Fontanna na Rynku zostanie uruchomiona dopiero pod koniec maja…

We wtorek – 10 kwietnia – o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie Burmistrza z firmą, która wygrała nadzór związany z budową kanalizacji deszczowych. Będzie to spotkanie robocze określające harmonogram realizacji dwóch rozpoczętych zakresów. Tego samego dnia o godzinie 17:00 odbędzie się zebranie osiedla Pawłówko – w stołówce firmy Kazimierza Gintera. Będą wówczas zaprezentowane dwie koncepcje projektowe. Po pierwsze, Zakład Gazowniczy przedstawi koncepcję gazyfikacji tegoż osiedla. Jeśli projekt powstanie, istnieje bardzo duża szansa, że wejdzie do realizacji w przyszłym roku. W zeszłym roku ustalono plan miejscowy, który umożliwia przejście z różnymi instalacjami po gruntach publicznych. Taka koncepcja umożliwia rezygnację z opłat dzierżawy na gruntach prywatnych. Reasumując, budowa kanalizacji deszczowych i gazociągu otwiera możliwość dobudowy dróg utwardzonych na tym osiedlu.

W środę, 11 kwietnia, odbędzie się zebranie w Restauracji „Siódemka” w sprawie osiedla Budowlanych. W czwartek, 12 kwietnia, odbędzie się zebranie w stołówce Szkoły Podstawowej nr 5 – osiedle nr 5. W piątek o 12:00 włodarz Chojnic ugości właścicielki przedszkoli niepublicznych. Spotkanie będzie miało formę konsultacyjną związane ze sposobem finansowania przedszkoli niepublicznych. Odbędzie się również spotkanie z ministrem Zarudzkim. Wspólnie z Wójtem Zbigniewem Szczepańskim kontynuowane będą rozmowy w sprawie 20 hektarów topoli oraz 14 i pół hektara w Chojnatach. W weekend Arseniusz Finster ugości także niemiecką delegację z Emsdetten. W poniedziałek – 16 kwietnia – Burmistrz spotka się w sali obrad z przedstawicielami Rady Miejskiej. Również w poniedziałek, o godzinie 11:00, prawdopodobnie Komisja Edukacji. W porozumieniu z przewodniczącym tejże komisji – Bogdanem Kufflem, Arseniusz Finster zaprosił właścicielki przedszkoli, które podpisały się pod wnioskiem o zwiększenie dotacji na finansowanie działalności przedszkolnej w Chojnicach. Burmistrz poprosił właścicielki przedszkoli, aby przeprowadziły zestawienie kosztów i przychodów, jakie ponoszą w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Burmistrz zwraca uwagę, że jest strażnikiem publicznych pieniędzy. Jeżeli właścicielki przedszkoli nie ujawnią tych danych, rozmowa wówczas – w opinii Burmistrza – staje się niemerytoryczna. Pod znakiem zapytania staje zatem konferencja prasowa, która odbywa się w tym samym czasie.

Pojawiły się pieniądze na program budowy dróg współfinansowanych przez rząd. Burmistrz zamierza zgłosić ulicę Czereśniową. Kwota opiewałaby na 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Fontanna zostanie uruchomiona w tym roku 1 czerwca, ponieważ do końca maja potrwają prace remontowe. Zostanie oczyszczony piaskowiec i uzupełnione zostaną spoiny.

Burmistrz powtarza przetarg na świetlicę na cele społeczne przy ulicy Dworcowej. Firma, która startowała, zaproponowała 250 tysięcy złotych, co Burmistrz unieważnił.

W Chojnicach pojawiło się nowe rondo ze ścieżkami rowerowymi – na ulicy Tuwima, przy Zespole Szkół nr 7.

W zgodzie z Komisją Komunalną zapadła decyzja odnośnie płyt na ulicach Truskawkowej, Morelowej i Prusa. 480 metrów ulicy z płyt zostanie wyłożone na igłach, na ulicy Igielskiej.

W kontekście deszczówek, Burmistrz rozstrzygnął przetarg. Firmy Ekomel i Instal za kwotę 11 milionów 189 tysięcy złotych zrealizują projekt. Miasto musiało dołożyć z własnych dochodów milion 289 tysięcy złotych. Zakres obejmuje okolice ulicy Człuchowskiej i osiedla Kolejarz.

12 kwietnia kończy się termin przyjmowania ofert na budowę dworca autobusowego i ścieżek rowerowych. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na dworzec kolejowy, budynek i parkingi.

Odebrano zadaszenie na Chojniczance i modernizację budynku. Wyłoniono także projektanta podgrzewanej murawy i węzła glikolowego na stadionie za kwotę 90 tysięcy złotych. Równolegle jest uzgodniona budowa przyłącza ciepłej wody do węzła glikolowego. Trwają jeszcze negocjacje warunków umowy. Dodatkowo, we współpracy z klubem, wykonano projekt budynku prasowego. Inwestycje czekają na decyzję Rady Miejskiej.

Burmistrz ostatecznie rozstał się z firmą RCI. Na podstawie inwentaryzacji i dokumentacji powykonawczej przygotowywane są kosztorysy i dokumentacje do przetargu. Formalności zostaną zakończone prawdopodobnie w ciągu 10-14 dni. W związku z tym możliwe jest ogłoszenie 25 kwietnia – przetargu na dokończenie CHCK-a. Będzie to przetarg dwutygodniowy, realizowany w dwóch zakresach – dokończenie wnętrza budynku i teren zewnętrzny.

PLK rozpoczyna procedurę przetargową ujawniającą wykonawcę części wewnątrz-dworcowej, czyli perony i przejścia podziemne.

Podczas konferencji głos zabrał także Komendant Straży Miejskiej – Arkadiusz Megger. Przedstawił sprawozdanie za miesiąc marzec. Strażnicy nałożyli 208 pouczeń – w tym komunikacyjnych 108, nałożyli 19 mandatów – w tym 5 komunikacyjnych. Skierowano dwa wnioski do sądu. W kontekście infrastruktury miejskiej – stwierdzono 89 nieprawidłowości. Pozostałych działań 951, razem 1269. Mandaty nałożono za niszczenie zieleni, brak właściwej opieki nad zwierzętami, zakłócanie porządku i spokoju publicznego, parkowanie w miejscu niedozwolonym, spalanie odpadów, załatwianie potrzeb fizjologicznych, brak pojemnika na odpady, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. W marcu łącznie było 260 zgłoszeń. Jeśli chodzi o spalanie odpadów, w pierwszym kwartale tego roku przeprowadzono 113 interwencji – z czego 47 na zgłoszenie mieszkańców. Udzielono 10 pouczeń i nałożono 4 mandaty karne.

22 marca odbył się finał XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Hasło olimpiady brzmiało „Stop smogowi”. Do finału zakwalifikowało się 28 osób. Z Chojnic do finału doszły trzy osoby.

We wtorek – 10 kwietnia – rozpocznie się montowanie czujek. Zakwalifikowało się 81 osób. Kryteria według których przyznawano czujki, były następujące: dochody, wiek i stopień niepełnosprawności. W związku z tym, że planowany jest montaż 300 czujek, jesienią zostanie przeprowadzona druga tura.

Na spotkaniu głos zabrał także Radosław Osiński, który przedstawił pomysł zgłoszenia terenu w centrum osiedla Metalowiec na konkurs organizowany przez NIVEA, zatytułowany „Podwórka Talentów”. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 kwietnia. Od 11 maja do 21 czerwca potrwa głosowanie internetowe. NIVEA zbuduje łącznie 20 takich Podwórek.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.