☐ Płacimy kary za brak OC, bo nie znamy przepisów?!
Niesprawne auto w garażu i opłacenie ubezpieczenia w ratach, to największe utrapienia polskich kierowców. To właśnie z ich powodu dochodzi najczęściej do przerwy w ubezpieczeniu OC. Bardzo kosztownej zresztą, bo w 2018 roku za brak polisy możemy zapłacić nawet 4200 złotych kary.
1/3 kierowców błędnie uważa, że polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, nawet gdy nie zostanie opłacona rata składki – wynika z najnowszego sondażu UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Z kolei 40% właścicieli pojazdów zapytanych o konieczność wykupienia polisy OC stwierdziło, że na niesprawny pojazd (auto, ciągnik, motocykl), który stoi w garażu, nie trzeba zawierać umowy OC. Ta niewiedza może ich sporo kosztować…
Ponad cztery miliony osób kupuje polisę OC na raty. Ile nie zna przepisów ustawy?
Dynamiczne podwyżki cen OC przyczyniły się do wzrostu zainteresowania ratalnym zakupem obowiązkowego ubezpieczenia. Im więcej osób kupi w ten sposób ubezpieczenie OC samochodu, tym więcej będzie narażonych na karę za brak polisy. Według UFG, problem może dotyczyć nawet czterech milionów właścicieli pojazdów.
Z najnowszego sondażu Funduszu wynika, że wiele osób (⅓ badanych) nie zdaje sobie sprawy z tego, że polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok tylko wtedy, gdy zostały opłacone wszystkie raty składki. UFG przypomina również, że 40% zidentyfikowanych dotychczas przypadków braku OC powstało w efekcie nieopłacenia raty i wygaśnięcia umowy.
W 2018 roku kary za brak OC będą jeszcze wyższe!
W bieżącym roku jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC może kosztować właściciela samochodu osobowego 800 zł. Za okres bez OC od 4 do 14 dni trzeba wpłacić do UFG już 2000 złotych. Przy ponad 14-dniowym braku polisy, kara wynosi 4000 złotych.
W przyszłym roku wzrasta ustalana corocznie przez rząd płaca minimalna. Tym samym – wzrosną również kary za brak OC
Kup polisę, nie płać kary za brak ubezpieczenia OC!
Średni koszt ubezpieczenia OC w III kwartale 2017 roku wynosił 813 złotych (dane kalkulator-oc-ac.auto.pl). Bezszkodowi, starsi kierowcy płacą jednak znacznie mniej za roczne ubezpieczenie pojazdu. 61-letni kierowca z Krakowa, który posiada maksymalne zniżki w OC za bezszkodową jazdę i ubezpiecza Opla Astrę z 2004 roku, może otrzymać propozycję ubezpieczenia za ok. 530 złotych (najtańsze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl).
Tymczasem to właśnie osoby w grupie wiekowej 60+ należą do grupy kierowców posiadających najskromniejszą wiedzę o konsekwencjach braku OC komunikacyjnego (wg sondażu UFG). W wielu przypadkach, kończy się to dla nich zaniedbaniem obowiązku ubezpieczenia auta (np. niesprawnego) i nałożeniem kary przez UFG za brak polisy. W dodatku, w wysokości o kilkaset procent przekraczającej wymaganą składkę OC.
Pamiętajmy koniecznie, że nawet samochody niesprawne i takie, które od dawna stoją w garażu, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Zwalnia nas z niego tylko ich sprzedaż lub zezłomowanie i wyrejestrowanie.
wpis partnerski
Reklama