Chojnice na fotografii lotniczej 1991 – 2021

Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza pozycja pokazująca Chojnice z „lotu ptaka”. Wydawnictwo w formacie A4, zostało zaprojektowane w formie albumu porównawczego i prezentuje te same miejsca w roku 1991 i 2021.

Fotografia lotnicza ośrodków miejskich, oprócz odmiennego, bo widzianego z lotu ptaka, widoku ulic i budynków, posiada przede wszystkim ogromną wartość historyczną. Znając datę wykonania zdjęcia możemy z całą pewnością określić stan urbanistycznego rozwoju miasta. Chociaż wydaje się, że nie powinno być problemów z datowaniem miejskich kamienic czy innych budynków użyteczności publicznej, to w rzeczywistości, już po kilkudziesięciu latach informacje te, w wielu przypadkach, stają się nieczytelne. W Chojnicach datowanie budynków także jest utrudnione. Po I Wojnie Światowej opuszczająca Chojnice administracja pruska wywiozła dużą część dokumentów notarialnych i miejskich oraz akt starostwa powiatowego. Ta sama sytuacja wydarzyła się w roku 1945.

Fotografia lotnicza Chojnic nie jest zbytnio obszerna. Prawdopodobnie nie zachowały się zdjęcia lotnicze miasta z okresu pruskiego. Nigdy nie widziałem także zdjęć z okresu międzywojennego. Mamy kilka zdjęć z roku 1945, które wykonało lotnictwo amerykańskie i radzieckie. Obszerniejsza jest baza zdjęciowa z okresu PRL-u, którą wykonywało lotnictwo na potrzeby kartograficzne.

Zdjęcia prezentowane w wydawnictwie powstały w odstępie 30 lat. W sierpniu 1991 r. na PGR-owskich polach pomiędzy Chojnicami a Nieżychowicami urządzono lądowisko dla samolotów. Za opłatą, mieszkańców Chojnic woziły dwa aeroklubowe samoloty: An-2 i Wilga 35. Lot trwał ok. 15 min i obejmował dwa okrążenia Chojnic i jedno kółko nad Jeziorem Charzykowskim. Archiwalne zdjęcia wykonałem osobiście aparatem ZENIT TTL z obiektywem Helios 44M-4. Współczesne zdjęcia wykonała „dronem” chojnicka firma Art-Sky. W wydawnictwie zaprezentowano 21 archiwalnych ujęć i ich współczesnych odpowiedników. Na „wypstrykanym” wówczas 36 klatkowym czarno-białym filmie pozostałe ujęcia pokazują okolice Chojnic i Charzyków. Być może kiedyś i one doczekają się publikacji.

Wydawnictwo „Chojnice na fotografii lotniczej 1991 – 2021” powstało w ramach stypendium burmistrza dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami – edycja 2021 r. W ramach projektu zorganizowano także plenerową wystawę prezentowanych fotografii na Starym Rynku w dniach 10.11. – 31.12.2021 r.

— Jacek Klajna

sierpień 1991 Ulica Gdańska. Kompleks szpitala miejskiego. Dawniej zakład wychowawczy św. Karola Boromeusza.
Ulica Gdańska. Kompleks dawnego szpitala miejskiego po przebudowie. Obecnie Wszechnica Chojnicka. 05.09.2021
sierpień 1991 Zbieg ulic: Aleja Bayeux, Jana Pawła II i Filomatów. Tutaj często rozwijał się cyrk lub wesołe miasteczko.
Puste miejsce zastąpiły sklepy, markety i galerie handlowe. 05.09.2021

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.