Informacje dla seniorów

Waloryzacja emerytur

Jak co roku chojniccy emeryci i renciści z niecierpliwością oczekują oficjalnych danych na temat inflacji i co za tym idzie ogłoszenia jaki będzie wskaźnik waloryzacji emeryckich świadczeń. Wysoka inflacja, spowodowana czynnikami zewnętrznymi i niestety nieudolną polityką obecnego rządu, sprawia, że względem przeciętnych wynagrodzeń wartość emerytur systematycznie spada, a przyszłe pokolenia mają się naprawdę czego obawiać. Paradoksalnie ta sama wysoka inflacja może sprawić, że w 2022 r. emerytury i renty wzrosną w tempie najwyższym od ponad 10 lat. Jak podał GUS, inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6 proc. Dlatego niektórzy eksperci sugerują, że waloryzacja powinna oscylować wokół 9 %. Być może jednak nawet to nie zrekompensuje, w kolejnym roku, seniorom wzrostu cen. Rząd, chcąc ratować sytuację, wprowadza dodatkowe działania osłonowe, takie jak obniżka VAT-u i akcyzy na niektóre produkty, a w odniesieniu do emerytów już od 1 stycznia wzrost kwoty wolnej od podatku, choć połączony ze wzrostem kosztów składki zdrowotnej.

Co to jest waloryzacja emerytur?

Co roku, 1 marca, świadczenia emerytalne i rentowe są waloryzowane, czyli zwiększane o odpowiedni wskaźnik. Wynosi on tyle, ile średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia również w poprzednim roku. Może być też wykorzystany wskaźnik inflacji ogółem, jeżeli okaże się wyższy od wcześniej wspomnianego. Dokładną wartość wskaźnika poznamy na początku lutego (wg. pani ministry ok. 7), to znaczy w momencie gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje najpierw informację o średniorocznych wskaźnikach inflacji (ma na to czas do końca stycznia) oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku (do 7 dnia roboczego lutego). I co bardzo ważne – kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu, nawet gdy w gospodarce mamy do czynienia z deflacją (spadkiem cen, czyli sytuacją która występowała podczas rządów PO-PSL).

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2022?

9 lipca 2021 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, z którego wynika, że wskaźnik waloryzacji zostanie podniesiony o wskaźnik inflacji plus 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, czyli o minimalną wskazaną w ustawie stawkę. Zakładając, że to ten wskaźnik inflacji posłuży do obliczenia wskaźnika waloryzacji (a nie zazwyczaj nieco wyższy wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) oraz że realny wzrost wynagrodzeń będzie taki sam jak w ubiegłym roku, wówczas wskaźnik rewaloryzacji emerytur w 2022 r. wyniósłby 4,54%. Z opublikowanego w sierpniu projektu budżetu na 2022 r. założony został nawet wyższy wskaźnik na poziomie 4,89%. Ale przez galopującą inflację powyższe wyliczenia i założenia teoretyczne są już praktycznie nieważne. Jak podaje „Fakt”, wskaźnik waloryzacji może osiągnąć nawet 106,7 % (źródła tych wyliczeń jednak nie podano). Szanowna pani ministra w swoich wypowiedziach również sugeruje znacznie większą niż 4,89 % waloryzację emerytur. Emeryci to w końcu bastion elektoratu PiS.

Wkurzenie emerytów i utrata ich głosów to prosta recepta na wyborczą katastrofę. Bo całą resztę: prawników, lekarzy, nauczycieli, samorządowców, przedsiębiorców i inne pozostałości klasy średniej już do siebie skutecznie zniechęcili. W 2021 roku minimalna emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto. To oznacza, że świadczenie takie, przy waloryzacji na poziomie 4,89, wzrosłoby o ponad 61 zł brutto.

Czy to dużo? Niby najwięcej od ponad dekady. Wyższe wskaźniki waloryzacji były w latach 2008-2010 (maksymalnie 6,5%), a dotychczasowy rekord padł w 2001 r., gdy waloryzacja wyniosła 12,7%. W ostatnich latach wskaźniki waloryzacji były jednak niższe, choć systematycznie rosły wraz z inflacją z poziomu 2,68% w 2019 roku do 4,25% w roku 2021.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w latach poprzednich.

2021 4,25%
2020 3,56%
2019 2,68%
2018 2,98%

Wskaźnik waloryzacji to jedno, a w gruncie rzeczy kluczowe znaczenie ma przecież jaka kwota będzie waloryzowana. Przy waloryzacji procentowej, trzeba mieć świadomość, że ci bogatsi otrzymają proporcjonalnie więcej niż ci którym tak naprawdę najciężej się żyje. Pojawiają się także głosy o wprowadzeniu w życie podwójnej waloryzacji emerytur. Ta druga miałaby nastąpić we wrześniu.

Wojewódzkie obchody „Święta seniora”

Szykuje nam się największe, najbardziej atrakcyjne i najpiękniejsze święto seniora w historii naszego miasta. Tegoroczne, wojewódzkie, obchody „Święta seniora” odbędą się w Chojnicach 26 czerwca 2022 r.

W niedzielę od godziny czternastej ruszy drugi Pomorski dzień aktywnego seniora – centralne święto dla wszystkich seniorów z województwa pomorskiego. W nowej scenerii fosy miejskiej będziemy mieli okazję spotkać blisko 40 delegacji gminnych rad seniora z województwa pomorskiego, a na scenie obserwować turnieje, konkursy i zabawy. W tym roku, zorganizowany zostanie także, przegląd dorobku artystycznego wybitnych jednostek społeczności senioralnej śpiewających na scenie z terenu województwa pomorskiego.

Podczas „Pomorskiego dnia seniora” uczestnicy będą mogli delektować się wspaniałą kuchnią – grochówką, chlebem z pieca chlebowego, doskonałymi ciastami i wspaniałymi napojami.

Inicjatorem organizacji „Pomorskiego dnia seniora” jest Chojnicka Powiatowa Rada Seniora oraz 16 organizacji w niej zrzeszonych. Partnerem tego wspaniałego wydarzenia są: miasto Chojnice, samorząd województwa pomorskiego, Promocja regionu chojnickiego.

Serdecznie zapraszamy.

Pełnomocnik starosty powiatu Chojnickiego
ds. senioralnych – Mariusz Paluch

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.