☐ Naturalne sposoby wspomagające leczenie nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy jest powszechną dolegliwością dotykającą wielu osób. Jest jednak znacznie rzadszą chorobą niż niedoczynność. Można oczywiście traktować objawy nadczynności z pomocą wszelkiej maści medykamentów, ale istnieje też całe mnóstwo naturalnych remediów, które można stosować czy to jako wsparcie, czy alternatywę dla konwencjonalnych metod. Można tym bardziej, że odżywcza, naturalna dieta jest skuteczna w zwalczaniu wielu symptomów nadczynności tarczycy.
Objawy nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy, znana też jako hipertyreoza, jest wynikiem nadmiernej produkcji hormonów tarczycy przez gruczoł tarczowy, który wpływa na metabolizm ciała. Objawy choroby różnią się w zależności od chorego, występują jednak czynniki wspólne. Nadczynność może być objawem choroby autoimmunologicznej, jak choroba Gravesa-Basedova. Oznaką nadczynności może być przyspieszony metabolizm, nieregularne i szybkie bicie serca, zaczerwienienie oczu i problemy z oczami (światłowstręt, utrata ostrości, wytrzeszcz, to przy Bazedowie), utrata masy ciała, problemy ze snem, osłabienie lub zmęczenie mięśni, nietolerancja ciepła, drżenie rąk, wahania nastroju, biegunka lub częste wypróżnienia. Naturalne sposoby na nadczynność tarczycy
Owoce jagodowe
Wszelkie owoce jagodowe są naładowane przeciwutleniaczami, antocyjanami i innymi przeciwzapalnymi związkami, które są na wagę złota. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, pozwalając uniknąć ich negatywnego wpływu na ciało. To o tyle ważne, że wolne rodniki są zdolne do uczestniczenia w reakcjach chemicznych odgrywających znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmów żywych. Czyli na przykład ludzkich.
Oznacza to, że mogą osłabiać ściany komórkowe, zakłócać DNA i upośledzać mitochondria, czyli centra energetyczne komórek ciała. Uszkodzenie to, nazywane stresem oksydacyjnym, prowadzi do zmian takich jak powstawanie zmarszczek, spadek zdolności poznawczych i przewlekłe choroby. Niestety wolne rodniki są generowane przez wszystko, od zanieczyszczeń powietrza do promieni słonecznych. Nawet oddychanie przyczynia się do ich powstania i nie da się ich uniknąć. Szczęśliwie są przeciwutleniacze, które pozwalają zachować równowagę i uniknąć skutków ubocznych stresu oksydacyjnego. Dla najlepszych efektów spożywaj porcję owoców jagodowych dziennie.
Rośliny krzyżowe
Jarmuż, rzodkiewka, brukselki, kapusta, kalafior i brokuł to tylko niektóre z roślin krzyżowych, które są wskazane przy nadczynności tarczycy. Zawierają one goitrogeny, zmniejszające produkcję hormonów tarczycy, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej diety. Należy jednak uważać na rośliny krzyżowe w dużym nadmiarze w przypadku zwiększonego ryzyka nowotworu tego organu.
Zielona herbata
Katechiny to flawonoidy zawarte w zielonej herbacie mogą zmniejszać aktywność tarczycy. Wykazano, że zielona herbata może redukować poziom hormonów T3 i T4 i podnieść poziom TSH u osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Co więcej, polifenole zawarte w zielonej herbacie pomagają zapobiec niektórym typom nowotworów, w tym nowotworowi tarczycy. Pij kilka filiżanek tego napoju dziennie.
Dobre kwasy tłuszczowe
Niedobór kwasów tłuszczowych może powodować stany zapalne, które wpływają na układ odpornościowy powodując uwalnianie przeciwciał przeciwko tarczycy. Kwasy tłuszczowe takie jak omega-3 są niezbędne w walce z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy po ciąży. Stwierdzono również, że kwasy tłuszczowe omega-6 mają znaczący wpływ na nadczynność tarczycy. O ile kwasów tłuszczowych omega-6 mamy zazwyczaj w diecie wystarczająco, a ich nadmiar może przyczyniać się do stanów zapalnych o tyle warto zwrócić uwagę na spożycie omegi-3. Ta znajduje się między innymi w białku konopnym i rybim tłuszczu.
Białko
Dieta z odpowiednią podażą białka jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Nadmierna ilość hormonów tarczycy prowadzi do gradacji białek, głównie mięśniowych, a także sprzyja ujemnemu bilansowi azotowemu i wzrostowi poziomu kreatyniny w moczu. Może w następstwie skutkować również spadkiem siły mięśniowej i osłabieniem termoregulacji, które objawia się uczuciem gorąca i osłabieniem tolerancji na wyższe temperatury i wysiłek fizyczny. Jedz białka, przede wszystkim te ze źródeł roślinnych, a jeśli zwierzęce, to w postaci dobrego izolatu serwatki lub ekologicznych jaj. Uwaga: soja jest bogata w białko, ale osoby z nadczynnością powinny unikać jej spożywania w dużych ilościach, ponieważ białko sojowe negatywnie wpływa na wchłanianie hormonu tarczycy.
Witamina D3
Niedobór witaminy D może być jednym z powodów nadczynności tarczycy. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, proapoptotycznym i antyproliferacyjnym witamina D odgrywa istotną rolę w łagodzeniu chorób tarczycy. Zbadaj poziom 25(OH)D i dostosuj odpowiednią suplementację, koniecznie w protokole z niezbędną witaminą K2.
Żywność bogata w wapń
Nadczynność tarczycy powoduje osłabienie proksymalnych części mięśni. Hormony tarczycy powodują utratę wapnia przez nerki i zwiększają resorpcję mineralną kości. Nadczynność tarczycy zwiększa także możliwości złamań kości i osteoporozy. Dieta bogata w wapń może pomóc pozbyć się ryzyka związanego z nadczynnością tarczycy. Jedz brokuły i jarmuż bogate w wapń.
Zioła przy nadczynności tarczycy
Uwaga: Zanim zaczniesz stosować zioła, zwróć uwagę na fakt, że mogą one wchodzić w interakcję z lekarstwami, suplementami i innymi ziołami, co może wywołać skutki uboczne. Z tego powodu warto przyjmować je dopiero po konsultacji i sprawdzeniu ewentualnych interakcji.
Dąbrówka
Dąbrówka może być wykorzystywana we wsparciu terapii łagodnej nadczynności. Zawarte w niej organiczne kwasy podnoszą poziom hormonu tyroksyny. Dąbrówka zapobiega również wiązaniu przeciwciał powodujących nadczynność tarczycy. Spożywaj 1-2 gramy dąbrówki dziennie lub 1-2 ml nalewki 3 razy dziennie. Dla lepszych efektów możesz łączyć ją z takimi ziołami jak melisa.
Melisa
Melisa ma właściwości przeciwutleniające, antywirusowe, przeciwhistaminowe, przeciwskurczowe i podnoszące nastrój. Zioło to jest jednym z najlepszych naturalnych leków wspierających zdrowie przy nadczynność tarczycy. Zmniejsza produkcję hormonu tarczycy, a tym samym leczy objawy nadczynności tarczycy. Melisa jest dostępna w wielu formach, takich jak suszone liście, nalewka, olej, ekstrakty, kapsułki i herbata. Uwaga: kobiety karmiące piersią i kobiety w ciąży powinny unikać tego zioła.
Olejek z drzewa sandałowego
Olejek z drzewa sandałowego redukuje stres wywołany przez nadczynność tarczycy. Używaj go z pomocą dyfuzora, kominka do aromaterapii lub skrapiając nim ubrania albo skórę.
Żywność pomocna przy nadczynności tarczycy
• jarmuż, brokuły, kapusta i inne warzywa krzyżowe
• pokarmy bogate w wapń, takie jak świeża rzepa, natka pietruszki, migdały itp.
• kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak białko konopne
• produkty bogate w białko, takie jak białko ryżu i grochu czy izolat serwatki CMF
• produkty bogate w żelazo i witaminy z grupy B
• żywność bogata w przeciwutleniacze, na przykład owoce jagodowe
• do gotowania używaj oleju kokosowego
Żywność, której należy unikać przy nadczynności tarczycy?
• alkohol i tytoń
• napoje zawierające kofeinę
• przetworzona żywność
• produkty zawierające uwodorniony olej roślinny lub kwasy tłuszczowe trans
• czerwone i przetworzone mięso
• produkty rafinowane, takie jak cukier, makaron i biały chleb
• GLUTEN, mleko, produkty sojowe i inne alergeny pokarmowe
• nadmiar żywności zawierającej jod
Reklama