☐ Przestań truć ! Nie zabijaj ! To my tworzymy atmosferę
Zwracam się do osób, którym zależy na poprawie jakość powietrza w naszych miastach i w każdej wsi naszego powiatu.
Mieszkamy w regionie, który powinien w sposób szczególny szczycić się zdrowym i czystym powietrzem. Mieszkamy w Światowym Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie, otoczeni jesteśmy pięknymi lasami Parku
Narodowego Bory Tucholskie i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Niestety, pomimo tego powietrze, którym oddychamy w okresie grzewczym nie jest czyste, a wręcz można śmiało powiedzieć, że zagraża naszemu zdrowiu.
W miesiącu marcu z inicjatywy chojnickich lekarzy oraz radnej powiatu chojnickiego B. Stępień, zawiązała się grupa ludzi zmierzająca do utworzenia proekologicznego stowarzyszenia. Już podczas pierwszych spotkań ustaliliśmy, że nasze działania będą koncentrowały się wokół tematów związanych z czystym powietrzem i walką ze smogiem, a także z edukacją i podejmowaniem proekologicznych działań.
Naszą działalność charakteryzuje spokojna i merytoryczna rozmowa przepełniona dobrymi argumentami. Mamy to szczęście, że na naszej drodze spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, w tym samorządowców, gotowych do pomocy. Do współpracy już wkrótce zaprosimy każdego z Was drodzy mieszkańcy. Każdy może i powinien się jeszcze wiele nauczyć, a wielu z Was z pewnością weźmie sobie do serca nasz apel: Przestań truć! Nie zabijaj ! To my wszyscy tworzymy atmosferę.
Wielu z nas mieszka w miejscach, w których czujniki alarmują/informują o przekroczonym setki procent zanieczyszczeniu. Dzieje się tak często na osiedlu Kolejarz, na osiedlu Słonecznym czy na Starym Rynku w Chojnicach. Musimy wiedzieć, że obecne poziomy alarmowania w Polsce są stanowczo za wysokie w porównaniu z poziomami alarmowania w krajach zachodniej Europy. Wprowadzone założenia z pewnością nie mają na celu dbałości o zdrowie i życie obywateli. Polska ma najbardziej liberalne zasady co do informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza pyłem PM10 (pył zbudowany z cząsteczek o wielkości ok. 10 mikrometrów, nie widoczny gołym okiem, bardzo niebezpieczny dla zdrowia, pochodzi z pieców centralnego ogrzewania, aut, fabryk) spośród wszystkich państw UE, jednocześnie, nasz kraj posiada najgorsze powietrze w całej UE. To co u nas się akceptuje, w krajach UE uchodzi za stan alarmowy. Reasumując powinniśmy dążyć do obniżenia poziomu alarmowego, gdyż wiedza o tym, że powietrze jest zanieczyszczone, że jest bardzo źle pozwoliłaby unikać przebywaniu na zewnątrz choćby dzieciom i osobom starszym.
W polskich domach spalamy każdy rodzaj węgla, w tym odpad węglowy : miał i muł, spalamy coś czego w innych krajach nie można byłoby ani sprzedać , ani kupić. W polskich domach instaluje się także często najgorsze z możliwych pieców tzw. „kopciuchy” – najbardziej prymitywne piece, w których spalić można dosłownie wszystko. Nie tylko muł i miał węglowy, ale i opony, pieluchy, szmaty, buty, butelki plastikowe, itd. „Produkujemy” w ten sposób wokół siebie ogromne ilości groźnych pyłów PM10 i substancji rakotwórczych. Oczywiście domy musimy czymś ogrzewać, a nie każdego stać na ogrzewanie np. gazem. Zacznijmy więc od czegoś co nic nie kosztuje. Wystarczy tylko zmienić nasze przyzwyczajenia..
· wystarczy zmienić sposób palenia z tradycyjnego dolnego spalania na tzw. górną metodę palenia , która możliwa jest we wszystkich rodzajach pieców.
· wystarczy nie palić śmieci,
· wystarczy pamiętać, że trujemy siebie i najbliższych.
Bożena Stępień
Poniżej „zrzut” ekranu z aplikacji Syngeos. Chojnice 17 grudnia 2018 r., godz. 17:10.
Reklama