Robimy to zawsze dla Was …

Stowarzyszenie „Charzy…” podsumowuje działania minionego roku 2021 zaznacza, że podejmowane przez Zarząd „Charzy..” inicjatywy zawsze kierowane były i są do mieszkańców Charzyków, Gminy Chojnice, a nawet całego powiatu chojnickiego. Jesteśmy stowarzyszeniem, które wyznaczyło dla siebie cele działania związane głównie z edukacją ekologiczną dzieci i dorosłych, poznawania i ochrony przyrody oraz działań prospołecznych.

Mimo nie zawsze sprzyjających okoliczności z powodu panującej już drugi rok pandemii, w minionym roku udało nam się kontynuować Grand Prix Borów Tucholskich w NordicWalknig. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu szefowej Grand Prix, pani Renacie Zientarskiej, w minionym roku zorganizowaliśmy aż 8 rajdów szlakami turystycznym naszych okolic, w których wzięło udział 321 osób i przeszliśmy wspólnie 104,5 km, w tym dzięki dofinansowaniu z Gminy Chojnice, najdłuższy w 12 letniej historii Grand Prix, 1 dniowy rajd szlakami wokół Jeziora Charzykowskiego (31 km), w którym uczestniczyło prawie 70 osób oraz 2 rajdy dzięki współpracy z PNBT i ZPK.

„ Paszport do Natury” To był nasz pierwszy tego rodzaju turystyczno-edukacyjny projekt, który zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z powiatu chojnickiego. Wydrukowaliśmy łącznie 1000 egzemplarzy Paszportów do Natury, z którymi odbyliście Państwo wyprawy po 10 malowniczych zakątkach Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

Chociaż natura nie wymaga od nas paszportu, to jednak nasz Paszport przydał się mieszkańcom i turystom jako przewodnik w terenie i jako przepustka do zdobycia nagrody. Mamy nadzieję, że nasze propozycje wypraw zaskoczyły Was swoją wyjątkowością, urzekły krajobrazami, zainspirowały do kolejnych wypraw przyrodniczych. Składam wielkie podziękowania za techniczne przygotowanie całości Paszportu do Natury oraz tabliczek z kodami QR pani dyrektor CEW w Chojnicach – Monice Kuchcie.

XII Jarmark „Czym Chata Bogata” w Charzykowach odbył się bez przeszkód, a wręcz z rozmachem, gdyż po raz pierwszy w historii naszych jarmarków, impreza trwała 3 dni. Chociaż z powodu ograniczeń pandemicznych zabrakło namiotów wystawianych tradycyjnie przez parki krajobrazowe i nadleśnictwa, to dopisali inni wystawcy, a członkowie Stowarzyszenia „Charzy…” i Chojnickiego Alarmu dla Klimatu oraz pracownicy CEW, GOK i ZPK bawili mieszkańców i turystów przez ostatnie 3 dni lipca 2021 konkursami, zadaniami i grą terenową o ptasiej tematyce. Jak zwykle dopisała frekwencja, gdyż w naszych konkursach i grze terenowej łącznie brało udział prawie 500 osób.

„Ptasi Raj” to projekt, który realizujemy już drugi rok z rzędu wspólnie z Chojnickim Alarmem dla klimatu. Ptasi Raj jest skwerkiem edukacyjnym, w którym znalazły się budki lęgowe dla różnych ptaków (opisane w szczególny sposób, gdyż rysunki na zamontowanych tabliczkach zostały wykonane kredkami specjalnie dla nas przez jedną z polskich rysowniczek), są też karmniki, w których systematycznie pojawiają się ziarna dla ptaszków, kaczkomat z możliwością pobrania specjalnej karmy dla ptaków wodnych, tablica edukacyjna na temat prawidłowego karmienia ptaków oraz inne ukazujące wielkie ptaki naszych okolic. W Ptasim Raju znalazły się także krzewy, które ptaki kochają najbardziej oraz hotele dla owadów. W tym miejscu ogromne podziękowania za wykonanie i montaż wszystkich urządzeń należą się Markowi Stępień i Darkowi Trzebiatowskiemu, a za codzienne karmienie ptaszków całej ekipie Charzy i Chojnickiego Alarmu dla Klimatu.

Spotkanie ze znanym przyrodnikiem.
Na zaproszenie Charzy…” i dzięki kolejnemu dofinansowaniu zadania przez Gminę Chojnice, mieliśmy okazję gościć w Charzykowach i Chojnicach człowieka wyjątkowego, znanego wszystkim z przyrodniczych audycji w „Dzień dobry TVN”- jako „Marcina z lasu” Pan Marcin Kostrzyński, bo o nim mowa, to także autor przyrodniczych książek dla dzieci i dorosłych, operator filmowy i fotograf. Prze dwa kolejne dni pan Marcin Kostrzyński opowiadał o swojej pasji i zwierzętach m.in. dzieciom Szkoły Podstawowej w Charzykowach, dzieciom z przedszkola w Charzykowach, dorosłym na spotkaniu w siedzibie ZPK oraz młodzieży na kilku spotkaniach w Centrum Edukacji Wdrożeniowej w Chojnicach.

Coroczne sprzątanie Chociny i szlaków turystycznych to działania, które podejmujemy cyklicznie od wielu lat, w ramach Dni Ziemi i akcji Sprzątania Świata. Dbamy o czystość naszych szlaków turystycznych zbierając ogromne ilości różnych śmieci i robimy to także dla Was.

„Dobrze segreguję” O tym jak prawidłowo sortować odpady uczyliśmy organizując konkurs z okazji Dnia Ziemi dla uczniów szkół chojnickich i nie tylko … W konkursie, który okazał się niezwykle trudny nawet dla dorosłych, brało udział 20 uczniów szkół średnich i podstawowych. Rozstrzygnięty został podsumowaniem i rozdaniem nagród w Parku Tysiąclecia w Chojnicach. Najlepsze wyniki osiągnęli : Dominika Łangowska z SP 7 oraz Filip i Dominik Filipczak z SP 8. Równie dobrze wypadli: Dominika Grzonkowska i Agata Berent z Technikum nr 3 i Jakub Antoniak z SP8.

Stowarzyszenie „Charzy…” uczestniczy także bardzo aktywnie we wszystkich akcjach i działaniach, których głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu. Tworzymy wspólnie jedną grupę przyjaciół zaangażowanych w ratowanie przyrody, poprawę jakości powietrza i edukacji ekologicznej mieszkańców powiatu chojnickiego.

„Zostań Św. Mikołajem”. Nasze działania to także pomoc ubogim i pokrzywdzonym. Od wielu lat przygotowujemy specjalne paczki w ramach akcji Zostań Św. Mikołajem dla osób samotnych, starszych i ubogich w Gminie Chojnice, a w tym roku zrobiliśmy je także dla uchodźców przy granicy z Białorusią. Kończąc i podsumowując rok 2021 członkowie „Charzy…” zobowiązują się do dalszych działań na rzecz miejscowości Charzykowy i ponownie podejmą się uatrakcyjnienia pobytu turystom w naszym regionie.
Planujemy bowiem:

  • akcję zazielenienia nowego parkingu obok cmentarza w Charzykowach,
  • zorganizowanie kolejnego już XIII Jarmarku „Czym Chata Bogata” ,
    kolejnego cyklu Grand Prix Borów Tucholskich w NordicWalking ,
  • wydanie „Paszportu do Przeszłości” ,
  • opracowanie przyrodniczej gry terenowej dla dzieci i dorosłych,
  • kolejne sprzątania rzeki Chociny i szlaków turystycznych, spotkania z przyrodnikami i mnóstwo innych, drobnych wydarzeń i mam nadzieję, że wszyscy będziemy zadowoleni.

Dobrego Roku 2022.

— Bożena Stępień

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.