☐ Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych i potrzebujących pomocy- dzwoniąc możesz uratować ludzkie życie
Okres jesienno-zimowy, to czas w którym dochodzi do znacznych spadków temperatury powietrza. Może to stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, zwłaszcza osób bezdomnych, czy innych wymagających pomocy i narażonych na wychłodzenie. Nie przechodźmy obojętnie obok osób nocujących na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach, w okolicach śmietników, czy ogródków działkowych lub nietrzeźwych, narażonych na działanie niskiej temperatury. Każdy taki przypadek można zgłaszać policji, straży miejskiej lub pracownikom ośrodków pomocy społecznej. Może to zapobiec tragedii.
W związku z trwającym już okresem jesienno-zimowym, podczas którego dochodzi do znacznego spadku temperatury powietrza, istotna jest konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na problemy osób narażonych na wychłodzenie, tj. osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, starszych czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.
Policjanci prowadzą od października kontrole warunków bytowych takich osób i apelują o niepozostawanie obojętnym wobec ludzi bezdomnych, nocujących w wiatach śmietnikowych, altankach ogrodowych, opuszczonych budynkach, czy na klatkach schodowych. Niejednokrotnie naszej pomocy potrzebują też osoby nietrzeźwe lub samotne, które ze względu na sytuację życiową (podeszły wiek, niepełnosprawność) mogą być szczególnie narażone na skutki zimy. O każdej sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia należy informować odpowiednie służby, takie jak policja, straż miejska, pogotowie, ośrodki pomocy społecznej.
Informacje przekazane policji, straży miejskiej, gminnej lub ośrodkom pomocy, pomogą w ustaleniu miejsc pobytu osób narażonych na wychłodzenie i zapewnieniu im odpowiedniej pomocy doraźnej lub długoterminowej.
Pamiętaj – Twój jeden telefon może ocalić komuś życie. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.
Dzwoń pod bezpłatne numer alarmowy112. Wystarczy tylko jeden telefon by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach
Reklama