteresowani przyłączem gazowym.
2. Dwie ścieżki dotacji na wymianę pieca na inny ekologiczny:
A. Ścieżka szybka – jednorazowa dotacja w wysokości zł na wymianę pieca na piec ekologiczny (gaz, pompa ciepła itd.). Konkurs dotacyjny będzie ogłoszony w kwietniu po zatwierdzeniu nowelizacji uchwały „Stop dla smogu”. Dotacja nie jest uzależniona od dochodu.
B. Ścieżka kompleksowa (dłuższa) – rządowy program „Czyste powietrze”. W marcu br. w Urzędzie Miejskim w Chojnicach otwieramy punkt konsultacyjny. Nie będzie trzeba jeździć do Gdańska aby załatwiać trudne formalności związane z wnioskiem. Dotacja uzależniona jest od dochodu na jednego członka rodziny, ale oprócz wymiany pieca można dokonać termomodernizację budynku, wymienić stolarkę okienną czy docieplić dach.
3. Dotarcie do osób, które brały udział w audycie z konkretną (Ścieżka szybka lub kompleksowa) ofertą wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła z uwzględnieniem realnych potrzeb i możliwości danego budynku/zamieszkałej w nim rodziny.
4. Nowa perspektywa unijna – pozyskanie środków unijnych na programy ekologiczne (np. fotowoltaika) dla mieszkańców i/lub instytucji/przedsiębiorców
5. Kontrole prewencyjne Straży Miejskiej połączone z akcją edukacyjną u potencjalnych palaczy śmieci i uświadamianie szkodliwości tego procederu na życie i zdrowie całego otoczenia.

Arseniusz Finster – Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.