Rozstrzygnięto przetarg na pierwszą część projektu „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi”.

Rozstrzygnięto przetarg na pierwszą część projektu „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi”.

Na poniedziałkowej – 5 marca – konferencji u Burmistrza poruszono następujące tematy: projekt gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi, przetarg na SP3, prace na stadionie „Chojniczanki”, rewitalizacja obiektów przy ulicy Dworcowej, zmiany w kodeksie wyborczym, tytuł Człowieka Roku dla Województwa Małopolskiego – dla Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego, projekt „Czyste Powietrza Pomorza”, targowisko na ulicy Młodzieżowej, wyróżnienia dla chojnickich firm, wizyta Burmistrza w człuchowskiej Komendzie – w charakterze podejrzanego i uroczystości związane z 25-leciem tytułu Bazyliki Mniejszej.

Dyrektor Wydziału Inwestycyjnego, Jacek Domozych, rozpoczął poniedziałkową – 5 marca – konferencję prasową Burmistrza Finstera. Przedstawił krótkie sprawozdanie z realizacji inwestycji. Rozstrzygnięto przetarg na pierwszą z czterech części projektu „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi”. Ów przetarg składa się z dwóch dużych części, z których każda podzielona jest na dwie mniejsze. Obecnie rozstrzygana jest ta ostatnia, która dotyczy budowy kanalizacji deszczowej na osiedlu Kolejarza. Oferta opiewa na kwotę 5 milionów 448 tysięcy 350 złotych. Wykonawcą będzie chojnicka firma WOKOP Wojciech Drewczyński. Jeśli chodzi o drugą część przetargu, ratusz czeka na uzupełnienie oferty. Najprawdopodobniej 6 marca odbędzie się przetarg na pełnienie nadzoru nad tą inwestycją. Wstępna deklaracja wykonawcy przewiduje termin realizacji zadania do końca 2019 roku.

27 marca będzie otworzony przetarg na Szkołę Podstawową nr 3. Projekt zakłada termomodernizację szkoły wraz z przebudową. W kontekście tej placówki zamknięto przetarg na budowę dotyczącą pomieszczeń kuchenno-dydaktycznych. Zamknięto też przetarg na windę, a firmą zwycięską została Artmet z Tomaszowa Mazowieckiego.

Trwają prace na stadionie „Chojniczanki”. Do końca marca powinna być zakończona budowa zadaszenia. Natomiast zakończyły się już prace remontowe w budynku klubowym.

7 marca nastąpi otwarcie ofert na budowę ulic Morelowej i Truskawkowej. To jest pierwsza część, natomiast druga obejmuje ulicę Prochową.

Na 6 marca przewidywane jest otwarcie serii przetargów dotyczących rewitalizacji. W pierwszej kolejności zostanie ogłoszony przetarg na budowę obiektów przeznaczonych na cele społeczne, przy ulicy Dworcowej – przewidywany termin zakłada dzień 23 marca.

Jako drugi na konferencji głos zabrał Dyrektor Generalny Urzędu Miasta, Robert Wajlonis. Nastąpiły zmiany w kodeksie wyborczym. Miasto musi przygotować okręgi wyborcze w wyborach samorządowych i uchwały dotyczącej obwodów głosowania. Przygotowano więc takową uchwałę. Chojnice będą podzielone na trzy okręgi wyborcze. Okręg nr1 to są samorządy mieszkańców osiedli nr 1, 2 i 3. Okręg nr2 obejmuje mieszkańców osiedli nr 4, 5 i 6, a okręg nr3 obejmuje samorządy osiedlowe nr 7, 8, 9 i 10. Okręgi są równe pod względem liczby wybieranych radnych – po siedmiu radnych w każdym okręgu. Część lokali wyborczych znajdowała się u prywatnych podmiotów, w związku z tym wysnuto wniosek, że jak największa ilość powinna się jednak znajdować w obiektach samorządowych lub stanowiących własność skarbu państwa, instytucji samorządowych, czy państwowych. Wobec tego siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych ulegną pewnym zmianom. Spółdzielnia mieszkaniowa – zarówno z ulicy Łanowej, jak i z ulicy Młodzieżowej – zostaną wyprowadzone lokale wyborcze. Lokal z ulicy Łanowej będzie się znajdował w Technikum Rachunkowości Rolnej (obecne Technikum nr 2), natomiast lokal z ulicy Młodzieżowej zostanie przeniesiony Szkoły Ponadgimnazjalnej, przy ulicy Kościerskiej. A ci, którzy dotychczas oddawali głosy właśnie przy ulicy Kościerskiej, będą mogli oddać głosy w Szkole Podstawowej nr 4 (obecnie Zespół Szkół Specjalnych). Kazimierz Ginter udostępni siedzibę swojego biura dla mieszkańców Pawłówka i ulicy Tucholskiej. Lokal wyborczy w Rejonu Energetycznego zostanie przeniesiony do siedziby Miejskich Wodociągów. Takowe zmiany wpłyną na lepszą jakość tych lokali – będą w nich zamontowane także kamery do bezpośredniej transmisji. Tegoroczne wybory będą pierwszymi w Chojnicach, bez jakiegokolwiek udziału urzędników z ratusza. Zgodnie z kodeksem wyborczym, w mieście będzie trzech urzędników wyborczych, a z uwagi na fakt, że jest to siedziba powiatu, dodatkowo będzie jeszcze jeden, więc w sumie – 4 urzędników. Żadna z tych osób nie pracuje i nie mieszka w Chojnicach.

Kustosz Galerii, z Muzeum Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego, Julia Chabowska Reca, poinformowała, że J. Jutrzenka-Trzebiatowski otrzymał wyróżnienie i tytuł Człowieka Roku Województwa Małopolskiego – na Gali Gazety Krakowskiej.

Jako kolejny, na konferencji prasowej głos zabrał dyrektor Wydziału Komunalnego – Jarosław Rekowski. Lada chwila rozpocznie się nabór na projekt pt. „Czyste powietrze Pomorza”. Nabór wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie 11 maja. Zaś na terenie miasta zostanie przeprowadzony nabór chętnych osób do wymiany pieców węglowych na piece ekologiczne. Nabór owych wniosków rozpocznie się od 3 kwietnia do 27 kwietnia. Na gminę przypada 300 tysięcy złotych. Po stronie funduszu jest 30 procent dofinansowania, po stronie gminy – 5 procent. Udział funduszu nie może być większy niż 5 tysięcy złotych.

Ogłoszono konkurs na ofertę targowiska na ulicy Młodzieżowej. Na ofertę odpowiedziało sześć firm – z czego dwie lokalne z Chojnic. Najniższa oferta obejmowała kwotę 42tysiące 804 złote, a najdroższa – 142 tysiące 680 złotych. Najniższą złożyło Chłapowo – dzielnica Władysławowa, firma ZP-Ekoprojekt Zbigniew Proskura. Podjęto decyzję o podpisaniu umowy właśnie z tym wykonawcą. W roku bieżącym ma powstać dokumentacja. Zadania obejmują konstrukcję, a więc całą architekturę targowiska łącznie z drogówką, instalacją sanitarną i energetyczną. Wiadomo już, że konstrukcja obejmie zadaszenie targowiska.

Zakupiono dwie zapory przeciwpowodziowe, które będą przekazane OSP Chojnice – jako element wsparcia w sytuacjach powodziowych. Koszt za jedną sztukę wyniósł 1020 złotych.

Jarosław Rekowski zapowiedział kolejny konkurs na 6 marca, dotyczący uprzątnięcia Lasku Miejskiego. Pula we wcześniejszym przetargu wynosiła 2000 m3. W chwili obecnej pozostało jeszcze 1300 m3 do uprzątnięcia. Prace przewidziane są do końca maja.

Jako ostatni głos zabrał włodarz Chojnic. Spółka Gazownictwa planuje wymienić pod koniec 2019 roku gazociągi na ulicach Gdańskiej – przy OPUS-ie, Kasprowicza, Tetmajera i Paderewskiego.

Regionalne wyróżnienia dla chojnickich firm. Firma Ginter otrzymała Złoty Laur Jakości w kategorii „Średnie organizacje”. Zaś firmy Temis i Spawmet otrzymały wyróżnienie. Te dwie chojnickie firmy zostały nagrodzone przez Naczelną Organizację Techniczną i Polski Rejestr Statków pn. Pomorskie Nagrody Jakości.

Są pewne opóźnienia dotyczące węzła – dworzec autobusowy i ścieżki rowerowe. W związku z poprawkami przetarg jest opóźniony o dwa tygodnie.

Burmistrz Arseniusz Finster został w piątek – 2 marca – wezwany do Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie – po raz pierwszy, w charakterze podejrzanego, za popełnienie wykroczenia o prowadzenie agitacji wyborczej w ratuszu, w wyborach uzupełniających. Włodarz nie czuje się winny. Podczas jego przemowy, nie było bowiem żadnej „publiczności”, a osoba, która nagrywała Burmistrza, nie mieszka w okręgu, w którym były wybory. W odczuciu Arseniusza Finstera, nie ma więc mowy o jakiejkolwiek agitacji. Sprawa trafi do sądu.

Z okazji 25-lecia nadania tytułu Bazyliki Mniejszej odbędą się uroczystości z udziałem Prymasa Wojciecha Polaka (Msza Św. – godz. 12:00), zaś o godzinie 16:00 – koncert Filharmoników Bydgoskich. Zaproszenia można odbierać w biurze parafialnym.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.