Wywiad Exclusive z Panią Moniką Kuchtą

Stymulowanie rozwoju, czyli chojnickie wspieranie przedsiębiorczości w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym.

Gościem grudniowego Wywiadu Exclusive „Sam na Sam z Chojniczaninem” jest Pani Monika Kuchta, dyrektor Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Magdalena Templin pyta o to, co każdego z nas może ciekawić i dotyczyć. Pani dyrektor opowiada o sobie i swojej pracy. Prócz tego zdradza tajniki udanego startu we własny biznes.

M.T.: Od kiedy działa CEW w Chojnicach?
Monika Kuchta: Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe działa od października ubiegłego roku. Powstało w wyniku realizacji przez Powiat Chojnicki projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, przy dofinansowaniu ze środków unijnych na poziomie 85%.

M.T.: Od kiedy Pani zajęła stanowisko dyrektora?
Monika Kuchta: Stanowisko Dyrektora CEW objęłam w czerwcu bieżącego roku, najpierw na półroczny okres próbny, a od grudnia jestem już zatrudniona na umowę stałą.

M.T.: Na czym polega Pani praca w CEW oraz jakie są Pani codzienne zadania?
Monika Kuchta: Praca w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym wiąże się z dwoma rodzajami zadań; z jednej strony są to typowe zadania zarządcy budynku. CEW administruje kompleksem budynków przy ul. Piłsudskiego 30 i 30a w Chojnicach, zajmuje się wynajmem sali konferencyjnej i sal szkoleniowych. Z drugiej strony jest to realizacja zadań statutowych związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości, w szczególności przedsiębiorczości innowacyjnej oraz popularyzacja nauk technicznych i praktycznej edukacji. Jak można się domyślić, zdecydowanie więcej czasu i kreatywności wymaga ta druga część zadań, a większość czasu w codziennej pracy poświęcam na pozyskiwanie partnerów do realizacji poszczególnych przedsięwzięć oraz pozyskiwaniu środków na rozwój instytucji.

M.T.: Proszę wyjaśnić naszym Czytelnikom czym w ogóle zajmuje się CEW? Co
oferuje chojniczanom? Dla kogo w zasadzie działa CEW?
Monika Kuchta: Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe łączy w sobie rolę instytucji otoczenia biznesu (w szczególności w ramach Inkubatora Technologicznego) oraz instytucji szkoleniowej. Oferta CEW jako instytucji wspierającej biznes skierowana jest do osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności, do przedsiębiorstw rozpoczynających działalność na rynku lub rozwijających się w kierunku innowacyjnym. Prowadzimy szereg spotkań informacyjnych na temat możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie i rozwój firmy, a także szkoleń związanych z wdrażaniem nowych technologii. Dzięki szerokim kontaktom z uczelniami wyższymi ułatwiamy przedsiębiorcom kontakt i nawiązanie współpracy z jednostkami naukowymi. W celu wspierania przedsiębiorczości działa również w CEW Inkubator Technologiczny. Pracujemy także nad wprowadzeniem szkoleń i doradztwa specjalistycznego, branżowego dla konkretnych przedsiębiorstw działających w regionie. Już od lutego przyszłego roku ruszą w CEW cykliczne spotkania szkoleniowe dla branż produkcyjnych, w przyszłym roku organizowane będą także szkolenia dla branży turystycznej w ramach kolejnego realizowanego przez Powiat Projektu Klastra Turystycznego. W ramach działalności edukacyjno-szkoleniowej Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe kieruje swoją ofertę do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do młodzieży. Dla naszych najmłodszych mieszkańców organizujemy cykliczne spotkania, mające na celu pokazanie praktycznego wymiaru nauki. Pokazujemy, że edukacji może służyć także zabawa, a staramy się to osiągnąć w głównej mierze poprzez zapraszanie do udziału w ciekawych eksperymentach i umożliwianie młodzieży aktywnego uczestnictwa w zajęciach, także w formie konkursowej. Smykałki do biznesu uczymy młodzież dzięki świetnej zabawce edukacyjnej, jaka jest gra Cashflow. Tutaj również ogromne znaczenie ma wsparcie partnerów, prywatnych firm oraz szczególności uczelni wyższych, które przygotowują poszczególne przedsięwzięcia.

M.T.: Jakie obecnie „akcje”, projekty prowadzone są przez CEW?
Monika Kuchta: W ubiegłym tygodniu (tj. 11 i 13.12 br.) w ramach realizowanego również w CEW projektu „Zdolni z Pomorza” odbywały się zajęcia Innowacyjnego Laboratorium Młodych. Uczestnicy wcielili się z role naukowców-badaczy i wykonywali fascynujące eksperymenty, przy wykorzystaniu wyposażenia laboratoryjnego, komputerów i mikroskopów cyfrowych. To wszystko dzięki współpracy z niedawno powstała firmą TESSERAKT z Chojnic. Z kolei już w dniu 18 grudnia br. odbędzie się w CEW konkurs dla uczniów gimnazjum i pierwszych klas ponadgimnazjalnych „Pomyśl! To logiczne!”. Nagrody ufundowane przez wydawnictwo LOGI czekają na tych, którym uda się rozwiązać najwięcej zagadek logicznych.

M.T.: Ilu pracowników liczy CEW? Jakie pełnią funkcje?
Monika Kuchta: Poza dyrektorem w Centrum pracuje inspektor oraz (w wymiarze pół etatu) księgowa i pracownik gospodarczy. Aktualnie korzystamy także z pomocy jednej stażystki.

M. T.: Niewielu mieszkańców Chojnic wie o inkubatorach technologicznych -bardzo proszę wyjaśnić nam co to są owe inkubatory i czemu służą?
Monika Kuchta: Inkubator technologiczny to, zgodnie z definicją, jednostka (przestrzeń) zapewniająca początkującym przedsiębiorcom oraz firmom rozwijającym się w nowych kierunkach wsparcie w realizacji działalności wdrażającej nowe technologie. W ramach Inkubatora Technologicznego CEW oferujemy powierzchnie biurowe w stawce niższej niż rynkowa wraz z pełnym pakietem usług dodatkowych obniżających koszty działalności. Obecnie biuro w Inkubatorze w CEW kosztuje 30 zł za metr kwadratowy, w tej stawce przedsiębiorca otrzymuje bezpłatnie: wszystkie media, łącze telefoniczne i faks, dostęp do Internetu, usługi drukowania i kopiowania do 100 stron miesięcznie, promocję na stronach internetowych CEW oraz przy okazji organizowanych przez CEW przedsięwzięć a także monitoring, sprzątanie, możliwość korzystania z zaplecza kuchennego, bezpłatne korzystanie z sali spotkań biznesowych i upusty w wynajmie sali konferencyjnej oraz usługi organizacyjne i konsultingowe ze strony pracowników CEW. Dla osób wykonujących wolne zawody, preferujących pracę w domu, bądź przeciwnie – poświęcających większość czasu wizytom u klientów, w ramach Inkubatora Technologicznego oferujemy inną formę wsparcia – usługę tzw. Wirtualnego Biura, koszt miesięczny – 50 zł. Wirtualne Biuro zapewnia możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej  pod adresem CEW, pracownicy CEW odbierają telefony i faksy do firmy a także korespondencję (którą na zlecenie możemy przesyłać na wskazany adres). Właściciel Wirtualnego Biura może także bezpłatnie korzystać z sali spotkań biznesowych w CEW w ilości 2 godzin miesięcznie, uprawniony jest także do korzystania z upustów na wynajem pozostałych sal. Lokatorzy Inkubatorów oraz Wirtualnego Biura w pierwszej kolejności korzystają również z organizowanych przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe szkoleń.

M.T.: Pochodzi Pani z Wiela? Mieszkała Pani w Toruniu? Czy obecnie mieszka Pani w Chojnicach?
Monika Kuchta: Pochodzę z Wiela, w Toruniu pozostałam po studiach na UMK i pracowałam blisko 7 lat w grupie kapitałowej związanej z branżą stalową i logistyczną. Obecnie jestem jeszcze w trakcie przeprowadzki do Chojnic.

M.T.: Lubi Pani Chojnice? Co podoba się Pani najbardziej w Chojnicach? Brakuje tu Pani czegoś?
Monika Kuchta: Na razie wciąż poznaję Chojnice. Podoba mi się to, iż pomimo, że jest to małe miasto, posiada szeroko rozwiniętą infrastrukturę, szczególnie rozrywkową i kulturalną. Bardzo też cenię położenie Chojnic ze względu na bliskość jezior i lasów. Jedyne czego mi brakuje – to kina z prawdziwego zdarzenia, z bogatym repertuarem premierowym, a także filmami w 3D. Cieszyłabym się również bardzo, gdyby swoje miejsce w Chojnicach odnalazła jakaś politechniczna uczelnia wyższa.

M.T.: Czy praca w CEW daje Pani spełnienie zawodowe, satysfakcję? Co daje Pani największe zadowolenie w/z pracy?
Monika Kuchta: Spełnienie zawodowe kojarzy mi się ze stanem, gdy wszystkie trybiki w maszynie działają już prawidłowo, a samemu zbiera się owoce własnej pracy. Mnie natomiast bardziej pociągają wyzwania i rozwiązywanie problemów. Z pewnością lubię moją pracę, szczególnie dlatego, że wymaga ona kreatywności. Cieszę się również z możliwości poznawania szeregu ciekawych osób i instytucji, z którymi udaje nam się wspólnie coś zdziałać. Na pewno zaskakującym był dla mnie kontakt zawodowy z młodzieżą, która dosłownie chłonie wszelkie oferowane dla nich atrakcje naukowe. Niezwykle cieszy mnie ich entuzjazm, co daje naprawdę sporo energii do podejmowania kolejnych wyzwań.

M.T.: Czy można powiedzieć, że CEW działa po to by edukować-uczyć i wdrażać w tajniki mądrości biznesu?
Monika Kuchta: Sądzę, że rolą CEW jest raczej stymulowanie do samodzielnego poszukiwania recepty na własny rozwój, tak samo młodych ludzi, którzy nie obrali jeszcze drogi zawodowej, jak i początkujących przedsiębiorców. CEW może jedynie ułatwić start w biznesie, zaoferować pomoc w poszukiwaniu rozwiązań i pokazać, jakie istnieją możliwości. Z pewnością jednak CEW nie przyjmuje na siebie roli mentora uczącego, jak zakładać i prowadzić własny biznes, gdyż największym chyba tajnikiem biznesu jest umiejętność samodzielnego myślenia, podejmowania ryzyka i wykorzystywania okazji.

M.T.: Dziękuję uprzejmie za udzielenie nam tak szczegółowych i konkretnych odpowiedzi. Życzę powodzenia w realizacji kolejnych projektów oraz licznych sukcesów zawodowych i prywatnych. Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena Templin

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.