☐ „Bazylika Mniejsza”
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”80″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
W obecnym wydaniu gazety chciałbym państwu przedstawić zdjęcia przedstawiające najsłynniejszy z chojnickich kościołów, z jego przebogatą historią. Historia kościoła sięga prawdopodobnie początku XIII w. jako jeszcze wówczas kościoła drewnianego by ponad sto lat później wybudować nową świątynię z czerwonej cegły w stylu gotyku pomorskiego lub jak niektórzy go zwą nadwiślańskiego. Jak można się domyślać w ówczesnych czasach bazylika stanowiła centralny punkt miasta w życiu religijnym, kulturowym jak i politycznym. Nasza świątynia nie uchroniła się również przed poważnymi pożarami, najpoważniejszy z nich w 1657 (w dobie potopu szwedzkiego) zniszczył kościół na tyle, iż jego odbudowa trwała aż 21 lat. Kościół ucierpiał także w czasie II wojny światowej, zarówno na jej początku, w 1939 roku zniszczone zostały wszystkie witraże, jak i w czasie wypierania okupanta w 1945 roku, gdzie skutki pożaru usuwano 10 lat. Ogromną zasługę w powojennej odbudowie kościoła miał ksiądz Arkadiusz Liss, którego widzimy na zdjęciu podczas święcenia krzyża misyjnego w 1948 r., w tym czasie był już drugi rok proboszczem i został nim aż do swej śmierci w 1974 r. Za kadencji proboszcza w 1953 roku, parafię po raz pierwszy odwiedził prymas polski kard. Stefan Wyszyński, by po ośmiu latach odwiedzić ją ponownie wraz z przybyciem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawostką jest iż w podziemiach kościoła spoczywają dwaj znakomici malarze, których dzieła zdobią wiele kościołów w Polsce, są to : Franciszek Haeflich oraz Herman Han.
W uznaniu zasług przez wieki historii i pozycji kościoła, w 1993 roku papież Jan Paweł II nadał naszej świątyni godność Bazyliki Mniejszej, tworząc zarazem nowy rozdział w jej niezwykłej historii.
Na koniec dodam jeszcze, iż nasza świątynia nie zawsze była katolicką, przez 61 lat była w rękach protestantów, którzy przejęli ją w 1555 roku a w zamieszkach spowodowanych samym przejęciem tuż przed kościołem zginął ówczesny jej proboszcz ks. Sińcki.
Krystian Reszczyński
Reklama