Kuchnia, medycyna naturalna – Ziołowy sposób na hemoroidy

Zupa bez fasoli, odwar i intrakt do przemywania oraz napary do picia pozwolą uśmierzyć stan zapalny, ból oraz zmniejszyć obrzęki.

Guzki krwawnicze to naturalnie występujące u każdego człowieka struktury żylne wypełnione krwią o kształcie poduszeczek.
Wraz ze zwieraczem zamykają odbyt i kontrolują oddawanie stolca oraz gazów. Gdy w ich obrębie pojawia się stan zapalny i dochodzi do ich nadmiernego powiększenia, mówimy o chorobie hemoroidalnej lub żylakach odbytu. Jak się okazuje, hemoroidy w pewnym okresie życia dotykają nawet 75% populacji! Na początku po prostu następuje ich uwypuklenie.
Może pojawić się świąd w okolicy odbytu, dochodzi też do niewielkiego krwawienia z powiększonych guzków. W II stadium guzki krwawnicze stają się widoczne, ale wysuwają się jedynie podczas parcia i same wracają do naturalnego położenia. Dopiero w III etapie mogą wypadać nawet podczas kaszlu lub dźwigania cięższych przedmiotów, co wymaga ręcznego przywrócenia ich na miejsce. I wreszcie o IV stopniu mówimy wówczas, gdy po wypadnięciu hemoroidów nie da się ich odprowadzić. Dodatkowo często pojawiają się wtedy zakrzepica, ból lub krwawienie.

Roślinne kuracje na hemoroidy są stosowane od wieków – zarówno zewnętrznie do okładów i nasiadówek (kora dębu), jak i wewnętrznie w postaci naparów mieszanek ziołowych. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego, obkurczenie nabrzmiałych guzków krwawniczych oraz ograniczenie krwawienia i uszczelnienie uszkodzonej tkanki.
Odwar braci Bonifratrów na hemoroidy Zmieszaj w równych proporcjach owoc jarzębiny, kwiat
kasztanowca, ziele krwawnika, rdestu ostrogorzkiego, tasznika i skrzypu. 2 łyżki ziół zalej 2 szklankami wody, zagotuj i utrzymuj w stanie wrzenia nie dłużej niż 2 min. Odstaw na 20-30 min pod przykryciem i odcedź. Pij ciepły wywar po pół szklanki, 3 razy dziennie przed posiłkiem. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, pij zioła godzinę przed lub 1,5 godz. po ich zażyciu.

Składniki aktywne zawarte w mieszance uszczelniają naczynia krwionośne oraz działają przeciwkrwotocznie. Stosowanie odwaru daje także efekt przeciwobrzękowy,
przeciwzapalny i rozkurczowy. Ograniczy też dyskomfort wywołany chorobą oraz ograniczy jej nawroty.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość i alergie na składniki mieszanki. Niewydolność serca i nerek oraz związane z tym obrzęki. Nie stosować u dzieci oraz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Duszony przetacznik wg św. Hildegardy na krwawienie przy hemoroidach „Jeśli na skutek złych i rozwodnionych soków podrażnione hemoroidy zaczną krwawić, a krew pojawia się razem ze stolcem, wówczas człowiek nie powinien jej (na początku) wstrzymywać, bowiem krew ta przeczyszcza i działa jak (kuracja) przeczyszczająca. Jeżeli jednak wraz z trawieniem pojawia się jej za dużo, wówczas chory powinien dodać do warzyw przetacznika bobowniczka oraz innych dobrych ziół, z których można zrobić coś do jedzenia (np. tych, które są jadalne, przyrządzając z nich, np. zimne sosy ziołowe). Niech uczyni to z umiarem, gdyż przetacznik zmniejsza takie krwawienie i hamuje je; warzywa i inne zioła (jako dodatki) sprawiają, że człowiek znów odzyskuje siły” – pisała święta. Mięsiste, świeże listki dusić jak szpinak w małej ilości wody, następnie przyprawić do smaku czosnkiem i solą.

Przeciwdziałająca hemoroidom zupa św. Hildegardy Innym sposobem zalecanym przez mniszkę przeciw hemoroidom była specjalna zupa fasolowa. Mocno zagotuj w wodzie fasolę tyczkową, następnie wyjmij ją z garnka,
a płyn spożyj wieczorem. Zdaniem Hildegardy częste picie takiej zupy, pozwoli pozbyć się hemoroidów.


Hemoroidy — okłady ojca Klimuszko Franciszkanin uważał, że zarówno leczenie czopkami, jak i operacje hemoroidów bywają zawodne, dlatego zalecał fitoterapię. Zalej 0,5 l wody 3 łyżki siemienia lnianego i gotuj 10 min (wrzenie). Po zdjęciu z ognia wlej do odwaru 4 łyżki świeżego mleka, zamieszaj. Następnie nasącz wacik i przykładaj go do ujścia odbytu aż do wyczerpania płynu. Rób to co wieczór. Mieszanka do picia na hemoroidy
– przepis ojca Klimuszko
Przygotuj też po 50 g kory kruszyny, kwiatu tarniny, liści melisy i mięty pieprzowej, koszyczków rumianku, ziela tasznika, krwawnika i rdestu ostrogorzkiego oraz owoców kopru włoskiego. Dobrze wymieszaj, a następnie kopiastą łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 2 razy po szklance rano i przed kolacją.


Intrakt glistnikowy wg receptury dr. Różańskiego pomaga w leczeniu hemoroidów
Wszechstronne i niezawodne właściwości tego zioła, sprawiły, że nazywano je „darem niebios”. Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) znany był już starożytnym. Intrakt z niego może być wykorzystany do leczenia opryszki, kłykcin, brodawek, trudno gojących się ran i hemoroidów. 1 część świeżego zmielonego ziela lub korzeni zalej 5 częściami 40-50% gorącego alkoholu, odstaw na 7 dni; przefiltruj. Stosuj 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody. Pędzluj schorzałe miejsca.


Bibliografia
•Medycyna Ogólna 1996; 31:105-110
•Dr Wighard Strehlow św. Hildegarda z Bingen „Wiedza
lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Esprit
•O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”,
Oficyna wydawnicza Rytm
•dr Henryk St. Różański „Zioła w praktycznej terapii”
(http://luskiewnik.strefa.pl/chelidonium.html)

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.