☐ SRI LANKA
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”47″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] [ngg_images source=”galleries” container_ids=”48″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Sri Lanka przyciąga podróżników od wieków. Zachwycał się nią Marco Polo, opisując ją jako najwspanialszą wyspę swoich rozmiarów na świecie, podczas gdy pokolenia kupców z Indii, Arabii i Europy, kuszonych historiami o rzadkich przyprawach, cennych kamieniach szlachetnych i majestatycznych słoniach, dobijały do piaszczystych plaż Sri Lanki. Otoczona przez kojące i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego wyspa odkrywała przed nimi swoje naturalne piękno, które pozostaje niezmienne do dziś. Zagłębiając się w mapy Sri Lanki, urzeczeni jej pięknem geografowie, porównali zarys wyspy do perły, a także do łzy spływającej z południowego krańca Indii. Wcześni arabscy kupcy opisywali wyspę mianem „Serendib”, pokrewnego z angielskim słowem „serendipity”, oznaczającym szczęśliwy traf. Można by sądzić, że Sri Lanka ukrywała się przed wzrokiem pokoleń turystów, którzy mijali ją w drodze do innych miejsc na świecie.
Lata wojny domowej, katastrofy naturalne, takie jak tsunami, wykluczały wyspę z wielu planów podróży zagranicznych turystów. Teraz, gdy wojna się skończyła, Sri Lanka stoi otworem, gotowa by dzielić się swoim bogactwem. Nadal aktualne są słowa Marco Polo. Rzadko która wyspa o podobnych rozmiarach jest w stanie pochwalić się tak pięknym i różnorodnym naturalnym środowiskiem oraz dziedzictwem kulturowym. Brzegi Sri Lanki ozdabiają piaszczyste i często nieodkryte przez turystów plaże i uginające się pod wpływem kojącego wiatru wysokie palmy. Wyspę pokrywa bogactwo krajobrazów, począwszy od pokrytych dżunglą nizin, będących domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, po mgliste wzgórza otulone przez nienagannie utrzymane plantacje herbaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udać się na safari po parkach narodowych Sri Lanki i obejrzeć słonie, leopardy, wodne bawoły, czy liczne gatunki rdzennych ptaków w ich naturalnym środowisku. Gdy już będziecie gotowi odpocząć od tropikalnego klimatu wybrzeża i nizin, udajcie się w podróż pociągiem ku zielonym i malowniczym wzgórzom wyspy, kuszącym świeżym powietrzem oraz licznymi szlakami pośród majestatycznych szczytów i pól herbacianych.
Sięgającą ponad 2000 lat kulturę i historię Sri Lanki najlepiej odkrywać odwiedzając antyczne i tajemnicze miejsca kultu Lankijczyków. Spuściznę cejlońskiej cywilizacji można ujrzeć poprzez ruiny miast i starożytne świątynie, pieczołowicie wykonane i ozdobione przez wielu artystów. Pierwotnymi mieszkańcami Sri Lanki byli Wedowie, prawdopodobnie potomkowie osadników z Australii, Jawy lub Malezji. Około V w. p.n.e. na wyspę dotarli protoplaści Syngalezów, obecnie najliczniejszej ludności na Sri Lance. Wczesna cywilizacja buddyjska stanowiła i nadal stanowi wzorzec tożsamości kulturowej Syngalezów. Sri Lanka wskazywana jest przez historyków jako najstarsza na świecie warownia buddyzmu Theravada. Fakt ten nadaje wyspie unikalną tożsamość kulturową, która przenika życie na każdym poziomie. Położenie geograficzne wyspy na jednym z ważniejszych szlaków handlowych wpłynęło znacznie na kształtowanie się kultury wyspy. Influencje kultury arabskiej, malajskiej, holenderskiej i brytyjskiej odzwierciedlają się w zwyczajach, architekturze oraz kuchni rdzennych mieszkańców wyspy. Natomiast, młodszą od ludności syngaleskiej jest ludność tamilska, która na północy wyspy stworzyła żywą kulturę hinduska.
Różnorodność obu kultur przez lata dzieliła kraj. Przez większość trzech minionych dekad, wyspa była targana przez jedną z bardziej zgubnych wojen domowych w historii Azji, podczas której ścierały się siły Lankijskiej Armii oraz Tamilskich Tygrysów. Wojna zakończyła się w 2009 roku na korzyść rządu Sri Lanki. Po raz pierwszy od pokoleń wyspa doświadcza pokoju, mimo to ludzkie i polityczne blizny pozostają nadal żywe w wielu miejscach wyspy. Niemniej jednak większość Lankijczyków patrzy w przyszłość z optymizmem.
Minęło kilka lat od wojny domowej a Sri Lanka stała się krajem bezpiecznym dla turystów, uwzględniając także północ wyspy, która staje się coraz bardziej przychylna napływającym turystom. Sri Lanka to średniej wielkości wyspa o powierzchni 65.000 km. kw. (czyli pięć razy mniejsza od Polski). Zamieszkuje ją ok 21 mln. mieszkańców zróżnicowanych pod względem etnicznym, językowym, kulturowym i religijnym. Podróżowanie po wyspie może być proste pod warunkiem, że dobrze zaplanujemy naszą podróż. Odstępy między rejonami wyspy są niewielkie i łatwo osiągalne dzięki komunikacji na wyspie. Pociągi i autobusy kursują często i dotrzemy nimi praktycznie wszędzie, a co najważniejsze, są bardzo tanie w porównaniu do zachodnich standardów. Najwygodniejszą formą podróżowania po wyspie jest wynajęcie samochodu z kierowcą/przewodnikiem, który powiezie nas do wybranych miejsc, a także służy wyczerpującą wiedzą na temat historii odwiedzanych miejsc. Korzystałem z jednej firm przewozowych na Sri Lance, polecanych przez innych podróżujących. Koszt wynajęcia kierowcy kosztował 60$/dzień. Na wyspie łatwo też znaleźć nocleg o dobrym standardzie i właściwej dla nas cenie, począwszy od prostych, prowadzonych za zwyczaj przez rodzinę pensjonatów oferujących kameralne pokoje, po butikowe, kolonialne czy luksusowe hotele. Największa liczba hoteli znajduje się w prowincji zachodniej i południowej wyspy. Najlepiej zarezerwować sobie pokoje przed przyjazdem na Sri Lankę. Oszczędzi to Wam stresu związanego z szukaniem pokoju na miejscu i zagwarantuje niższą cenę. Jeśli lubisz pikantne jedzenie to Sri Lanka będzie dla Ciebie rajem kulinarnym. Na wyspie dominuje ryż i curry, piękne aromaty, świeże owoce morza i tropikalne owoce. Jedzenie jest świeże i niedrogie. Polecam również desery Lankijczyków, a w szczególności twarożek z mleka bawolego podawany z miodem.
Najlepszym okresem na zwiedzanie wyspy jest wrzesień. W okresie tym notuje się względnie optymalną pogodę, to jest dużo ciepłych i słonecznych dni oraz małą ilość opadów deszczu we wszystkich turystycznych rejonach wyspy. Jeżeli chcecie odwiedzić malownicze plantacje herbaty, gdzie można ujrzeć kobiety zbierające jej zielone liście, a także skosztować wykwintnego w smaku trunku, uznawanego za najlepszy na świecie, wybrać się na safari, aby zobaczyć słonie, lamparty i inne dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, odwiedzić starożytne miasta Anuradhapura i Polonnaruwa, napotkać żółwie, przypływające na złote piaski lankijskich plaż, poznać kulturę i zwyczaje Lankijczyków – przyjaznych i gościnnych mieszkańców wyspy, to Sri Lanka jest miejscem obowiązkowym na Twojej mapie podróży. Szczególnie warto odkrywać ją teraz, kiedy nie ma jeszcze tabunów turystów i gdzie można znaleźć odpoczynek z dala od zgiełku i hałasu.
Wojciech Zieliński
Reklama