Grunt to innowacja!

Bombardowaniem rozumu nazwał wicestarosta Mariusz Paluch I Środkowopomorskie Forum Innowacji, które 12 października inspirowało do myślenia uczestników w Centrum Edukacyjno- -Wdrożeniowym w Chojnicach.

– Ten piękny obiekt, w którym jesteśmy, to też innowacja – chwalił prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku Andrzej Urbanek. Bo innowacje były tego dnia w centrum uwagi, a oprócz Akademii Pomorskiej w forum wzięła też udział Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy.

Jak przypominał Andrzej Urbanek, nawet mała myśl może zmienić świat. A ten zmienia się teraz w coraz szybszym tempie. Kiedy Verne pisał o podróżach na Księżyc, była to czysta fantazja, dziś w zasięgu ludzkości. – Kiedyś przy kopaniu rowów to się gadało, plotkowało – opisywał obrazowo Urbanek. – Dziś wszyscy siedzą z głowami w telefonach…I telefon to jest rewolucja…

Od zielnika po gęsinę Goście ze Słupska i z Bydgoszczy nie poprzestali na ogólnikach.

Były przykłady tego, co robią i co na pewno jest innowacją. A więc Akademia Pomorska chwaliła się Herbarium Pomeranicum – digitalizacją zbiorów zielnikowych, eCUDO – elektronicznym centrum udostępniania danych oceanograficznych, zintegrowanym programem uczelni, a także realizowanymi z grantów projektami Safety (systemem powiadamiania, monitoringu i wizualizacji zagrożeń w lokalnych społecznościach), Fonostop (monitoringiem aktywności telefonicznej dziecka w sieci, z alertami zagrożeń), aplikacją do szacowania szkód łowieckich. Z kolei WSG ustami prof. Michała Majcherka przybliżyła projekt domowej rozdrabniarki do tworzyw sztucznych (butelek PET), co wywołało ożywioną dyskusję i pytania, kto to będzie finansował, kto zapłaci za prąd i w ogóle czy ma to sens. Prof. Majcherek opowiedział też o zaletach term opaczki, która jest w stanie dostarczyć np. świeżą gęsinę na obiad, ale też o katamaranie z wymiennymi pokładami.

Drony i VR

Można zapomnieć o innowacjach, jeśli nie będzie ich w edukacji. Akademia Pomorska stosuje je, np. oferując kursy na potrzeby ratowników, dla kobiet pracujących w logistyce, wzmacniając kompetencje cyfrowe, kształcąc na platformie e-learningowej, wykorzystując drony do najrozmaitszych zadań, nawet do ratownictwa wodnego (!). WSG stawia na innowacje społeczne, np. projekt Grydsen to narzędzie do psychologicznej terapii seniorów z zastosowaniem VR, co wspomaga pamięć, koncentrację i poprawia sprawność motoryczną. Michał Majcherek od razu chciał ubić interes, namawiając obecnych do lajkowania profilu Grydsena na FB i obiecując rabat w wysokości tylu procent, ile będzie kliknięć… Była też mowa o innowacjach w biznesie, bo i on nie może bez nich żyć. Na koniec wicestarosta zaapelował do młodych, żeby zanieśli dobrą nowinę do swoich szkół. Taką, że warto się uczyć i przełamywać schematy, odkrywać to, co jeszcze nieznane.

Tekst i fot. Maria Eichler

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.