System Indywidualnej Segregacji Odpadów propozycją dla mieszkańców niesegregujących śmieci

Temat związany z segregacją odpadów komunalnych to w ostatnim czasie niemalże temat numer jeden. Nasza Planeta tonie w śmieciach i niestety sami do tego doprowadzamy. Według raportu Banku Światowego What a Waste 2.0 opracowanego przez Tokyo Development Learning Centre, świat wytwarza rocznie 2 miliardy ton komunalnych odpadów stałych, przy czym co najmniej 33% z nich nie jest zarządzanych w sposób bezpieczny dla środowiska. Ponadto tylko 13,5% odpadów globalnych podlega recyklingowi. Jak alarmuje Bank Światowy, w ciągu trzydziestu lat ilość odpadów wzrośnie do 3,76 mld ton. Dla porównania przeciętny Polak wytwarza średnio ponad 300 kg odpadów rocznie. Raport podkreśla, że największą kategorią odpadów są globalne odpady spożywcze i odpady zielone: odpady organiczne stanowią niemal połowę całkowitej masy globalnych odpadów. Pozostałe odpady to te nadające się do recyklingu, czyli plastik, papier, metal oraz szkło. Te dane są zatrważające, jednak jeszcze bardziej przeraża widok śmieci na plażach, w lasach, parkach i wszystkich innych miejscach użyteczności publicznej.

Duża odpowiedzialność za prawidłową segregację odpadów komunalnych spoczywa na samorządach. To właśnie gminy wymagając od mieszkańców właściwego postępowania ze śmieciami zapewniają do niego warunki, np. tworząc miejsca, w których można pozbyć się odpadów. Jedno jest pewne. Jako samorząd i jako społeczeństwo nie możemy przyglądać się problemowi z boku, tylko musimy zacząć działać.

W samych Chojnicach – według stanu złożonych deklaracji – odpadów nie segreguje ok. 40% mieszkańców. Wynika to m.in. z braku wiedzy, zbyt malej ilości odpowiednich pojemników, no i z lenistwa. Biorąc pod uwagę fakt, że problem z segregacją odpadów istnieje przede wszystkim w zabudowie wielorodzinnej, postanowiliśmy zaprosić do Chojnic (25 lipca) przedstawicieli firmy T4B, która jako pierwsza w Europie wprowadziła innowacyjny system segregacji odpadów.

Firma zastosowała na jednym z osiedli w Ciechanowie System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów) obejmując swym zasięgiem prawie 400 rodzin. Eksperyment polegał na tym, że w trzech dogodnie usytuowanych lokalizacjach zamontowane zostały pojemniki na odpady.

To nie były jednak zwykłe pojemniki, tylko inteligentne obudowy standardowych koszy obecnych na wszystkich osiedlach, które ważyły wyrzucone do nich odpady. Dostęp do nich mieli jedynie mieszkańcy osiedla, którzy za pomocą kodów kreskowych na workach mogli odblokowywać klapy poszczególnych pojemników. W pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu na badanym obszarze osiągnięto współczynnik segregacji śmieci na poziomie 48%. Zdaniem przedstawicieli firmy, rozwiązanie to ma stanowić podstawowe narzędzie dbania o środowisko naturalne i pogłębianie naszej świadomości, że oddawanie posegregowanych odpadów opłaca się każdemu, m.in. dlatego, że ponosimy wtedy niższą opłatę za odbiór odpadów. Program pilotażowy był dobrowolny i bezpłatny. Został zrealizowany przy współpracy Gminy Miejskiej Ciechanów, TBS, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej oraz Wspólnoty Mieszkaniowej.

W lipcu przyszłego roku pojemniki zostaną zamontowane w kilku zainteresowanych tematem gminach. Czy również w Chojnicach? Tego jeszcze nie wiemy. Niewątpliwie pomysł zaprezentowany przez firmę T4B jest innowacyjny i ciekawy. Dlatego planujemy jesienią tego roku wspólny wyjazd z radnymi do Ciechanowa, aby na żywo zobaczyć jak system się sprawdza, porozmawiać z mieszkańcami o ich odczuciach, określić koszty funkcjonowania systemu i wtedy zdecydujemy czy warto w to rozwiązanie inwestować, czy lepiej szukać czegoś innego.

Na zakończenie – pozostając w temacie ochrony środowiska – kilka słów na temat deszczówek.

Dnia 22 lipca br. podpisałem cztery umowy na realizację kolejnych zakresów związanych z budową kanalizacji deszczowej na terenie miasta Chojnice. Dwie z firmą WOKOP Wojciecha Drewczyńskiego: na budowę deszczówki na Alei Brzozowej oraz ul. Prochowej, Bielickiej, Ducha Św., Łąkowej, Okrzei, Kasprzaka, Sobierajczyka, Goedtke, Sępoleńskiej i Looka (umowa trójstronna z udziałem Powiatu Chojnickiego) oraz na budowę kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem i odtworzeniem nawierzchni ul. Subisława, Sambora i Dąbrowskiego, a także umowę z Przedsiębiorstwem Robót Melioracyjnych i Ochrony Środowiska „EKOMEL” na budowę deszczówki i odtworzenie nawierzchni ul. Parkowej, pl. Niepodległości, Sukienników i Okrężnej oraz umowę z konsorcjum firm: EKOMEL, Instal i Marbruk na budowę kanalizacji deszczowej z odwodnieniem i niezbędną przebudową ul. Grunwaldzkiej.

13 sierpnia nastąpi otwarcie ofert na budowę ziemnego zbiornika retencyjnego „Sobierajczyka” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dobudowę zastawek sterujących na zbiornikach retencyjnych w parku 1000-lecia, przebudowę rowu „południowego” i „S-J”.

Łączny koszt wykonania wszystkich inwestycji związanych deszczówkami szacowany jest na 90 mln zł. Inwestycje zostaną zrealizowane do września 2022 roku.

Burmistrz Arseniusz Finster

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.