„Rok 2018 będzie rokiem dokumentacji, a 2019 – rokiem realizacji”

Burmistrz Arseniusz Finster swoją poniedziałkową – 26 lutego – konferencję otworzył tematem węzła integracyjno-transportowego. Zakłada on pięć części inwestycji: pierwsza to zakup autobusów, druga to dworzec autobusowy i ścieżki rowerowe, trzecia to budynek główny dworca, teren przed i po, czwarta to PLK oraz piąta – Miejski Rower. W listopadzie udało się rozstrzygnąć przetarg trzech miniautobusów ośmiometrowych, niskopodłogowych – firmy Iveco. Jednocześnie otworzono oferty na zakup pięciu autobusów maxi. Wpłynęła jedna oferta – firmy MAN. Jeden taki autobus opiewa na kwotę 1 miliona 126 tysięcy złotych. Dostawa miałaby nastąpić za sześć miesięcy.

Włodarz Chojnic unieważnił przetarg na deszczówki – w pierwszej i drugiej części. Rozpisano natomiast przetarg na trzecią i czwartą część. Jeśli dokumentacja będzie w porządku, wygrywa lider MCC i Molewski. Firma WOKOP Drewczyński jest zwycięzcą przetargu obejmującego ulice osiedla Kolejarz. Za miesiąc rozstrzygnięte zostaną inne przetargi. Termin rozpoczęcia prac przewidywany jest na wrzesień/październik 2020 roku. Burmistrz uprzedza mieszkańców osiedla Kolejarz. Ze względu na budowę kolektora deszczowego na tym obszarze, nastąpią utrudnienia w poruszaniu się.

Rozpoczęta rewitalizacja dzielnicy Dworcowej opiewa na kwotę 9 milionów 400 tysięcy złotych. Wkład miasta wynosi 2 miliony 700 tysięcy złotych. Urząd Miejski Chojnice będzie realizował obiekt przy ulicy Dworcowej, ulicę Subisława, ulicę Pileckiego (dawniej Rolbieckiego) oraz Wzgórze Ewangelickie. Wszystkie dokumentacje zostaną opracowane i złożone w roku 2018, zaś w 2019 nastąpi realizacja zadań. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mają czas do 2020 roku.

Firma RCI będąca dotychczasowym wykonawcą obiektu CHCK-u zadeklarowała, że zakończyła proces remanentu na budowie. Do końca tygodnia powinna być zakończona rewitalizacja, a w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będzie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania.

W Lasku Miejskim zakończono kontrakt z firmą, która miała pozyskać 2 tysiące m3 drewna. Będzie ogłaszany kolejny przetarg na porządkowanie terenu naprzeciwko hospicjum. Prace będą wykonane najprawdopodobniej do wiosny.

Burmistrz zaprezentował wstępne wizualizacje Muzeum Żeglarstwa w Charzykowach, przygotowane przez Jana Belzerowskiego.

W Wydziale Budowlano-Inwestycyjnym odbył się konkurs na stanowisko odpowiedzialne na kierownictwo nad pracami dotyczącymi deszczówki. Zgłoszono 11 kandydatur, z czego 6 spełniło wymogi formalne. Zwycięzcą został Ireneusz Kłodziński.

30 czerwca 2015 roku został oddany do użytku tzw. apartament brzozowy – w Parku Wodnym. Koszt adaptacji pomieszczeń i zakup wyposażenia wyniósł 19 tysięcy 134 złote. Koszty bezpośrednie (ręczniki, pościele, kubki, zepsute żarówki, itd.) poniesione od dnia oddania do użytku – do dzisiaj, wynoszą 10 tysięcy 586 złotych. Natomiast koszty pośrednie (prąd, woda, obsługa, itd.) – wynoszą 5 tysięcy złotych. Przychody wynoszą 58 tysięcy 927 złotych. Obiekt zatem całkowicie się zamortyzował i zwróciły się koszty. Ponadto jest zysk w wysokości około 30 tysięcy złotych. Rada Nadzorca zaleciła zarządowi spółki poszukiwanie wolnych pomieszczeń w celu realizacji drugiego apartamentu.

Burmistrz wskazał na błąd, który popełnił na zeszłotygodniowej konferencji. Podał wówczas do wiadomości statystykę dotyczącą ulicy Morelowej i powołał się na liczbę 46 rodzin opowiadających się za realizacją projektu Urzędu Miasta w sprawie budowy ulicy. Faktyczną liczbą jest jednak 41.

Na koniec Burmistrz odniósł się do artykułu opublikowanego na portalu Chojnice24.pl. Autorka – Monika Szymecka wdała się w dyskusję z włodarzem miasta.

Podczas konferencji głos zabrał Komendant Straży Miejskiej – Arkadiusz Megger. Przedstawił sprawozdanie za rok 2017 i miesięczną za styczeń 2018 rok. Straż Miejska udzieliła w 2017 roku 1931 pouczeń, z czego ponad 900 dotyczyło pouczeń komunikacyjnych. Nałożono 162 mandaty, z czego 66 komunikacyjnych. Mandaty opiewają na łączną kwotę 14 tysięcy 433 złote. Straż Miejska skierowała 30 wniosków do sądu, z czego 14 za wykroczenia komunikacyjne. 1356 zgłoszeń dotyczyło problemów z infrastrukturą miejską. Pozostałe czynności – 11 553. Przyjęto 3 616 zgłoszeń. Za spożywanie alkoholu nałożono 28 mandatów oraz skierowano 3 wnioski do sądu. 15 mandatów dotyczyło niewłaściwej opieki nad psem. 10 mandatów za zakłócanie porządku w miejscach publicznych. Za zaśmiecanie miejsc publicznych – nałożono 9 mandatów. Straż Miejska objęła działaniami edukacyjnymi 1940 dzieci i młodzieży. Ta kwestia uwzględnia bezpieczne poruszanie się dzieci, cyberprzemoc, przeciwdziałanie smogowi, itd. Z takimi programami edukacyjnymi Straż wchodzi do szkół różnego szczebla – od przedszkoli po szkoły średnie. W styczniu tego roku Straż udzieliła 168 pouczeń, z czego 122 drogowych. Nałożono 13 mandatów, z czego 11 drogowych. Zgłoszono 104 nieprawidłowości w infrastrukturze.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.