☐ Ewangelicki kościół Św. Trójcy
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”61″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Jako pierwszą z serii archiwalnych pocztówek naszego miasta, pochodzących z mojej kolekcji, chciałbym zaprezentować widokówkę przedstawiającą Kościół Św. Trójcy na Starym Rynku, kościół który rozebrano na rozkaz władz okupacyjnych na początku II wojny światowej. Prezentowana pocztówka została wysłana wg stempla 22 maja 1915 r. przedstawia nie tylko piękno gmachu Kościoła ale również wspaniałą scenkę z końmi i dorożką przedstawiającą ówczesne życie i klimat miasta. Decyzja o zburzeniu kościoła miała diametralny wpływ na dalszy kształt chojnickiego Starego Rynku, budynek choć piękny, swoim gabarytem przesłaniał część okolicznych budowli i był jakby centralną częścią Starego Miasta, potwierdza to druga pocztówka z początkowych czasów okupacji gdzie trwają ostatnie prace porządkowe po wyburzeniu kościoła. Pewnie niejeden z nas zadaje sobie pytanie dlaczego Niemcy zburzyli kościół, skoro nie dość że nie był w najgorszym stanie to jeszcze był kościołem ewangelickim. Widać dla hitlerowców nie miało to znaczenia, ważniejsza była partia, propaganda, polityka. Dzięki wyburzeniu kościoła Niemcy znacząco poszerzyli plac na Starym Rynku i poprzez doktrynę polityczną NSDAP mieli więcej miejsca dla swoich manifestacji, publicznego wyrażania swoich poglądów, siły i próby przekonywania społeczeństwa o swoich racjach. Chojnicki Kościół Św. Trójcy jest wyrazistym dowodem na to, iż doktryna polityczna jakiegokolwiek nacjonalizmu jest dla jego wyznawców ważniejsza niż religia, kultura czy historia narodu widać to niestety nawet w dzisiejszym świecie choćby po zniszczeniu starożytnej Palmiry w Syrii, dorobku kulturowym naszego globu.
Krystian Reszczyński
Reklama
Palmyrę to zburzyli terroryści ISIS czyli religijni fanatycy islamscy, a nie nacjonalistyczna armia prezydenta Asada więc porównanie do zniszczenia prostestanckiego kościoła w Chojnicach jest nietrafione.