Wypożyczenie auta za granicą

Jedziesz na zagraniczną wycieczkę i korzystasz z tanich linii lotniczych, a na miejscu niezbędny będzie ci samochód? Nic prostszego musisz po prostu skorzystać z ofert jednej z firm zajmujących się wypożyczaniem pojazdów.

Wynajęcie samochodów warto czasami zacząć, jeszcze będąc w kraju. Celem jest tu znalezienie odpowiedniego przedsiębiorcy zajmującego się wynajmem samochodów. Na Taniwynajemaut znajdziesz informacje, które nie tylko pomogą ci w podjęciu decyzji, ale też pozwolą się zorientować, w jakim stopniu ta operacja nadszarpnie twoim portfelem i jakie warunki musisz spełnić przy wynajmowaniu samochodu.

Na początku w przypadku aut wynajmowanych za granicą musimy się zdecydować czy chcemy korzystać z pośrednika, czy też bezpośrednio wynajmujemy od firmy. Pośrednicy działają podobnie jak strony do wyszukiwania lotów czy hoteli, czyli zbierają jedynie oferty wielu firm, tak więc jakość obsługi zależy tylko i wyłącznie od wypożyczalni, na jaką trafimy. Pamiętajmy, że w przypadku tej usługi cudów nie ma. Jeśli ktoś oferuje nam pomoc w zakresie skorzystania z renomowanej wypożyczalni, gdzie cena jest mniejsza niż w tej wypożyczalni, to taka oferta powinna nam z gruntu wydać się podejrzana. Jeśli zatem nie mamy czasu i nie chcemy bawić się w oszczędności, które niekoniecznie mogą być z korzyścią dla ogólnego komfortu korzystania z pojazdu, to lepszym sposobem będzie wynajęcie samochodu z pominięciem pośrednika. Dodatkowo renomowane i znane firmy zazwyczaj posiadają większą pulę pojazdów i mamy pewność, że gdy zarezerwowany dla klienta samochód nie jest dostępny, są w stanie podstawić inny pojazd.

Przed wypożyczeniem samochodu powinniśmy dopytać się o tak zwany collision damage waiver. To pojęcie określające nasz wkład własny w przypadku wystąpienia dowolnej szkody na pojeździe. W zależności od firmy może być to pięćset euro lub tysiąc pięćset euro. Kwota ta jest naszym obciążenie, którego domagać się będzie od nas firma przy zdarzeniach, takich jak kolizja na drodze. Kwota obciążenia zależy najczęściej od klasy pojazdu, który wynajmujemy. Będąc jeszcze przy kosztach, koniecznie należy dowiedzieć się, ile zapłacimy w przypadku kradzieży pojazdu. Czasami w cenie wynajmu samochodu jest tak zwane ubezpieczenie przed kradzieżą. To bardzo wygodna opcja, ale nie wyklucza ona, żądania wypożyczającego od nas, pewnej kwoty w przypadku przepadnięcia samochodu na rzecz osoby trzeciej.

Dowiedzmy się też, jak działa w przypadku tego wypożyczającego dodatkowe ubezpieczenie. Wypożyczalnie często oferują ubezpieczenie Super CDW oraz Super TP, które chroni wynajmującego przed poniesieniem kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży. Takie ubezpieczenie możemy też wykupić w rodzimej firmie ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie jest dla nas dużo bezpieczniejsze i w przypadku osób, które lepiej się czują, podpisując umowę w języku polskim, mając polskiego przedstawiciela, bardziej komfortowe. Przed podpisaniem umowy dopytajmy jednak też, jaki jest jego zakres. Z pewnością obejmuje ono cały pojazd, ale w wielu przypadkach wyklucza dość często niszczone lub psujące się elementy, takie jak opony czy lusterka, a nawet dach.

Kolejnym elementem jest już przeczytanie dokładnie umowy. Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na kilka punktów, które będą dla nas kluczowe, jeśli chodzi o wysokość opłat, jakie zmuszeni będziemy ponieść. Najważniejszy jest limit kilometrów. Określa on czy możemy przejechać tylko określoną ilość kilometrów dziennie, czy nie. Sam limit bywa różny. Niekiedy jest to kilkaset kilometrów, czasami nawet tysiąc. Nie łudźmy się jednak, że większy zasięg dzienny oznacza taką samą cenę. Zazwyczaj za więcej kilometrów więcej zapłacimy. Dlatego tutaj wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

 

Ważne jest też zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób firma rozlicza się z nami za paliwo. Istnieją tutaj dwa sposoby praktykowane przez firmy wypożyczające. Zwykle odbiera się pojazd zatankowany do pełna i w takim stanie należy go zwrócić. W przeciwnym wypadku zapłacimy za brakujące paliwo z dodatkową marżą. Pamiętajmy, że każde rozliczenie, które polega na tankowaniu przez firmę wynajmującą po wykorzystaniu samochodu, będzie dla nas wyjątkowo niekorzystne.

Ostatecznie warto zwrócić uwagę na szczegóły. Te mówią, gdzie możemy zwrócić nasz wypożyczony samochód i w jakich godzinach należy to uczynić. Bywa bowiem, że zapłacimy więcej za wynajęcie lub oddanie pojazdu poza godzinami pracy. Czasami firmy doliczają dodatkową opłatę za oddawanie samochodu w innym mieście niż te, w którym go pożyczyliśmy. Brak świadomości ewentualnych opłat w tym zakresie może nas narazić na spore nieprzyjemności oraz oczywiście dodatkowe wydatki.

art. partnerski

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.