☐ Chojnice na fotografii lotniczej 1991 – 2021
Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza pozycja pokazująca Chojnice z „lotu ptaka”. Wydawnictwo w formacie A4, zostało zaprojektowane w formie albumu porównawczego i prezentuje te same miejsca w roku 1991 i 2021.
Fotografia lotnicza ośrodków miejskich, oprócz odmiennego, bo widzianego z lotu ptaka, widoku ulic i budynków, posiada przede wszystkim ogromną wartość historyczną. Znając datę wykonania zdjęcia możemy z całą pewnością określić stan urbanistycznego rozwoju miasta. Chociaż wydaje się, że nie powinno być problemów z datowaniem miejskich kamienic czy innych budynków użyteczności publicznej, to w rzeczywistości, już po kilkudziesięciu latach informacje te, w wielu przypadkach, stają się nieczytelne. W Chojnicach datowanie budynków także jest utrudnione. Po I Wojnie Światowej opuszczająca Chojnice administracja pruska wywiozła dużą część dokumentów notarialnych i miejskich oraz akt starostwa powiatowego. Ta sama sytuacja wydarzyła się w roku 1945.
Fotografia lotnicza Chojnic nie jest zbytnio obszerna. Prawdopodobnie nie zachowały się zdjęcia lotnicze miasta z okresu pruskiego. Nigdy nie widziałem także zdjęć z okresu międzywojennego. Mamy kilka zdjęć z roku 1945, które wykonało lotnictwo amerykańskie i radzieckie. Obszerniejsza jest baza zdjęciowa z okresu PRL-u, którą wykonywało lotnictwo na potrzeby kartograficzne.
Zdjęcia prezentowane w wydawnictwie powstały w odstępie 30 lat. W sierpniu 1991 r. na PGR-owskich polach pomiędzy Chojnicami a Nieżychowicami urządzono lądowisko dla samolotów. Za opłatą, mieszkańców Chojnic woziły dwa aeroklubowe samoloty: An-2 i Wilga 35. Lot trwał ok. 15 min i obejmował dwa okrążenia Chojnic i jedno kółko nad Jeziorem Charzykowskim. Archiwalne zdjęcia wykonałem osobiście aparatem ZENIT TTL z obiektywem Helios 44M-4. Współczesne zdjęcia wykonała „dronem” chojnicka firma Art-Sky. W wydawnictwie zaprezentowano 21 archiwalnych ujęć i ich współczesnych odpowiedników. Na „wypstrykanym” wówczas 36 klatkowym czarno-białym filmie pozostałe ujęcia pokazują okolice Chojnic i Charzyków. Być może kiedyś i one doczekają się publikacji.
Wydawnictwo „Chojnice na fotografii lotniczej 1991 – 2021” powstało w ramach stypendium burmistrza dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami – edycja 2021 r. W ramach projektu zorganizowano także plenerową wystawę prezentowanych fotografii na Starym Rynku w dniach 10.11. – 31.12.2021 r.
— Jacek Klajna
Reklama