Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny

Rok 2020 wyznacza szczególną rocznicę dla Miasta Chojnice. Bowiem przed stu laty Chojnice i ziemia chojnicka ponownie znalazły się w granicach II Rzeczpospolitej. Jestem przekonany, że jubileusz ten jest bliski nie tylko memu sercu, ale również sercom wszystkich mieszkańców. Dlatego też 100. rocznicę będziemy upamiętniać poprzez wiele wydarzeń w organizację których włączył się nie tylko Urząd Miejski w Chojnicach, ale również szkoły, stowarzyszenia oraz liczne organizacje.

Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny rozpoczniemy 26 stycznia (niedziela) koncertem pieśni patriotycznej w wykonaniu laureatów „Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej” oraz chóru Lutnia, który odbędzie się o godz. 17.00 w kościele gimnazjalnym. Dzień później 27 stycznia (poniedziałek) bardzo przyjemna inicjatywa – „Rodzinne zdjęcie”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na Stary Rynek, gdzie o godz. 11.00. wykonana zostanie wspólna fotografia. Zastosujemy sprzęt pozwalający na wykonanie fotografii w rozdzielczości stu milionów pikseli, dlatego każdy będzie mógł je powiększyć, by odnaleźć na nim siebie lub swoich bliskich. „Rodzinne zdjęcie” będzie udostępnione w Internecie na stronie www.miastochojnice.pl oraz przedrukowane w mediach. Ponadto zostanie wydrukowane na specjalnym materiale i trafi do kapsuły czasu. Tego samego dnia zapraszamy na godz. 19.00 do Chojnickiego Centrum Kultury na projekcję filmu „Niepodległość”.

28 stycznia (wtorek) w sali obrad ratusza odbędzie się konferencja naukowa pt. „Związki twórców kaszubskich z Chojnicami w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczpospolitej”. Początek o godz. 17.00. 29 stycznia (środa) o godz. 16.00 otwarcie wystawy ”Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczpospolitej” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym, a następnie o godz. 17.00 prezentacja 30. numeru „Kwartalnika Chojnickiego” w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. 30 stycznia (czwartek) turniej łuczniczy o Puchar Burmistrza (od godz. 9.00 w SP nr 1) oraz finał konkursu historycznego dla chojnickich szkół (godz. 10.00 aula ZS). Następnie otwarcie wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego pn. „Katedra” (godz. 17.00), które poprzedzi galę oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu.

Gala będzie okazją do uhonorowania wielu ważnych chojniczan statuetkami zaprojektowanymi przez Janusza Trzebiatowskiego. Jedną z kategorii, w których przyznane zostaną statuetki będzie polityka i samorząd. Wyróżnienie otrzymają m.in. parlamentarzyści, którzy przysłużyli się ziemi chojnickiej. Natomiast koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu jest prezentem od Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka dla wszystkich chojniczan.

Oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat odbędą się w piątek 31 stycznia. O godz. 10.45 nastąpi złożenie kwiatów pod Płytą Pamięci na Bramie Człuchowskiej, a następnie o godz. 11.15 umieszczenie kapsuły czasu w płycie Starego Rynku z zastrzeżeniem, aby została otwarta za 100 lat, tj. w roku 2120.W kapsule znajdą się przedmioty zebrane podczas zbiórki w chojnickiej bibliotece. O godz. 12.00 msza św. w intencji Chojnic i Ojczyzny w Bazylice Mniejszej.

O godz. 15.00 otwarcie wystawy pn. „100-lecie powrotu Chojnic do Ojczyzny w zbiorach Biblioteki Miejskiej”, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Pub-licznej. Zapraszamy także do Chojnickiego Centrum Kultury na godz. 17.00, na musical Dominika Gos-tomskiego i Teatru Dimmi pt. „Kto wymyślił naszą miłość?”, a później do hali Centrum Parku, gdzie o godz. 20.00 rozpocznie się koncert zespołu Lao Che. Tego dnia również Rajd Braterski „Ku wolności TURA”, gra po Chojnicach, świeczkowisko i zajęcia programowe.

W sobotę 1 lutego zapraszamy na godz. 11.00 na Stary Rynek, gdzie odbędzie się inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich do Chojnic w 1920 roku wraz z piknikiem militarnym. W niedzielę 2 lutego dwa koncerty Grupy MoCarta w Chojnickim Centrum Kultury. Na zakończenie obchodów w dniu 4 lutego (wtorek) o godz. 16.00 rozstrzygnięcie plebiscytu „Chojniczanie 100-lecia (1920-2020) oraz prezentacja 35 numeru „Zeszytów Chojnickich”. Początek o godz. 17.00 w sali obrad ratusza.

Do udziału w obchodach upamiętniających powrót Chojnic do Ojczyzny zaproszone zostały także delegacje naszych miast partnerskich. Będzie muzycznie, historycznie i artystycznie. Szczegółów szukajcie na plakatach.

Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy, to manifestacja miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii, a przede wszystkim oddanie czci osobom, które o wydarzenie to walczyły często narażając i tracąc przy tym to, co miały najcenniejsze – zdrowie i życie. Pragnę, aby wspólne świętowanie prowadziło do budowania jedności w naszej małej – wielkiej Ojczyźnie. Abyśmy się wspierali i działali na rzecz naszego wspólnego dobra. Wydarzenia z 1920 roku są dla nas bardzo istotne i nigdy nie powinniśmy usuwać ich z pa-mięci, jednak nie możemy poprzestać na wyłącznym skupianiu się na historii. Dzisiaj powinno być dla nas ważne jutro. A jutro pojutrze. Bądźmy dla siebie życzliwi, wspierajmy się i budujmy naszą wspólną przyszłość.

Wszystkim Mieszkańcom oraz Gościom życzymy radosnego świętowania.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster

Irmina Szyca

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.