„Tegoroczny budżet jest jednym z najgorszych”

Finanse miasta były najgorętszym tematem dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Arseniusza Finstera. Podjęto zagadnienia związane z przetargiem na zakup autobusów, a także kwestie organizacyjne w kontekście Święta Zmarłych i planów budowy stadionu „Chojniczanki”. Nie przebierając w słowach, burmistrz skomentował też problematyczną sprawę odśnieżania miasta w odniesieniu do zbliżającej się zimy.

Konferencja rozpoczęła się informacją na temat przetargu związanego z autobusami. Unieważniono tę część przetargu, która stanowi o zakupie pięciu autobusów hybrydowych. Natomiast rozstrzygnięto pozytywnie zakup trzech mniejszych autobusów – typu iveco. Pojazdy posiadają klimatyzację, monitoring, umożliwiają wprowadzenie wózków i nie mają żadnych barier dla niepełnosprawnych. Dostawa nowych nabytków nastąpi w terminie sześciu miesięcy od podpisania umowy. Autobusy są objęte 3-letnią gwarancją. Cena jednego pojazdu szacowana jest na 762 600 złotych brutto. Miasto wydało na ten cel ok. 2 mln 100 tys. złotych. Zwrócono się także do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o wydanie zgody na przetarg autobusów konwencjonalnych – z takimi samymi standardami, które posiadają nowo zakupione. Według burmistrza, wzrost cen spowodowany jest kumulacją programów unijnych.

Kolejny punkt spotkania dotyczył organizacji ruchu podczas Święta Zmarłych. Dostępny będzie parking przy cmentarzu komunalnym. Oprócz tego, swoją gościnę zapewniają także firmy Dro-Bet i Mistral. Dodatkowo miejsca udostępnią także okoliczne parkingi. Na poboczach rozmieszczone zostaną taśmy i barierki informacyjne. Ulica Kościerska nie umożliwia postoju. Problemy pojawią się przy kościele parafialnym, nie ma tam bowiem parkingu cmentarnego. Jest natomiast gościnny parking hurtowni farb i lakierów, parking hotelu „Olimp” oraz parking przy targowisku. Tego dnia nie nastąpią żadne zmiany w kursowaniu autobusów.

Burmistrz wyraził swoje obawy wobec zbliżającej się zimy. Problemu nie będzie stanowić podwyższenie ceny za energię cieplną, ta kwestia bowiem nie podlega zmianie. Natomiast kłopotliwe może okazać się zimowe utrzymanie chodników. Opłaty za odśnieżanie poprzez usuwanie śniegu, błota wraz z posypywaniem materiału wzrosną o 125 procent. Cena za prace na powierzchni parkingów – wzrośnie o 170 procent, natomiast odśnieżanie schodów – 197 procent. Za załadunek i wywóz śniegu miasto zapłaci cenę o 116 procent wyższą, niż w ubiegłym roku. Swoje zainteresowania wykazała tylko jedna firma, Agropol. Ze względu na zbyt wysokie ceny, burmistrz unieważnił przetarg. Jednocześnie zaapelował do firm zajmujących się utrzymaniem zieleni, firm pracujących sezonowo oraz firm budowlanych. – Przystąpcie do przetargu, ratujcie miasto Chojnice! – podsumował kwestie odśnieżania miasta. Chojnice posiadają 22 kilometry chodników, 24 schody i 98 kilometrów jezdni. Na ten rok, na same chodniki, miasto posiada zaplecze finansowe w wysokości 400 tysięcy złotych.

Przedstawiciel władz miasta spotkał się z zarządem „Chojniczanki”. Podjęto dyskusje o budowie drugiej części zadaszenia, za które koszty wynoszą 600 tysięcy złotych. Do projektu przebudowy, modernizacji i remontu budynku głównego załączony jest także projekt budowy centrum prasowego, które jest też związane z obsługą telewizyjną. Prace uwzględniałyby np. zamontowanie specjalnych podestów umożliwiających instalację kamer telewizyjnych.

Arseniusz Finster spotkał się w Warszawie z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zbigniewem Babalskim. Burmistrz wyraził swoją pełną dyspozycyjność do współpracy z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. O tej sprawie burmistrz poinformował także dwóch posłów, z którymi współpracuje – tj. Aleksandra Mrówczyńskiego oraz Stanisława Lamczyka. Obydwaj wsparli go w realizacji projektu.

W budżecie 2017 roku Chojnice miały prawie 40 milionów złotych na inwestycje. Dużym minusem realizacji budżetu jest fakt, że nie wydaliśmy całej tej kwoty – oznajmił samokrytycznie burmistrz. – Uda się m.in. zrobić ulicę Człuchowską, Bytowską, ale inwestycyjnie jest to jeden z moich najgorszych budżetów – podsumował Finster. Okolicznościami, które wpłynęły na taki stan jest rynek, pogoda, nawałnice, a także wykonawcy. Burmistrz nie chce się jednak skupiać na analizie. Od ośmiu do dziesięciu milionów złotych wejdzie do budżetu 2018 roku. To skomplikuje budżet, a jego realizacja nastąpi w dwóch fazach. Pierwszą fazę stanowi prowizorium, a druga rozpocznie się od zakończenia budżetu 2017 roku i skończy się ona w styczniu, kiedy zostanie uruchomiony budżet 2018. Wówczas wejdzie do niego nadwyżka budżetowa. Prowizorium jest dokumentem, w którym znajdują się dochody z wydatkami bieżącymi – tym razem uwzględnia się oświatę, pomoc społeczną oraz inwestycje unijne.

Firmy TEMIS i SPAW-MET obchodzą swoje – odpowiednio – 25-lecie i 20-lecie. Z tej okazji burmistrz okrasił zakończenie dzisiejszej konferencji serdecznymi życzeniami dla pracowników oraz założyciela obu firm, Tadeusza Skajewskiego.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.