☐ Chojniczanie mogą otrzymać czujki dymu i czadu
Kąpiel morsów, Bieg Noworoczny, Mecz Noworoczny, idea zorganizowania inscenizacji wydarzeń na dworcu – 1 września, program Erasmus, wnioski grantowe, darmowe czujki dla najuboższych, samotnych i osób starszych, wizytacja burmistrza w Kościele Zielonoświątkowym, podniesienie podatku śmieciowego w 2019 roku, a także nagrody i wyróżnienia dla miasta Chojnice w minionych dziesięciu latach – te tematy poruszono na piątkowej – 15 grudnia – konferencji prasowej Arseniusza Finstera.
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Józef Kołak, w imieniu Braci Sportowo-Turystycznej, przedstawił plan imprez, które zaplanowane są na styczeń. 1 stycznia, o godzinie 11:00, w Charzykowach odbędzie się kąpiel Morsów, o godzinie 12:00 Bieg Noworoczny w Chojnicach – już 29. edycja, a o godzinie 13:00 Mecz Noworoczny organizowany przez MKS Chojniczankę – na osiedlu Rzepakowym. Nieco później, bo 7 stycznia, odbędzie się spływ zimowy (realizowany od 2014 roku). Bieg Noworoczny tradycyjnie rozpoczyna się na Kolejarzu i kolejno, ulicami: Dworcową, Piłsudskiego, wspólne spotkanie przy choince na Starym Rynku. Oprócz biegaczy, spotyka się także grupa chodziarzy. Trasa obejmuje około 5 km. Uczestnikami biegu są nie tylko mieszkańcy gminy Chojnice, ale także spoza regionu. Co ważne, w biegu wezmą udział również osoby niedowidzące – wraz ze swoimi opiekunami.
Na konferencji głos zabrał Wiceburmistrz, Edward Pietrzyk. Poinformował o spotkaniu podsumowującym rok kolejarzy chojnickich. Uczestnicy jednogłośnie wyrazili chęć kontynuowania części minionych imprez, np. piknik na stadionie Kolejarza. Postanowiono o cykliczności odbywania się tego wydarzenia.
Niedługo 80-lecie wybuchu wojny, w związku z czym pojawiły się głosy zorganizowania 1 września inscenizacji wydarzeń na dworcu. Z inicjatywą wyszedł Damian Otta ze Stowarzyszenia Kolejarzy. Stowarzyszenie postawiło sobie również za cel wyremontowanie parowozu „Tymek”. We wtorek, 12 grudnia, odbyło się spotkanie dyrektorów i nauczycieli chojnickich szkół. Dotyczyło ono programu Erasmus. Prowadzącymi byli nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich, którzy są prekursorami tego programu w regionie – od dziewięciu lat realizuję tę inicjatywę. Edward Pietrzyk entuzjastycznie wyraził się o programie, twierdząc, że zapewni wiele korzyści, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
Rozpoczęła się procedura rozpatrywania wniosków grantowych. Z dziedziny kultury wpłynęło 29 wniosków, w sporcie – 35, wypoczynek dzieci i młodzieży – 2, ochrona i promocja zdrowia – 3, działalność na rzecz integracji europejskiej – 2, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym – 1 i ekologia – 1. Rozpoczęto już prace. W czwartek, 14 grudnia, odbyło się też posiedzenie Komisji dotyczące schroniska dla zwierząt. Była jedna oferta i jest to zadanie powierzone.
Arseniusz Finster rozpoczął swoje wystąpienie informacją o spotkaniu z Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej. Miasto Chojnice pomogło straży w zakupie skokochronu. Burmistrz zdradził swoje plany inwestycyjne w kontekście Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeśli pojawi się dofinansowanie na zakup wozu bojowego, miasto pokryje wówczas 50 procent kwoty, zaś drugą część pokryje fundusz Unii Europejskiej. Na spotkaniu z włodarzem Chojnic, Komendant podjął temat czujek dymu i czadu. Istnieje możliwość, że miasto Chojnice – poprzez MOPS – sfinansowało najuboższym rodzinom, osobom samotnym, czy osobom starszym zakup czujek czadu i dymu wraz z montażem. Po konsultacjach wyodrębniono 170 adresów, ale działania zostaną poszerzone najprawdopodobniej do 300. Jedna czujka oscyluje w kwocie 50-70 zł. Montażem zajęłaby się Straż Pożarna. W zadanie włączyłaby się również Straż Miejska. Żeby wdrożyć inicjatywę, konieczna jest uchwała Rady Miejskiej. Koszt ogólny wyniósłby około 20 tysięcy złotych. Jeśli decyzja zostanie podjęta w styczniu – montaż będzie się odbywał w tym samym miesiącu.
Kolejnym tematem poruszonym przez burmistrza był Kościół Zielonoświątkowy i ksiądz pastor Karol Głuszek. Kościół ma pomieszczenia przy ulicy Mickiewicza. Finster odbył niedawno wizytację tego urzędu. Na dole jest kaplica przepełniona muzyką i instrumentami, zaś u góry jest hostel. Burmistrz spotkał się tam z siedmioma, ośmioma osobami. Są to osoby starsze, ale też młodzi ludzie walczący z uzależnieniami – od alkoholu, po narkotyki. Z jednej strony jest to miejsce przeznaczone do prowadzenia działalności duszpasterskiej, ale z drugiej – do charytatywnej i resocjalizacyjno-ewangelizacyjnej. Pastor Głuszek w rozmowie z burmistrzem wskazał na problemy finansowe kościoła.
Kościół Zielonoświątkowy jest współorganizatorem Świątecznego Koncertu Charytatywnego, pt. „Dobro jest dobre”, który odbędzie się w sobotę, 16 grudnia, o godz. 16:00.
Burmistrz zapowiedział, że 21 grudnia odbędzie się Zgromadzenie Wspólników w Nowym Dworze. Przewidywane są kolejne duże inwestycje.
Finster zapowiedział niebezpieczeństwo podniesienia podatku śmieciowego. Nie wynika to z polityki burmistrza, tylko z Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 marca 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Za tonę składowania balastu w roku 2017, opłaty wynosiły 74 złote. Owe Rozporządzenie uwzględnia decyzję Rządu, który podnosi opłatę do 140 złotych – na 2018 rok. W roku 2019 będzie ona wynosić 170 złotych, zaś w 2020 roku – 270 złotych. – W konsekwencji musi się to odbić na podatku, który płacą mieszkańcy – wyjaśnił Finster. Wzrosną również ceny za stabilizat.
Ostatnim punktem konferencji była kwestia nagród, certyfikatów i wyróżnień dla miasta Chojnice i burmistrza. W ciągu dziesięciu lat (2007-2017) – miasto otrzymało w sumie 42 nagrody. Kwota za wszystkie wyróżnienia wynosiła 12 tysięcy 200 złotych, z czego za 3 zapłaciło miasto, a za inne – koszty ponieśli sponsorzy zewnętrzni.
Reklama