☐ InterTony 2019 – historia z pozytywnym zakończeniem
Za nami czwarta edycja chojnickich InterTonów – szczególnego wydarzenia na koncertowej mapie Polski. W organizację przedsięwzięcia co roku angażuje się Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej wraz z Chojnickim Centrum Kultury, stowarzyszeniem muzyków rockowych Rockinitiative Emsdetten e.V. oraz centrum młodzieżowym Jongerencentrum Cerberus z Hengelo.
Co wyróżnia tak bardzo ten festiwal na tle innych? Na pewno fakt, że w jego organizacji rokrocznie uczestniczy około 100 wolontariuszy z Polski, Niemiec i Holandii, wśród nich również Pokojowy Patrol przeszkolony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dzień, w którym międzynarodowa młodzież świętuje prowadzoną od kilkunastu lat współpracę muzyczną i wolontariacką między miastami partnerskimi – Chojnicami, Emsdetten oraz Hengelo. Ramię w ramię realizują wspólny cel, a co najistotniejsze w tym przedsięwzięciu – czynią to pod hasłem wzajemnej tolerancji, stając ponad podziałami rasowymi i poglądowymi. W klimacie otwartości odbywają się również występy zespołów muzycznych.
Tegoroczny program festiwalu, podobnie do lat ubiegłych, opierał się na koncertach polskich oraz zagranicznych formacji, głównie reprezentantów cięższych brzmień. Wystąpiły trzy składy z Emsdetten i Hengelo – Lizard Fist, New World Depression oraz Grown Cold. Pojawił się przedstawiciel sceny lokalnej – Enormous High-Hotel oraz trójmiejski Ogotay. Na scenie mogliśmy usłyszeć także gościa z Ameryki Północej, meksykanin Ivan Lobo zaprezentował się w podwójnej roli: muzyka oraz fotografa. Jego zdjęcia można było oglądać na wystawie w Chojnickim Centrum Kultury. W tym roku w charakterze gwiazdy wystąpił zespół Vader, ikona światowego heavy metalu. Koncert odbył się krótko po premierze nowego materiału muzyków, więc była szansa na usłyszenie nieznanych dotąd kompozycji.
Informacja o planowanym występie Vadera, na kilka tygodni przed wydarzeniem, nie spotkała się z aprobatą środowiska związanego z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej. Doszło do próby zablokowania koncertu, w wyniku której z finansowania występu grupy wycofał się burmistrz Arseniusz Finster. Zespołowi zarzucono szerzenie treści satanistycznych oraz nawoływanie do przemocy.
InterTony mimo wszystko odbyły się w niezmienionej formule, po tym jak organizatorzy w kilka godzin uzbierali niezależne środki na sfinansowanie części muzycznej festiwalu. Zaplanowany program udało się zrealizować dzięki wsparciu lokalnych firm oraz za pośrednictwem przeprowadzonej zbiórki, w którą zaangażowało się ponad 200 osób.
InterTony w rezultacie zakończyły się organizacyjnym oraz frekwencyjnym sukcesem. Festiwal odwiedziło ponad 1000 osób, nie tylko z regionu chojnickiego, uczestniczyli również goście z całego kraju. Wydarzenie przebiegło w pozytywnej atmosferze, zgromadziło publikę w różnym wieku – od najmłodszych po starszych fanów muzyki rockowej oraz metalowej.
Organizatorzy zapowiedzieli, że ruszyły już prace nad przyszłoroczną edycją.
tekst: Aleksandra Fryca
Reklama