Obóz jeniecki w Czersku

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”77″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

W listopadowym wydaniu gazety pragnę państwu przedstawić niezwykłe pocztówki z obiegu przedstawiające obóz jeniecki w Czersku. Są to bardzo rzadkie i w zasadzie już niedostępne na wolnym rynku zdjęcia przedstawiające codzienne życie w obozie, który mieścił się zaledwie 30 km od Chojnic. Na odwrocie jednej z nich jest pieczątka obozowej kompanii (zdjęcie z sześcioma jeńcami) jest to jedna z pierwszych fotografii zrobionych w obozie ( datowana 14.04.1915 r.) zrobiona przez nadawcę i jest to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Nie ukrywam, iż te pocztówki to istne rodzynki w mojej kolekcji i wręcz „białe kruki” dla kolekcjonerów, bowiem dotąd jeszcze nie słyszałem by którykolwiek z nich posiadał aż cztery, jedną z nich miałem nawet podwójną ale zainteresowało się nią Muzeum Narodowe w Bydgoszczy i została odsprzedana.

Obóz jeniecki w Czersku powstał w następstwie wybuchu I Wojny Światowej a Czersk, który leżał wówczas na terenie Prus Zachodnich stał się miejscem pobytu dla tysięcy żołnierzy Rosyjskich i Rumuńskich oraz nielicznych Włoskich, Angielskich, Belgijskich, Francuskich, Serbskich oraz kilkuset Polskich, którzy służyli w carskiej armii. Ogólnie przez cały okres funkcjonowania obozu przewinęło się dziesiątki tysięcy jeńców. Mimo trzech lazaretów, które łącznie mogły przyjąć ponad tysiąc chorych umieralność w obozie była bardzo wysoka, najczęściej główną przyczyną śmierci były złe warunki i niedostosowanie do lokalnego klimatu, jeńcy bowiem zamieszkiwali w ziemiankach, gdzie nietrudno było zachorować wskutek mroźnej zimy czy nawet chłodnej jesieni. Bywały też inne powody zgonu, w najtrudniejszym dla obozu okresie, prawdziwą zmorą był głód, ludzi przybywało tak wielu i tak szybko, iż obozowa logistyka nie była przygotowana na taki stan rzeczy, roiło się też od epidemii, np. cholery, czy infekcji wskutek źle zagojonych ran nabytych podczas walk frontowych. Reasumując przyjmuje się, że w obozie zmarło ponad pięć tysięcy jeńców i był to jeden z najwyższych procentowo wskaźników spośród prawie 200 obozów niemieckich funkcjonujących w tamtym okresie. Cały jeniecki obóz w Czersku mieścił się na powierzchni 300 hektarów, również w sąsiedztwie lasów i z tego co widzę po zdjęciach na forach do dzisiaj w ziemi można znaleźć pozostałości jego istnienia.

Krystian Reszczyński

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.