Czy inflacja ma wpływ na alimenty dla dziecka?

CHOJNICZANIN.PL: Kolejny miesiąc z rzędu obserwujemy rosnącą inflację. Czy ta sytuacja ma wpływ na kwestie alimentacyjne?

Radca prawny Jakub Piotrowski*: W ostatnim czasie w naszej Kancelarii zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania sprawami alimentacyjnymi. Powierzane nam zlecenia dotyczą zarówno nowych spraw, jak i tych o podwyższenie kwot już wcześniej zasądzonych, na co zapewne ma wpływ obecna sytuacja ekonomiczna w kraju. Ma ona przecież znaczenie dla kosztów utrzymania każdego z nas.

W jaki sposób można uregulować świadczenie alimentacyjne należne dziecku?

Najlepszą i zawsze przeze mnie rekomendowaną klientom opcją jest porozumienie rodziców. Niestety, jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, wówczas pozostaje droga sądowa.

A od czego zależy wysokość alimentów, jakiej można dochodzić przed sądem?

Chcąc obliczyć kwotę dochodzonych alimentów, w pierwszej kolejności należy określić usprawiedliwione potrzeby dziecka. To przecież nie tylko podstawowe wyżywienie czy dach nad głową, ale także chociażby zakup butów na zimę, zajęcia pozalekcyjne albo wyjazd na wycieczkę szkolną. Nie można zapominać, że koszty utrzymania dziecka zależą także od standardu życia rodziców. Dlatego przed skierowaniem pozwu do sądu za każdym razem należy dołożyć najwyższej staranności, aby określić dochodzoną kwotę alimentów w jak najdokładniejszy sposób. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wystarczy wyłącznie „suche” wyliczenie określonej sumy, lecz także należy ją co najmniej uprawdopodobnić dowodami i przekonać do niej sąd. Czy rodzice zawsze ponoszą koszty utrzymania dziecka po połowie? Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie do samodzielnego życia, dlatego wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach jednego z rodziców przy jednoczesnym większym finansowym zaangażowaniu drugiego. Ostateczny rozkład finansowy utrzymania dzieci pomiędzy rodzicami za każdym razem jest oceniany i ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.

Jaki wpływ na wysokość alimentów ma sytuacja finansowa kogoś zobowiązanego do ich płacenia?

Trzeba pamiętać, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy nie tylko od potrzeb dziecka, lecz również od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Tu warto wskazać, że możliwości te nie wynikają wyłącznie z faktycznie osiąganych zarobków, lecz stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych. Czyli – mówiąc wprost – to określenie, ile ten ktoś może zarabiać przy uwzględnieniu np. jego wykształcenia, stanu zdrowia czy wykonywanego zawodu. W mojej ocenie wykazanie faktycznych możliwości zarobkowych jest jedną z trudniejszych kwestii dowodowych w procesie alimentacyjnym.

Czy alimentów mogą dochodzić wyłącznie dzieci od rodziców? Zgodnie z obowiązującymi przepisami do otrzymywania alimentów mogą być uprawnione nie tylko dzieci, lecz w konkretnych przypadkach także m.in. współmałżonkowie oraz byli małżonkowie albo rodzice. Zdarza się nawet, że takie świadczenie przysługuje wnukom od dziadków lub na odwrót – dziadkom od wnuków, ale warto dodać, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Dziękuję za rozmowę. Jacek Klajna * radca prawy Jakub Piotrowski z Kancelarii Radców Prawnych Piotrowski Rolbiecka oraz Kancelarii Księgowo- Podatkowej Piotrowski Rolbiecka Sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.