☐ Park 1000-lecia
Kolejne pocztówki jakie chciałbym państwu przedstawić ukazują dzisiejszy Park 1000-lecia. Pierwsza z nich wysłana została w czerwcu 1919 roku, ukazuje ówczesne Jezioro Zakonne na tle Starego miasta, druga zaś przy tym samym jeziorze ukazuje bujną roślinność wokół niego, Konwikt oraz dom rybaka, a wysłana została rok wcześniej. Każdy z nas pamięta niedawne prace nad rewitalizacją naszego pięknego parku, który słusznie w roku 2012 został doceniony i nagrodzony w ogólnopolskim konkursie jako „Modernizacja Roku 2012″, warto jednak przypomnieć, iż nasi przodkowie również zadali sobie wiele trudu by ów park był chlubą miasta, tym bardziej iż przy ogromnym zamuleniu oraz zanieczyszczeniu jeziora chojniczanom groziła katastrofa sanitarna, zamulenie było tak duże iż wydobywanie mułu i osuszanie jeziora trwało latami co wiązało się z ogromnymi kosztami. W zasadzie park oddano oficjalnie do użytku dopiero w 1966 roku, gdzie pierwsze prace rozpoczęto w roku 1927. Ciekawostką jest, iż tuż po wojnie pozostałość jeziora została wykorzystana jako miejsce składowania gruzów, które powstały na skutek działań wojennych, najwięcej z nich przybyło z samego śródmieścia a część z nich do dziś ” spoczywa ” na terenie parku.
Pierwotnie inicjatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Julian Rydzkowski, ówczesny radny a więc nie przypadkiem „siedzi sobie na ławeczce w parku oblany brązem”. Tak to kolejny wkład tego pana w historię naszego miasta, piękny gest, piękny pomnik i piękna historia zataczająca swe koło i świetne miejsce by jego pomnik tam właśnie stał – szacunek dla jego inicjatorów.
Reasumując nasz piękny park zaczęto upiększać i uatrakcyjniać prawie 100 lat temu, ale czy to już finisz? Ostatnio padł pomysł na kolejne zagospodarowanie części parku a mianowicie miałby tu powstać park naukowy imienia chojnickiego astronoma Johanna Titiusa, gdzie można by było poznać różne zasady fizyki dzięki ciekawym urządzeniom, bardzo oryginalny pomysł – trzymamy kciuki.
Krystian Reszczyński
Reklama