Święto Wojsk Inżynieryjnych

W dniu 12 kwietnia 2022 r. w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się wystawa poświęcona Świętu Wojsk Inżynieryjnych. To już trzecia odsłona tej imprezy w Chojnicach zainicjowana przez pedagoga Zespołu Szkół nr 2 w Chojnicach st. chor. rez. Jacka Hałuszkiewicza i prezesa Stowarzyszenia Saperów Morskich Marynarki Wojennej, Lecha Markiewicza.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Burmistrz Miasta Chojnice Arseniusz Finster, Stowarzyszenie Saperów Polskich i Stowarzyszenie Saperów Morskich Marynarki Wojennej RP. Organizatorami i gospodarzami byli Zespół Szkół nr 2 w Chojnicach oraz Chojnickie Centrum Kultury.

Oczywiście bardzo ważnym akcentem imprezy była obecność wojska, które reprezentowali 34 Chojnicki Batalion Radiotechniczny i WKU z Człuchowa. Po krótkim przemówieniu organizatorów głos zabrał dowódca 34 Batalionu Pan ppłk Marcin Pysiewicz. Gratulując inicjatywy oraz dziękując za współpracę nawiązał do historii jednostki, która kiedyś sąsiadowała przez Wisłę z ówczesną 2 Brygadą Saperów w Kazuniu. Nie zabrakło też wyróżnień, które w postaci odznaczeń resortowych wręczał Wojskowy Komendant uzupełnień w Człuchowie ppłk Grzegorz Nowak. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych z Chojnic, którzy współtworzyli poszczególne elementy eventu. I tak swoje stanowiska oprócz wspomnianego 34 Batalionu Radiotechnicznego i WKU z Człuchowa miała Komenda Powiatowej Policji z Chojnic, Państwowa Straż Pożarna i Służba Więzienna. Bardzo dużym akcentem było wystąpienie dwóch szkół mundurowych, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Technicznej BZDZ.

Najważniejszym saperskim akcentem była wystawa zdjęć Zespołu Reporterskiego DORSZ (Combat Camera) oraz wystawa Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych z Goręczyna. Przekroje min i pocisków nie były aż tak atrakcyjne dla młodzieży jak prowadzący te stanowiska saperzy. Bardzo duża przekrójówka broni strzeleckiej od używanej obecnie do historycznej zaprezentowana przez szkoły mundurowe współpracujące z sekcjami strzeleckim LOK Chojnice. Nie zabrakło akcentów historycznych. Wystawa Bogdana Kufla dotycząca Krzyżaków nawiązywała do przeprawy wojsk króla Władysława Jagiełły pod Czerwieńskiem.

Wsparcie miejscowej organizacji rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „CIS” Męcikał i mobilnej wystawy Wybrzeże 1939 było ciekawym dopełnieniem wiedzy historycznej.

Osoby odwiedzające mogły poćwiczyć najnowsze metody treningów strzeleckich z firmą Smart Defence. Stanowiska służb mundurowych cieszyły się wielkim powodzeniem. W szczególności sprzęt, który można była zobaczyć i przymierzyć. Chojnicka grupa młodzieży ze sprzętem ASG wyglądała bardzo imponująco.

Jedną z ciekawostek była wystawa kolekcjonerów z Koszalina. Panowie Kazimierz Waliszewski i Jan Dąbrowa przedstawili odznaki i oznaki oraz cała gamę odznaczeń wojskowych od tych naprawdę bardzo starych do najnowszych odznak pamiątkowych i naszywek. Impreza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem w szczególności młodzieży szkolnej oraz pasjonatów militariów

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.