☐ Naturalne sposoby na bezsenność, stres i wzmocnienie serca
Wybrane zioła polecane są w łagodnych stanach niepokoju i napięcia nerwowego, czy problemach az zasypianiem. Zioła na uspokojenie to naturalny sposób na stres i bezsenność. Ziołowe preparaty uspokajające można kupić w aptece bez recepty. Sprawdź, jakie zioła pomogą uspokoić nerwy i jak stosować je bezpiecznie.
Melisa lekarska
Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zielona bylina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Obecnie uprawiana w Europie jako popularna roślina o właściwościach uspokajających. Jest bogata w olejki eteryczne (cytronelal i cytral), a także seskwiterpeny, kwas rozmarynowy, fenolokwasy i flawonoidy. Jako surowiec stosuje się suszone liście lub olejek eteryczny. Oprócz działania uspokajającego, melisa stosowana jest w łagodnych postaciach bezsenności oraz przy różnych zaburzeniach trawienia pojawiających się na tle nerwowym, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Działa wiatropędnie i rozkurczająco.
Kozłek lekarski
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) posiada właściwości uspokajające. Wyciągi z waleriany spotkamy w preparatach pojedynczych, ale także złożonych jako jeden ze składników ziołowych. Co ważne, kozłek nie wykazuje potencjału uzależniającego. Może być zatem stosowany przez dłuższy czas. Waleriana stosowana jest w łagodnych niepokojach nerwowych, zmęczeniu, bezsenności, przy menopauzie a także przy zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dodatkowo waleriana, podana w odpowiednich dawkach, wykazuje działanie rozkurczowe i stosowana bywa także w trzewnych bólach skurczowych. Kozłek lekarski i jego ekstrakty cechuje charakterystyczny, intensywny zapach. W składzie znajduje się olejek eteryczny z głównym składnikiem – octanem bornylu oraz walepotriaty.
Chmiel
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) w lecznictwie ludowym wykorzystywano go głównie jako surowiec wspomagający apetyt oraz moczopędny. Wyciągi z chmielu stosuje się także do celów wyciszających i uspokajających. Wyciągi z szyszek chmielu często są jednym z wielu składników zawartych w suplementach diety na uspokojenie czy łagodne zaburzenia nastroju, ale także w problemach z zasypaniem, czy w stanach pobudliwości. W składzie znajdują się substancje gorzkie – humulon i lupulon, fenole takie jak rutyna, kwercetyna i proantocyjanidyny oraz olejek eteryczny.
Lawenda
Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) jako roślina lecznicza znana jest od stuleci. Uprawia się ją powszechnie w wielu krajach świata, również w Polsce. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Ziele lawendy charakteryzuje się przyjemnym zapachem, natomiast w smaku jest gorzkie i szczypiące. Głównym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny zawierający do 60 proc. octanu linalonu i linalol. Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny, niezwykle chętnie wykorzystywany w aromaterapii. Olejek lawendowy pozwala odprężyć się i wyciszyć, dlatego polecasię dodanie go do wieczornej kąpieli. Można go stosować także do masażu. Stres, stany lękowe, kłopoty ze snem – to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele Polek. Olejek lawendowy jest bardzo skutecznym remedium na tego typu problemy. Jak wykazały badania naukowe, jego główne składniki – linalol i octan linalolu potrafią sprawnie obniżyć nadaktywność ośrodkowego układu (w ten sposób ułatwiając zasypianie). Wystarczy zaaplikować kilka kropel olejku na poduszkę. Naukowcy udowodnili również uspokajające działanie lawendowego wyciągu. Podczas eksperymentów u osób cierpiących na stany lękowe czy nadmierną nerwowość odnotowano znaczną poprawę samopoczucia. Zapis ich fal EKG wskazywał na osiągnięcie stanu fizycznego relaksu i poczucia komfortu. Przyjemny aromat poprawia też koncentrację i pomaga w nauce. Kąpiel w wannie z ciepłą wodą, „wzmocnioną” 15 kroplami olejku, pomoże zapobiec przeziębieniom i infekcjom dróg oddechowych, ukoi nerwy i złagodzi bóle mięśni czy głowy.
Rumianek
Rumianek szlachetny (Matricaria recutita), to kolejna roślina lecznicza wykorzystywane w suplementach diety dedykowanych nadmiernym stanom napięcia nerwowego. W koszyczkach rumianku znajdują się między innymi flawonoidy, pochodne kumaryny, cholina (korzystnie wpływa m.in. na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, a także pracę wątroby). Łagodne działanie rumianku powoduje, że można go z powodzeniem stosować u małych dzieci, nawet niemowląt i noworodków. Napar z koszyczków rumianku sprawdza się np., gdy dziecko ma kolkę, ząbkuje, jest niespokojne lub trudno mu zasnąć. Z suszonych kwiatostanów rumianku przyrządza się napar lub nalewkę do użytku wewnętrznego. Przetwory te są wskazane m.in. w przypadku stanów napięcia i stresu oraz bezsenności. Kąpiele z rumiankiem wskazane w celu wygładzania skóry i poprawy nastroju.
Głóg
Głóg należy do naszych rodzimych gatunków flory, który może przybierać formę krzewu, czy też drzewa, wysokości ok. 11-13 m (głóg jednoszyjkowy), czy też znacznie niższej, ok. 4-5 m – głóg dwuszyjkowy. Ta piękna, ozdobna roślina – zwłaszcza w porze kwitnienia (odmiany białe lub bladoróżowe) i owocowania dodatkowo jest też naszym sprzymierzeńcem, wspomagając serce i układ krążenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Głóg wspiera wzmocnienie serca i prawidłową jego pracę – pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu. Bezpośrednio ma to wpływ także na prawidłową kondycję naszego układu krążenia. Właściwe funkcjonowanie układu krążenia to prawidłowe zaopatrzenie komórek naszego organizmu w tlen i składniki odżywcze. Współczesny człowiek narażony jest na szereg sytuacji stresowych, objawiających się stanami napięcia nerwowego, drażliwością. Stosowanie głogu ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego, zmniejsza napięcie, drażliwość, dzięki czemu ułatwia nam także zdrowy sen.
Inne zioła również wspomagajace prace serca oraz obniżające napięcie nerwowe
Arcydzięgiel – korzenie i owoce tej rośliny działają wyciszająco na układ nerwowy, łagodzą migreny i zaburzenia układu nerwowego, mają także pozytywny wpływ na trawienie i metabolizm. Arcydzięgiel jest częstym składnikiem ziołowych mieszanek uspokajających.
Męczennica cielista (passiflora incarnata) – surowce ziołowe z tego egzotycznego pnącza są bogate we flawonoidy o właściwościach antystresowych. Pomagają radzić sobie z zaburzeniami snu, z nadpobudliwością nerwową oraz w stanach lękowych.
Werbena – to aromatyczne zioło często występujące w przydomowych ogródkach wzmacnia układ nerwowy, uspokaja i ułatwia zasypianie. Ponadto pomaga łagodzić bóle migrenowe i stymuluje przemianę materii.
— Jakub Gronowski
Bibliografia:
herbaya.pl
apteline.pl
herbapol.pl
Reklama