Brda-Kaszubska Królowa Rzek

Region Kaszub to kraina pełna jezior i rzek, wymarzone wręcz miejsce do spływów kajakowych. Wybór jest naprawdę duży, każda osoba jest w stanie odnaleźć taki szlak, który odpowiadać będzie posiadanym umiejętnościom czy potrzebom – kaszubskie trasy dostarczą zarówno adrenaliny jak i spokoju i relaksu. Każda z rzek tego regionu dostarczyć może kajakarzom ciekawych wrażeń, pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia.

 

Rzeka Brda, zwana także królową kaszubskich rzek, mająca 43 bezpośrednie dopływy, mijająca 19 jezior, stanowi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakarskich nie tylko w kraju, ale i na skalę europejską. Wijąc się wśród sosen, dębów i cisów, gubiąc swój nurt w jeziorach ukrytych wśród zieleni spływ kajakowy Brdą zapewni poszukiwaną ciszę i odsunięcie od problemów życia miejskiego. Szlak kajakowy rozpoczyna się na Jeziorze Pietrzykowskim Dużym, niedaleko Miastka ciągnie się na długości 233 km. Górny bieg Brdy jest tak malowniczy, jak wymagający – często konieczna jest przenoska kajaka. To fragment przeznaczony dla doświadczonych miłośników spływów kajakami. Poniżej Nowej Brdy szlak zmienia się w łagodny, dostępny nawet dla początkujących, z dużą ilością jezior – tutaj pokonać trzeba aż cztery: Szczytno, Szczycienko, Krępsko i Końskie. Spływ kajakowy Brdą wiedzie przez teren Borów Tucholskich, jednego z najpiękniejszych terenów w kraju. Inna wielką atrakcją rzeki jest rezerwat „Dolina Rzeki Brdy”- Brda tworzy tu malownicze rozlewisko Jeziora Koronowskiego o długości 30 km, największe i uważane za najpiękniejsze na całym szlaku. Otoczone ze wszystkich stron lasami, linia brzegowa zbiornika jest niezwykle urozmaicona. Spływ Brdą może potrwać nawet 21 dni, chociaż zdecydowanie popularniejsze są trasy 3-7 dniowe. Szlak Brdy należy do jednego z najlepiej zagospodarowanych tras kajakowych w naszym kraju. Na poczucie bezpieczeństwa uczestników spływu Brdą wpływa również dobre oznakowanie tras.

 

Istnieje wiele firm organizujących spływy kajakowe Brdą – dzięki ich pomocy mamy możliwość nie tylko cieszenia się pobytem na wodzie, ale także możliwość obserwacji przyrody z niespotykanego punktu. Bory Tucholskie zamieszkuje 38 gatunków ssaków, 113 ptaków, 5 gadów, 10 płazów i 28 ryb oraz ponad 1300 gatunków bezkręgowców. Oprócz gatunków pospolitych spotkać można także rzadsze, takie jak ryjówka malutka, nocek łydkowłosy, wydra, tchórz a nawet wilk (reintrodukowany do Parku kilka lat temu). Obserwacja ssaków może przysporzyć problemu ze względu na dużą płochliwość tych zwierząt, niemniej jednak cierpliwy i doświadczony obserwator ma szansę na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Większe szanse na „ustrzelenie” ciekawego ujęcia może przynieść obserwacja ornitologiczna – lasy mijane w czasie spływu Brdą zamieszkuje w sumie 113 gatunków ptaków lęgowych i przelotnych – ponad 25 gatunków uznaje się za szczególnie ważne skali kraju jak i regionu. Najczęściej spotykane gatunki ptaków lęgowych to: cyraneczka, cyranka, gągoł, bielik, błotniak stawowy, krogulec, kobuz, łabędź krzykliwy, żuraw, bąk, czajka, kszyk, słonka, puchacz, dzięcioł czarny i duży, dudek czy mysikrólik. Gatunki przelotne (orzechówka, bocian czarny, gęgawa) bywają rzadsze. W wodach Parku stwierdzono obecność 28 gatunków ryb, w tym podlegających ochronie ścisłej kozy i różanki – samodzielnie złowione ryby z pewnością podniosą atrakcyjność biwakowej kolacji i napełnią wędkarzy dumą z własnoręcznie zdobytego posiłku (spotkać tu można pstrągi potokowe, okonie (nierzadko łowione okazy osiągają potężne rozmiary – do ok 50 cm długości i wagi nawet do 1 kg), lipienie, szczupaki, płocie a w leżących poza nurtem spokojnych rejonach można liczyć na karasie, liny i wzdręgi, a nawet karpie). 58 gatunków bezkręgowców wykazano po raz pierwszy w regionie Pojezierza Pomorskiego, kolejne 147 to gatunki rzadkie a ogółem występuje na terenie Parku ponad 700 bezkręgowców (i nadal odkrywane są nowe). Doświadczony przewodnik wskaże również takie ciekawostki jak żerujące bobry czy wydry.

 

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.