☐ O Chojnicach w „Tygodniku Powszechnym”
W numerze 38/2019 „TP” ukazał się artykuł Katarzyny Kaczorowskiej „Fałsz rodzi fałsz”. Opisuje w nim ciekawą historię wydanej w 1935 roku książki „Mord rytualny w Chojnicach”, na okładce której jako autor widniał Niemiec Wilhelm Marr. Książka ta, pierwotnie drukowana była w odcinkach w „Słowie Pomorskim”, tytule związanym z Narodową Demokracją. Opisano w niej morderstwo dokonane w naszym mieście w 1900 roku na osiemnastolatku Ernście Winterze. Zagadki jego śmierci do końca nie rozwikłano. W książce tej, definitywnie oskarżono chojnickich Żydów i usprawiedliwiono akty przemocy wobec nich. Pozycja okazała się antysemicką fałszywką produkcji polskiej, autorstwa Stanisława Rzyskiego. Przyczynkiem do napisania artykułu, stało się zdigitalizowanie tej broszury i udostępnienie na platformie publicznej Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, bez podania prawdziwego autora oraz stosownego opisu. Zapis został skorygowany.
Za mało tura w Chojnicach
Mamy ciekawą rzeźbę Jarosława Urbańskiego obok Bramy Człuchowskiej czy inne nieliczne akcenty z chojnickim herbem. Praprzodek naszego bydła widnieje jeszcze w herbach kilku miast i gmin, ale nasz jest najpiękniejszy. Powinniśmy promować go na każdym kroku. Z sentymentem wspominam nieistniejącą już restaurację „Pod Turem”. Może warto nadać tę nazwę jakiemuś innemu lokalowi? Od wielu lat wręczane są statuetki „Dokonania Roku”, ciekawe artystycznie, ale czy nie mogłyby być to Tury? Zapewne będzie budowany w najbliższych latach jakiś plac, skwer czy rondo, więc pamiętajmy o naszym turze. Sądzę, że Czytelnicy naszej gazety podsunęliby jeszcze inne pomysły na promowanie naszego herbu. Tak na marginesie, rok temu usiłowałem bezskutecznie kupić flagę Chojnic. Ciekawe czy dzisiaj jest tak samo?
Ruszają prace nad budżetem obywatelskim
Mam nadzieję, że będzie to prawdziwy budżet obywatelski, a nie atrapa w postaci funduszu osiedlowego, który wzbudzał nikłe zainteresowanie mieszkańców. Za to wykonane z tego budżetu place zabaw wzbudziły sporo kontrowersji. Warto przyglądać się pracom nad tym projektem. Oprócz przygotowania przyjaznej mieszkańcom obudowy prawnej, znaczenie będzie miała promocja budżetu wśród chojniczan oraz wysokość środków zabezpieczonych w budżecie miasta. Jeśli będą to kwoty symboliczne, nie liczyłbym na szczególne zainteresowanie.
Droga (zł) droga powiatowa
Droga Chojnice – Lichnowy była remontowana cztery lata temu. Kilkukrotnie na sesjach Rady Powiatu mówiłem o tym, że jest za wąska i nie spełni oczekiwań. Jej wykonanie też pozostawiało wiele do życzenia, co również sygnalizowałem. W przyszłym roku zostanie poszerzona do sześciu metrów, częściowo za pieniądze z rządowego programu. Mam nadzieję, że wysepka wyjazdowa z Lichnów zostanie przebudowana zgodnie ze zgłaszaną przeze mnie cztery lata temu sugestią. Karetki pogotowia nie powinny być zmuszane do zwalniania podczas opuszczania terenu zabudowanego. Przykro, że będą musiały zostać wycięte liczne drzewa, ale część z nich znajduje się w skrajni jezdni. Wiele z nich już dzisiaj stanowi potencjalne zagrożenie dla kierowców. Kto nie wierzy, niech zobaczy resztki drzewa, którego znaczna część padła na jezdnię tego lata na ulicy Lichnowskiej, na wysokości ogródków działkowych. Zapewne projekt będzie przewidywał nasadzenia nowych drzew w odległości bezpiecznej dla użytkowników drogi. Nie możemy zapominać, że najważniejszym elementem przyrody jest człowiek ;).
Wybory
Obserwując kampanię wyborczą do parlamentu (tym razem z boku), mam często przed oczyma słowa Bertranda Rusella: „To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tacy pełni wątpliwości.” Jednak mimo tego apeluję, aby pójść i wybrać tych, którzy dają największą rękojmię zrównoważonego rozwoju Polski i Polaków. Dla niektórych głosowanie będzie proste, a inni będą wybierali „mniejsze zło”. Należy jednak wziąć udział, bo inaczej nie mamy moralnego prawa krytyki przyszłej władzy. Mało tego, pozostawiając wybór innym, nie zawsze mądrzejszym, stajemy się mentalnymi niewolnikami. Wybierajmy kierując się perspektywą kilku/kilkunastoletnią, a nie tylko sytuacją dzisiejszą.
Dobrych wyborów!
Reklama