Chojnickie nekropolie pozamiejskie nieistniejące

Z pobytem wojsk napoleońskich w rejonie Chojnic wiąże się historia Krzyża Napoleońskiego. Jest to drewniany krzyż z blaszanym krucyfiksem, zlokalizowany na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie, przy Drodze Pilskiej (tzw. trakcie furmańskim), łączącej Drzewicz z Bachorzem w gminie Chojnice. Pierwotny krzyż postawili żołnierze armii napoleońskiej (m.in. legioniści polscy), którzy w 1812 przemieszczali się tędy na wschód w drodze ze Szczecinka, przez Chojnice, Bachorze i Swornegacie w kierunku Bytowa. Część z nich, jakiś oddział polski, zatrzymała się na odpoczynek w Bachorzu. Wojska te były entuzjastycznie witane. Rozbrzmiewały hasła wolności i zrzucenia jarzma niewoli. Pokładano wielkie nadzieje w Napoleonie, a pomyślność wyprawy i życie żołnierzy powierzano opiece Boga. Pośród żołnierzy znalazł się chętny do wykonania krzyża. A że wkoło były tylko sosny, to właśnie z jej drewna go wyciosano. Podczas popasu w Bachorzu, wraz z miejscowymi chłopami, postawili krzyż sosnowy o wysokości 5,60 metra. Z blachy wycięli i zawiesili krucyfiks. Nie zachowały się informacje, gdzie pierwotnie postawiono krzyż, może to była osada Bachorze a może przy trakcie furmańskim w kierunku Swornegaci. Z zapisków leśniczego z Bachorza, Egona Raszke, wynika, że po II wojnie światowej został on brutalnie usunięty ze swojego miejsca. Niestety przeleżał kilkanaście lat w niezbyt dobrych warunkach, gdyż z ponad 5 m długości krzyża pozostała połowa. W 1979 lub w 1980 r. w porozumieniu z proboszczem parafii w Charzykowach, dwaj parafianie, przenieśli ten krzyż na obszar Parku, na śródleśną wydmę, która powstała na starym pasie ppoż. (na wschód od Bachorza). W 2008 został usunięty i oddany do renowacji, gdyż jego stan techniczny był bardzo zły.

Dębową kopię krzyża wykonał w 1982 roku Stefan Jażdżewski, na zlecenie leśniczego Egona Raszke. Uważał on, że krzyż, a właściwie jego replika, powinien stać we wsi Bachorze. Sam zajął się tą sprawą. Znalazł cieślę, który wykonał replikę Krzyża Napoleońskiego. Nieprzychylność mieszkańców wsi Bachorze, spowodowała, że replika została wkopana za miejscowością Bachorze, tuż przy szosie, na niewielkim wzgórzu. W tym samym czasie Rada Parafialna w Charzykowach, w której przedstawicielem był jeden z mieszkańców Bachorza, w samej miejscowości Bachorze, również ustawiła kolejny krzyż.

Ustawiono ją przy drodze do Swornegaci, ale nie była tam odwiedzana, z uwagi na położenie na uboczu, z dala od szlaków turystycznych. Krzyż, który postawił Egon Raszke, tuż za miejscowością Bachorze, w 2010 r. wykopali pracownicy Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, oczyścili i zakonserwowali. Po renowacji krzyż ten został ustawiony przy ścieżce dydaktycznej Piła Młyn. Od tej pory znalazł godne miejsce, a turyści odwiedzający Park, chętnie zatrzymują się przy nim. Może na modlitwę a może na chwilę zadumy. A on spokojnie strzeże Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.

lazaret – dawne określenie szpitala wojskowego.

Księstwo Warszawskie (1807–1815) – państwo polskie związane unią personalną z Królestwem Saksonii. Formalnie niepodległe, faktycznie zależne od Cesarstwa Francuskiego.

— Wiesława Gołuńska

Krzyż Napoleoński w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Z informacji pozostawionych przez leśniczego z Bachorza, Egona Raszke, wynika, że po II wojnie światowej został on brutalnie usunięty. Przeleżał kilkanaście lat nieodpowiednich warunkach, gdyż z ponad 5 m długości krzyża pozostała połowa.
Kopia Krzyża Napoleońskiego.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.