Liznąć japońskie klimaty

Chojnicka Sekcja Aikido obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z tej okazji członkowie sekcji nie tylko ćwiczyli na seminariach pod okiem mistrzów, ale też zachęcali do poznawania kultury i sztuki Japonii.

Widomym znakiem, że chojniczanie świętują, były dwie wystawy fotograficzne dokumentujące seminaryjne zmagania miłośników aikido. Można je było oglądać w plenerze – na Starym Rynku i w Chojnickim Centrum Kultury. Kto chciał, mógł się nauczyć gry w go, mimo pozornej prostoty, wymagającej jednak główkowania. I podobno trudniejszej niż gra w szachy…




Z bambusem
W baszcie muzealnej Kurza Stopa z kolei została otwarta wystawa ze zbiorów Romana Widawskiego (wernisaż – 29 września), która pokazuje, jak bardzo popularne były w Japonii motywy bambusa. Znajdziemy je i na kimonach, i na bucikach, i na zastawie stołowej, na pasach do kimon, w dziełach malarskich różnych epok. Jak tłumaczył kolekcjoner, bambus jest symbolem trwałości i odporności, ale też elastyczności. Jego symbolika bywa przedstawiana w bardzo różny sposób, ale jedno jest pewne – bambus to popularny motyw, chętnie wykorzystywany przez malarzy i projektantów strojów, ale też przedmiotów codziennego użytku. Roman Widawski po raz kolejny dzieli się swoimi zbiorami w Chojnicach. – Na tym nie koniec – śmieje się razem z żoną Aleksandrą. – Możemy do was przywieźć na przykład suknie ślubne…

Wystawa w Kurzej Stopie. Oglądają Ewa Steinke i Maciej Gostomski. Odwrócona, w japońskim stroju – Marianna, córka Aleksandry i Romana Widawskich


Gadanie solo
Ciekawym doświadczeniem było też zetknięcie się z jedną z odmian japońskiego teatru – rakugo. – To taki stand-up na siedząco – mówił aktor, który działa w tandemie Kobito Rakugo we Wrocławiu. I faktycznie. Było to opowiadanie śmiesznych historyjek – na podeście, na klęcząco niemal, choć w odwodzie była jednak poduszka dla tylnej części ciała…Co ciekawe, aktor głosem wyczarowywał dialogujące ze sobą osoby, a jedynymi rekwizytami były dla niego wachlarz i ściereczka, później zaś worek, w którym można było zamknąć złe emocje. Tego samego dnia (15 października) można było również w Chojnickim Centrum Kultury posłuchać wykładu Zbigniewa Juszkiewicza o białej broni.

– To już 10. Dni Kultury Japońskiej, jakie organizujemy – mówi Maciej Gostomski, jeden z założycieli Chojnickiej Sekcji Aikido. – Mam nadzieję, że nie ostatnie…


Tekst i fot. Maria Eichler

przez redakcja

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.