☐ Wakacje z psem, część 2
Poprzedni numer zabrał nas m.in. do „Serca Kaszub” – Wdzydz Kiszewskich. W tym numerze trochę szerzej o ośrodkach wypoczynkowych w naszej okolicy, w których nasi pupile są mile widziani, a i dla opiekunów przewidziano masę atrakcji.
Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna Dolina” usytuowany jest w samym centrum Wdzydz, w sąsiedztwie przystani żeglarskiej oraz kąpieliska. Zajmuje teren ponad 2 hektarów, jest ogrodzony i strzeżony. Wśród zieleni i drzew sosnowych znajdziemy 13 uroczych drewnianych domków letniskowych oraz spore pole kempingowe zarówno dla namiotów, jak i przyczep kempingowych. Do dyspozycji wypoczywających oraz gości na terenie „Leśnej Doliny” czynny jest punkt gastronomiczny, Internet, wi-fi, a także atrakcje takie jak: przystań żeglarska, rejsy po Jeziorach Wdzydzkich, wieża widokowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego i kąpielisko (do jeziora zaledwie 30 metrów). Cały obiekt jest ogrodzony, dla dzieci jest plac zabaw. Ośrodek jest czynny od maja do sierpnia i jest przyjazny małym i średnim psom.
Drugi na naszej mapie jest Ośrodek Wypoczynkowy „Omega” na południu Kaszub (Przywidz). To najlepsze miejsce, jeśli szukacie wypoczynku w ciszy i spokoju. Ośrodek oferuje przytulne domki letniskowe, pozwalające odetchnąć na łonie natury, a domki czynne są cały rok. Okolice ośrodka to malownicze lasy morenowe, stanowiące idealne miejsce na piesze wycieczki – znajdziemy tu specjalnie przygotowane szlaki o różnym stopniu trudności. Ośrodek oferuje także możliwość wypożyczenia rowerów, rowerków wodnych, kajaków oraz park linowy i kule wodne. Można tam także skorzystać z rosyjskiej odmiany sauny, tzw. banirosyjskiej i oczyścić organizm (kąpiel w parze wytwarzanej przez polewanie wody na rozgrzane kamienie). Ośrodek czynny jest cały rok i zaprasza także naszych milusińskich.
Kompleks Wypoczynkowy „Zacisze” położony jest w pobliżu niewielkiej wsi Okoniny Nadjeziorne w Borach Tucholskich nad Jeziorem Okonińskim. To ośrodek oferujący bliskie obcowanie z przyrodą i odpoczynek na świeżym powietrzu, szczególnie dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi, miłośników ciszy, spokoju, grzybobrania oraz opiekunów zwierząt. Ogrodzony teren, zajmujący 15 hektarów znajduje się nad samym brzegiem jeziora, a domki letniskowe – w lesie sosnowym. Do dyspozycji gości są tutaj: duży plac zabaw dla dzieci, kąpielisko z piaszczystą plażą, restauracja nad samym jeziorem serwująca lokalne potrawy i ciasta domowej roboty. Jest także wypożyczalnia sprzętu sportowego (kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, deski surfingowe itp.) oraz sprzętu turystycznego (rowery, piłki, leżaki, grille, hamaki itp.), jak również 4 korty tenisowe, stoły bilardowe i stoły do tenisa, boisko wielofunkcyjne, siłownia na świeżym powietrzu, sauna oraz suszarnia grzybów. Jeśli nie chcecie mieszkać w domku, „Zacisze” oferuje 2 pola kempingowe / namiotowe nad samym jeziorem, o pierwszej klasie czystości wody. Istnieje możliwość podłączenia do prądu, jednak na polu nie wolno parkować samochodów (na terenie ośrodka jest parking niestrzeżony do dyspozycji gości). W pobliżu znajdują się sanitariaty (prysznice, łazienki, wc oraz zmywalnia naczyń) i wszelkie udogodnienia, o których pisałam wcześniej (plac zabaw, restauracja, sklepik oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rekreacyjnego).
Znacznie bliżej niż godzina jazdy od Chojnic znajduje się znana niemal wszystkim Chojniczanom przepięknie odrestaurowana Osada Swory w Małych Swornegaciach – esencja piękna i bogactwa kaszubskiej przyrody i historii. Na rozległym terenie Osady prócz miejsc noclegowych w drewnianych przytulnych domkach znajduje się również wygodne pole namiotowe, plaża z własnym pomostem, tenis stołowy, plac zabaw oraz boisko do siatkówki i piłki nożnej. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rekreacyjnego (m.in. kajaki, łodzie wiosłowe, deski SUP czy rowery górskie), oraz skorzystania z profesjonalnej wędzarni oraz pieca do pieczenia chleba. Osada Swory leży w pięknym sąsiedztwie Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz Strugi Siedmiu Jezior. Struga Siedmiu Jezior to unikatowe zjawisko hydrologiczne, będące jedną z osobliwości przyrodniczych Pojezierza Pomorskiego. Jest to niewielka rzeka (13,9 km), łącząca siedem jezior rynnowych. Swój początek bierze z jeziora Ostrowitego a wpada do Jeziora Charzykowskiego, jest więc jako dopływ Brdy ciekiem III rzędu w dorzeczu Wisły. Rocznie tym ciekiem odpływa ok. 25 mln m3 wody, co stanowi blisko 60% wód retencjonowanych przez Park.
Do innych atrakcji w sąsiedztwie Osady Swory należy niewątpliwie tzw. „Kaszubska Marszruta” – system szlaków rowerowych rozciągających się na terenie powiatu chojnickiego. Trasy liczą łącznie ok. 200 km, w tym ścieżki wytyczone w bezpiecznej odległości od szosy. System ścieżek i szlaków pozwala w atrakcyjny sposób zwiedzić najciekawsze miejsca regionu pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym, stanowiąc jednocześnie infrastrukturę turystyczną: tablice informacyjne, przystanki rowerowe, kładki, mosty, leśne parkingi. W ramach struktury turystycznej warto wybrać się także do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach, który pełni rolę centrum kultury regionalnej. Można w nim obejrzeć wiele ekspozycji, pamiątek z terenu Swornychgaci i okolic, a także wziąć udział w kiermaszach i jarmarkach rękodzieła ludowego, promujących kulturę Kaszub. Wybierając się do na przejażdżki pamiętajmy, że w Małych Swornychgaciach czeka na nas most zwodzony otwierany w godzinach: 10:00, 12:00, 16:00 oraz 19:00 w okresie od maja do września. Czas otwarcia – 20 min. Ośrodek Osada Swory akceptuje odpłatnie tylko małe psy i jest otwarty dla wczasowiczów przez większość roku.
Zabierając psa na wakacje, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach. Do większości parków krajobrazowych w Polsce można wprowadzać psa na smyczy (i/lub w kagańcu), natomiast w Parku Narodowym Bory Tucholskie istnieje całkowity zakaz wprowadzania psów poza tzw. „drogą pilską” Bachorze – Owink, oraz cumowiskiem łodzi wędkarskich w Bachorzu.
Jako właściciele psów, ponosicie pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego psa. Kiedy Wasz pies podróżuje z Wami, pamiętajcie więc, by przed wyjazdem upewnić się, że zabraliście książeczkę zdrowia psa z jego aktualnymi szczepieniami, znane mu legowisko/kocyk oraz woreczki na odchody i koniecznie, ochronę antykleszczową (krople na kark, obroża itp.). Pamiętajcie o dobrych manierach odwiedzając ośrodki wypoczynkowe z psem – poinformujcie obsługę przy składaniu rezerwacji, że zamierzacie przyjechać z psem, sprzątajcie odchody po Waszych psiakach, a na terenie ośrodka prowadźcie psa na smyczy i wyprowadzajcie w wyznaczonych miejscach.
Na szlak koniecznie zabierajcie ze sobą wodę dla psa i leki, jeśli takie regularnie zażywa. Jeśli to możliwe, zapakujcie też apteczkę, w której powinny znaleźć się: jałowe gaziki do dezynfekcji lub przetarcia skaleczenia oraz jałowy bandaż. Do dezynfekcji możemy wykorzystać wodę utlenioną, spirytus salicylowy bądź gotowe gaziki nasączone preparatem dezynfekującym. Przydatnymi narzędziami okażą się narzędzia do usuwania kleszczy, pęseta (do usunięcia np. kolca czy szkła z opuszki łapy), nożyczki oraz leki dla psa takie jak węgiel czy psi probiotyk (podajemy w przypadku zatruć lub biegunki) czy tabletki weterynaryjne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (na wypadek gorączki, stłuczenia, bólu). Pamiętajmy jednak, że takie leki stosujemy tylko w momencie, kiedy wizyta u weterynarza jest utrudniona. Pod żadnym pozorem nie podawajmy psu ludzkich leków, gdyż mogą mu bardzo zaszkodzić.
Anna Żmich
www.dobrytrop.pl
Reklama