Plac Niepodległości

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”64″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Kolejne pocztówki jakie chciałbym państwu przedstawić ukazują dzisiejszy Plac Niepodległości a wysłane zostały w 1903 i 1905 roku. W czasach zaboru pruskiego ów plac nazwano Wilhelmsplatz na cześć cesarza Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna, którego pomnik stał tam do 1920 roku, czyli do powrotu Chojnic w granice Polski. Po usunięciu pomnika plac otrzymał nazwę Królowej Jadwigi, obecnie jest to Plac Niepodległości a na miejscu pomnika cesarza stoi figura Chrystusa Króla. Odsłonięcie obecnej figury nastąpiło w 1931 roku. Po wkroczeniu hitlerowców do Chojnic, obecną figurę przed zniszczeniem uratował ówczesny kościelny Leon Lehman, gdyż Niemcy mieli już ją zrzuconą a cokół rozebrany. Nawiązując do samego cesarza Wilhelma miał on pośredni wpływ na rozwój naszego miasta, którego rozwój gospodarczy przypadł właśnie na XIX wiek. ” Białobrody” w dużej mierze przyczynił się do zjednoczenia Niemiec, jako król Prus a potem cesarz Niemiecki stawiał na reformy oraz rozwój gospodarczy swego kraju co również dało wymierny efekt naszemu miastu. Proszę zauważyć iż miasta pozostające pod zaborem rosyjskim jeszcze dziesiątki lat po odzyskaniu niepodległości odstawały tym, które były pod zaborem pruskim. Za czasów Wilhelma miasto zaczęło kwitnąć również administracyjnie, zlokalizowano dyrekcję poczty, zaczął działać sąd okręgowy i prokuratura obejmująca swym zasięgiem kilka sąsiednich powiatów. W 1871 roku miasto otrzymuje połączenie kolejowe z Berlinem a dwa lata później zbudowano odcinek kolejowy do Tczewa. Ciekawostką jest iż przy powitaniu pierwszego pociągu w Chojnicach na peron zawitało prawie całe miasto. Wyznaczenie miastu funkcji administracyjnych spowodowało napływ ludności niemieckiej a wraz z nią gotówki. Powstawały sklepy, warsztaty rzemieślnicze i zakłady. Działalność Wilhelma już w 1829 roku zauważyli przedstawiciele Królestwa Polskiego ( Kongresowego ) odznaczając go Orderem Orła Białego. Ciekawostką jest, iż jego pierwszą miłością była Eliza Radziwiłłówna, para planowała nawet ślub jednak wobec sprzeciwu części rodziny i pruskich polityków Wilhelm porzucił swe zamiary a Eliza nigdy już nie wyszła za mąż, zmarła na gruźlicę osiem lat po rozstaniu.

Okres panowania „Białobrodego” na stanowisku cesarza Niemiec to również okres politycznego spokoju w Europie a przede wszystkim co miało olbrzymie znaczenie dla Polski zainicjował spotkanie przywódców trzech mocarstw rozbiorowych co zapoczątkowało tzw. Sojusz Trzech Cesarzy.

Rządy cesarza Wilhelma I wywarły ogromny pozytywny wpływ na rozwój naszego miasta, mimo iż znajdowaliśmy się pod obcym zaborem Chojnice za jego panowania rozwijały się w bardzo szybkim tempie. Na nasze szczęście „Białobrody” nie dążył też do wojny z Rosją mimo, iż jego priorytetem było zachowanie silnej armii, trudno sobie wyobrazić losy naszego kraju gdyby do niej doszło, być może Polacy musieliby stawać pomiędzy siebie gdyby zaborcy wprowadzili pobory do wojska pośród naszych rodaków, tak się jednak nie stało a pokój, który cesarz zapewnił był dla Chojnic zbawienny.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.