Akademia bezpiecznego seniora

Rozpoczęła się trzecia edycja spotkań seniorów z powiatu chojnickiego w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Seniora”, gdzie tym razem  został przeprowadzony kolejny pokaz oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Głównym celem zajęć było zwiększenie świadomości, że podjęcie jakiejkolwiek czynności ratowniczej może ocalić czyjeś życie.

Chojnicka policja we współpracy z Chojnickim Centrum Kultury kontynuuje spotkania z seniorami, które odbywają się od kilkunastu miesięcy w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Seniora”. W tym spotkaniu z seniorami wzięli również udział zaproszeni członkowie Zespołu Ratownictwa Specjalnego z Chojnic, którzy jako fachowcy z dziedziny udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzili pokaz oraz szkolenie dla uczestników akademii. Seniorzy uczestniczyli w szkoleniu, gdzie podczas zajęć ratownik medyczny uczył jak zachować się i mówił, co zrobić i gdzie zadzwonić gdyby byli świadkiem omdlenia osoby lub przypadkowym uczestnikiem wypadku. Mogli zobaczyć też jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenie oraz w jaki sposób w aucie zabezpieczyć osobę ranną aż do przyjazdu służb ratunkowych.

Na trzygodzinnych warsztatach uczestnicy pod opieką organizatorów i gości ćwiczyli na fantomach jak prawidłowo udzielać pomocy w przypadku braku oddechu, poznali również rękoczyn Heimlicha, który powinno się stosować przy zadławieniach pokarmami.

Policjanci wykorzystując okazję podczas  spotkania  przybliżyli zasady bezpieczeństwa na drodze, rozdając seniorom odblaskowe opaski, które  z pewnością przyczynią się do ich bezpieczeństwa  podczas poruszania się zarówno poza terenem zabudowanym jak i w mieście w okresie jesienno-zimowym. W trakcie przerywnika warsztatów, rzecznik chojnickiej policji przypomniała o wciąż aktualnym problemie dotyczącym oszustw metodą „na wnuczka”, której ofiarami są najczęściej osoby starsze, a także opowiedziała o Regionalnym Systemie Ostrzegania. Uczestnicy Akademii byli bardzo zainteresowani tą aplikacją, a policjanci pomogli im w jej zainstalowaniu na ich smartfonach.

Na koniec funkcjonariusze i ratownicy medyczni podsumowując warsztaty podkreślali, że resuscytacja krążeniowo oddechowa ma dla poszkodowanej osoby decydujące życiowe znaczenie i nie należy się bać podejmować jakichkolwiek działań, bo ułamki sekund decydują niejednokrotnie czy dana osoba przeżyje.

Emeryci i renciści nie kryli, że najbardziej ucieszyli się z otrzymanych na koniec apteczek lekarskich, które mają posłużyć im do udzielania wstępnej pomocy przedmedycznej, której uczyli się na zajęciach. Kolejna Akademia odbędzie się w styczniu. Lista uczestników jest zamknięta.

Akademia Bezpiecznego Seniora powstała z inicjatywy kilku środowisk. W akcję zaangażowała się lokalna policja, Chojnickie Centrum Kultury oraz eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą na zasadzie wolontariatu.
 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Jedna odpowiedź do “Akademia bezpiecznego seniora”

  1. Darek pisze:

    Uzupełnienie do artykułu:
    Akademia Bezpiecznego Seniora jest prowadzona pod patronatem Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, a partnerami są Chojnickie Centrum Kultury i pani Złakowska Monika – andragog. Kolejna warsztaty ABS odbędą się w styczniu 2018 roku na które zapraszamy osoby już zapisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.