Z naszego podwórka

W ostatnich tygodniach naszą uwagę przykuwał temat likwidacji filii chojnickiej Biblioteki Publicznej działającej w tzw. „blaszaku” na ul. Młodzieżowej. Sprawa została wywołana wnioskiem dyrekcji miejskiej biblioteki o dodatkowe wsparcie finansowe. Okazało się, że zaplanowany budżet jednostki był niedoszacowany i zabrakło środków na jej utrzymanie do końca bieżącego roku. Notabene budżet na 2022 rok był o kilkaset tysięcy niższy od ubiegłorocznego!

No i się zaczęło. Burmistrz podjął działania audytorskie, a Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej właśnie na październik miała zaplanowaną kontrolę tej jednostki. Efektem ustaleń audytu, zleconego przez burmistrza, była zapowiedź likwidacji filii i pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej osób, które dopuściły do nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Sprawa stanęła na minionej sesji Rady Miejskiej, gdzie wywołała dyskusję. Sposób procedowania tej uchwały pozostawiał wiele do życzenia. Ja i Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość opowiedzieliśmy się przeciw likwidacji filii. Nie będzie naszej zgody na taki sposób podejmowania decyzji, gdzie bez analizy dokumentów i właściwie na „wiarę” większa część rady podjęła decyzję. Już w trakcie dyskusji podnoszono liczne argumenty, że filia powinna dalej funkcjonować. Jednocześnie należy podjąć szereg działań, które pozwolą na efektywniejsze jej działanie i zmniejszenie kosztów funkcjonowania.

Pytanie tylko, gdzie do tej pory był właściwy nadzór burmistrza nad tą jednostką? To pytanie zadają mi mieszkańcy w licznych rozmowach. Z pewnością, w dobie szukania oszczędności, konieczna jest głębsza analiza również innych miejskich instytucji. A wszystko w myśl słów: ufaj ale sprawdzaj!

Program Czyste Powietrze Kiedy w grudniu 2019 roku w imieniu Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość złożyłem wniosek o nawiązanie formalnej współpracy z WFOŚ i utworzenie punktu konsultacyjnego w Programu „Czyste Powietrze” w Chojnicach, tylko radni PiS zagłosowali za tym wnioskiem. Nie spotkał się z akceptacją radnych Komitetu Program 2023 Arseniusza Finstera. Jednak historia lubi zataczać koło i ten sam postulat został zrealizowany nieco ponad rok później – 1 marca 2021 roku uruchomiono Punkt Konsultacyjny

Programu „Czyste Powietrze” w mieście. Tym razem była to już decyzja burmistrza. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że nasze pomysły, mimo niechęci rządzącej koalicji z czasem są realizowane. Ale tak już jest, że sukces zazwyczaj ma wielu ojców Czas pokazał, że uruchomienie tego punktu jest sukcesem. Ponad 3,5 mln zł trafiło do chojnickich domów.

Dzięki tym środkom dokonano wielu inwestycji termomodernizacyjnych, które dzisiaj okazują się na wagę złota (czy raczej– na wagę węgla). Głównym celem utworzenia punktu w Chojnicach było skrócenie drogi aplikowania o rządowe środki na szeroko pojętą termomodernizację budynków. Wcześniej wnioski można było składać elektronicznie i osobiście w Gdańsku. Duża część potencjalnych beneficjentów programu nie była w stanie tego zrobić. Utworzenie punktu dało im możliwość złożenia wniosku w gminie i skorzystanie z merytorycznej pomocy urzędników. W efekcie duża cześć tych inwestycji bezpośrednio przełożyła się na poprawę jakości powietrza w mieście. Potrzeby są jednak nadal ogromne. Stąd dalsza realizacja Programu „Czyste Powietrze” i jego kolejne modyfikacje pozwalają optymistycznie spojrzeć na poprawę efektywności energetycznej naszych budynków i jakości powietrza.

A miało być tak pięknie…

W mediach jakoś ta informacja przeszła bez echa, zatem wspomnę tylko o moim zapytaniu skierowanym do burmistrza w temacie obietnicy budowy domów modułowych dla uchodźców. Przypomnę, że z takim pomysłem wyszła jedna z lokalnych firm budowlanych. Tymczasem na ostatniej sesji burmistrz poinformował, że firma odstąpiła od tego pomysłu. W efekcie nie będzie domów na chojnickim „Kolejarzu” dla ukraińskich uchodźców, a co za tym idzie, również świetlicy osiedlowej, która na potrzeby tego samorządu miała zostać stworzona w jednym z budynków, jak już nasi ukraińscy goście wrócą na Ukrainę. Z przykrością przyjąłem tą informację.

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.