☐ Polski Ład a rynek pracy – jak wpłynie na zatrudnienie?
Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy podatkowe znane pod zbiorczą nazwą Polski Ład. Od początku ich wdrożenie wiązało się z wieloma niewiadomymi. Jednak czy w jakiejkolwiek perspektywie Polski Ład wpłynie na zatrudnienie i rynek pracy w Polsce?
Polski Ład w pośrednictwie pracy. Czy podnoszenie kwalifikacji pracowników pozwoli im wybierać nowych ofertach pracy?
Przepisy podatkowe, znane jako Polski Ład, miały przede wszystkim zmniejszyć podatki najmniej zarabiającym, a zwiększyć je tym, którzy zarabiają najwięcej. Czy więc ze względu na Polski Ład można się spodziewać większej ilość oferty pracy na portalach takich jak GoWork? Możliwości zatrudnienia na rynku pracy osób, które do tej pory nie wykonywały zawodów wyspecjalizowanych, a poprzez sytuację pandemiczną zmuszone są do szukania nowej pracy, powinny być korzystniejsze, ale nie wiadomo czy liczba ofert drastycznie skoczy w górę.
Największy wpływ na taki stan rzeczy ma podwyższenie kwoty wolnej od podatku z poziomu 8 000 złotych do 30 000 złotych od 1 stycznia 2022 roku. Ze względu na te zmiany w podatkach osoba zarabiająca najniższą krajową od 1 stycznia 2022 roku, czyli 3050 złotych brutto, będzie mogła liczyć na 157 złotych netto więcej niż w przypadku takich samych zarobków w analogicznym okresie 2021 roku. Z tego powodu można wywnioskować, że osoby wykonujące zawody w których najczęściej płacone jest najniższe wynagrodzenie mogą chętniej szukać wśród ofert pracy jakie oferuje agencja pracy, niż szukać zasiłków socjalnych.
Polski Ład dla przedsiębiorców. Czy wpłynie na ruchy na rynku pracy?
O ile w przypadku pracowników, szczególnie tych zarabiających najmniej, zmiany podatkowe będą miały wymierny wpływ na ich budżety domowe, tak w przypadku przedsiębiorców sytuacja wcale nie musi być taka sama.
Jedną z ważniejszych zmian podatkowych może być składka zdrowotna, która od 1 stycznia 2022 roku, szczególnie dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej. Oprócz tego zmianie uległy rozliczenia, leasingów samochodów czy amortyzacja mieszkań pod działalność usługową.
Wiadomo, że zmiany podatkowe zawsze niosą za sobą pewną niepewność dla przedsiębiorstw. Jeśli dodamy do tego fakt, że sytuacja gospodarcza nadal jest niestabilna, to na wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze prywatnym możemy poczekać trochę dłużej. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy muszą zaznajomić się z realiami podatkowymi i skonsultować z doradcami oraz księgowymi dalsze działania, by móc określić swoje potrzeby, które spełniają na rynku pracy.
Na które branże nie powinien wpłynąć Polski Ład?
Z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że Polski Ład nie powinien znacznie wpłynąć na niektóre branże. E-commerce, branża kurierska, medyczna oraz szerokopojęte IT to branże które zyskują mimo pandemii i zmian podatkowych. Kandydatów do pracy, szczególnie wykwalifikowanych, jest dość sporo. Praca zdalna pozwala efektywnie wykonywać obowiązki bez konieczności wynajmowania dużych powierzchni biurowych, co znacznie zmniejsza koszty. E-commerce oraz branża kurierska znacznie zwiększyły swoje obroty właśnie ze względu na pandemię.
Także kierowca kat. C nie powinien mieć problemów ze znalezieniem lepiej płatnej pracy, gdyż popyt na transport produktów jest nadal bardzo duży, a wykwalifikowany pracownik pozwoli firmie na sprawne przewiezienie towaru. Bardzo często takie osoby mogą szukać pracy poza granicami Polski, przykładowo na terenie Niemiec, co znacznie zwiększa możliwości zarobkowe takiego pracownika.
Wzrost obrotów można zauważyć także w branżach premium i luxury. Sprzedaż biżuterii, zegarków czy wszelkich dóbr luksusowych zapewnia dobrze płatną pracę wielu osobom, a chętnych na korzystanie z takich usług i kupno takich produktów nadal jest bardzo dużo.
Praca Chojnice a Polski Ład
O ile przedsiębiorstwo robót melioracyjnych czy zakład utylizacji odpadów nie mogą narzekać na brak pracy i kandydatów do pracy, to umiejętności takie jak obsługa kasy fiskalnej mogą nie być już tak atrakcyjne. Coraz częściej spotykane w sklepach są kasy samoobsługowe, a postępująca automatyzacja zmierza do redukcji liczby stanowisk znanych jako specjalista ds. obsługi klienta czy tez kasjer. Taka sama sytuacja może mieć miejsce w województwach takich jak kujawsko – pomorskie czy warmińsko – mazurskie. Oferta pracy z zastrzeżeniem „mile widziane doświadczenie” nadal będzie często widziana wśród ogłoszeń ze względu na niższe koszty wdrożenia pracownika doświadczonego oraz zatrudnienie pracownika od razu gotowego do pracy.
Chojnice, jak duża część województwa pomorskiego, mocno rozwija inwestycje prywatne w energię słoneczną. Doradca klienta i sprzedaż produktów związanych z systemami fotowoltaicznymi będzie bardzo dobrą ścieżką kariery dla osób, które chcą się przebranżowić.
Umowy na rynku pracy w Polskim Ładzie
Polski Ład to reforma, która wpłynie na wszystkie rodzaje umów: umowa o pracę, umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Zatrudnieni pracownicy na umowę o pracę nie będą mogli odliczać składki zdrowotnej. Oznacza to, że składka zdrowotna nie pomniejszy zaliczki na podatek. Skorzystają za to z wyższej kwoty wolnej od podatku i będą mieć odliczaną wysokość miesięcznej ulgi podatkowej w inny sposób.
Pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie, mogą spodziewać się niższych wypłat z powodu nowego sposobu kalkulacji składki zdrowotnej. Polski Ład oznacza wyższą kwotę wolną od podatku. W przypadku umów cywilnoprawynch kwota ta będzie uwzględniana dopiero na koniec roku, po rozliczeniu PIT-u. Możliwe, że osoba zatrudniona na umowę zlecenie ostatecznie na koniec roku wyjdzie na plus.
Osoby zatrudnione na umowę o dzieło zyskają na nowych przepisach podatkowych. Wpłynie na to wyższa kwota wolna od podatku oraz podwyższony drugi próg podatkowy. Dzieła są praktycznie nieoskładowane, dlatego wiele osób z umowy zlecenie przerzuci się na umowę o dzieło. Osoba wykonująca dzieło zapłaci podatek od połowy dochodu, a składek ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci wcale.
Reklama