Krzysztof Pestka Honorowym Obywatelem Miasta Chojnice

Szanowni Mieszkańcy, Niezmiernie miło mi, iż do grona osób o wielkich zasługach dla miasta dołączył emerytowany komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Krzysztof Pestka.

Decyzją radnych Rady Miejskiej – a na mój wniosek –podczas XLIV sesji podjęto stosowną uchwałę o nadaniu dla komandora tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnice.

Obecnie na kartach historii naszego miasta zapisanych zostało ponad 30 nazwisk, którym radni przyznali tytuły Zasłużonych jak i Honorowych Obywateli Miasta Chojnice. Wnioskując o wyróżnienie dla Krzysztofa Pestki, chciałem wyrazić wdzięczność w imieniu swoim, ale również w imieniu Rady Miejskiej, przewodniczącego RM, mieszkańców oraz tych wszystkich pokoleń żeglarzy, którzy korzystali z naszego klubu, również tych, którzy zdobywali różne uprawnienia i umiejętności, a często nie są mieszkańcami naszego miasta.

Jestem przekonany, że komandor Pestka zapisał się w historii ChKŻ bardzo mocno i będziemy wspominać tę pracę, a także brać ją za przykład w dalszych działaniach. Jak sam zapewnił, praca i działalność w Chojnickim Klubie Żeglarskim dawała mu dużo satysfakcji. Przede wszystkim dlatego, że nie była pracą monotonną i często nieprzewidywalną.

A gdyby nie praca w klubie żeglarskim, to byłby dziś emerytowanym nawigatorem naprowadzania, leśnikiem i kucharzem. Krzysztof Pestka pracę zawodową, a zarazem przygodę z żeglarstwem rozpoczął 1 lipca 1980 r., kiedy to został przyjęty na staż do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Wkrótce, bo w dniu 1 października wybrano go na stanowisko kierownika klubu oraz członka zarządu. Kolejnym etapem była nauka żeglowania i zdobycie uprawnień żeglarskich, lodowych i motorowodnych. Egzamin na starszego sternika motorowodnego zdawał u Władysława Grzecy, współpracownika i przyjaciela Ottona Weilanda.

W latach 80. ChKŻ był jednym z czołowych Klubów Bydgoskiego Okręgowego Związku Żeglarstwa.

Dysponował wysłużonym samochodem do transportu osób i sprzętu marki Nysa, czterema łodziami „Romana” z radzieckimi silnikami „Wicher” do organizacji regat oraz jedną łodzią do asekuracji treningów otrzymaną w prezencie od Milicji Obywatelskiej. Klub posiadał również dobrych zawodników, którzy odnosili sukcesy w imprezach głównie rangi krajowej. Były to medale Mistrzostw Polski i awans do reprezentacji Polski na wyjazdy zagraniczne. Działalność Klubu była wspierana z dotacji Urzędu Wojewódzkiego i Okręgowego Związku Żeglarskiego w Bydgoszczy oraz dochodów własnych. Ogromne znaczenie dla jego rozwoju miało wsparcie głównego sponsora – Chojnickiej Wytwórni Sprzętu Sportowego, której kolejni dyrektorzy zwyczajowo sprawowali funkcję komandora. Dzięki temu klub był zasilany nowoczesnym sprzętem pływającym.

Bardzo trudnym okresem działalności ChKŻ były zmiany ustrojowe, które przyczyniły się do stagnacji organizacyjnej i finansowej. Sytuacja poprawiła się po zwiększeniu roli samorządów we wspieraniu organizacji pozarządowych. Długoletnia tradycja żeglarska w naszym regionie oraz sukcesy sportowe spowodowały, że samorządy wysoko oceniały działalność ChKŻ i chętnie wspierały jego działalność.

W 2000 r. Krzysztof Pestka otrzymał od członków Chojnickiego Klubu Żeglarskiego propozycję objęcia stanowiska komandora, którą przyjął. W tamtym okresie marzył też o wychowaniu olimpijczyka.

Największym sukcesem ostatniego trzydziestolecia Zarządów KlubuChKŻ było pozyskanie byłych, wybitnych zawodników klubu do pracy szkoleniowej. Wieloletnia, ciężka praca kadry trenerskiej zaowocowała wieloma medalami Mistrzostw Polski, Europy i Świata, a w ostatecznym efekcie nominacjami olimpijskimi, tj. w 2008 r. do Pekinu i w 2012 r. do Londynu pojechał Kacper Ziemiński, w 2016 r. do Rio Irmina Mrózek Gliszczyńska, a w 2021 r. do Tokio Magdalena Kwaśna. W okresie tym klub odniósł sukcesy organizacyjne np. pozyskanie środków unijnych na częściową modernizację obiektów, środków PFRON na budowę hangaru sprzętowego, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwym sukcesem, który zmienił oblicze i funkcjonowanie klubu, była inwestycja pn. „Budowa Przystani Jachtowej w Charzykowach”, która nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania władz miasta Chojnice, poparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Sportu. Aktualnie klub zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.

Istotnymi wydarzeniami nie tylko dla klubu, ale również dla całej żeglarskiej społeczności była organizacja w styczniu 2013 r. w Chojnicach IV Pomorskiej Gali Żeglarskiej, podczas której uhonorowano najlepszych żeglarzy, trenerów, organizatorów i sponsorów oraz wyłonienie najlepszych sportowych i turystycznych imprez żeglarskich oraz obchody 100. rocznicy powstania ChKŻ zainaugurowanej w maju br.

Komandor Krzysztof Pestka od lat jest również aktywnym działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także laureatem związkowych odznaczeń. W 2018 r. przyznano mu Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, a w 2020 r. Medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego”. Funkcję komandora pełnił będzie do końca 2022 r., a następnie opuści ster ChKŻ i przejdzie na emeryturę. Pozostawia klub w stabilnej sytuacji finansowej, cieszący się wsparciem lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych oraz dysponujący potencjałem sprzętowym, kadrowym i organizacyjnym.

Pomimo tego, iż Krzysztof Pestka przestał pełnić funkcję komandora, to nadal aktywnie działa na rzecz klubu pozostając w jego zarządzie.Twierdzę, że nasza współpraca była fantastyczna, a to w dużej mierze dlatego, że polegała na wzajemnym zrozumieniu. Wierzę również w to, że współdziałanie z nowym komandorem, którym został Dariusz Jasnowski, będzie przebiegało w podobnym tonie, tym bardziej, że pan Dariusz jest związany z Klubem od 1973 roku. Najpierw był w nim zawodnikiem, potem trenerem, a ostatnio działaczem, ponieważ w zakończonej kadencji był wicekomandorem. Przeszedł całą ścieżkę na szczyt, a więc zna potrzeby oraz mocne i słabe strony klubu jak mało kto.

Panu Krzysztofowi Pestce życzę dalszej niesłabnącej energii w działaniu na rzecz klubu, natomiast panu Dariuszowi Jasnowskiemu sukcesów na nowym stanowisku, głowy pełnej pomysłów oraz kolejnych wybitnych zawodników realizujących swe pasje oraz promujących zarówno klub jak i miasto Chojnice w Polsce i na świecie.

Arseniusz Finster Burmistrz Chojnic

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.