Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”62″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Jako kolejną z kolekcji moich pocztówek chciałbym przedstawić pocztówkę wysłaną w styczniu 1916 roku przedstawiającą Szkołę Podstawową nr 1 w Chojnicach. Budynek liczy ponad 150 lat i został wzniesiony przez władze pruskie. Od 20 lat patronem szkoły jest jakże zasłużony dla naszego miasta sam – Julian Rydzkowski, który zapewne swego czasu przechodził obok szkoły kilka razy dziennie, gdyż zarówno mieszkał jak i pracował w jej sąsiedztwie. Sam budynek jednak nie zawsze służył w celach oświatowych. W czasie powstania warszawskiego Niemcy urządzili tutaj swój szpital polowy, gdzie trafiali również żołnierze ranni w naszej stolicy, ogólnie przez nasz dworzec przewijało się mnóstwo pociągów z rannymi na froncie wschodnim jak i później z walk w Polsce, zdjęcia poniżej przedstawiają scenkę na dworcu kolejowym w Chojnicach z rannymi w wagonie i pielęgniarkami. Nie chcę przesądzać ale całkiem możliwe, że pan w garniturze stojący tyłem na zdjęciu powyżej to Hans Krüger szef chojnickiego NSDAP, który mimo licznie wydanych wyroków śmierci nigdy nie został skazany a po wojnie był między innymi przewodniczącym Związku Wypędzonych jak i posłem Bundestagu. Ciekawostką jest iż w 1923 r. Krüger wraz z Hitlerem brał udział w puczu monachijskim a co tyczy się naszego miasta jak i powyższej szkoły był współtwórcą list Polaków na podstawie których dokonano rozstrzeliwań w chojnickiej „Dolinie Śmierci”, na listach tych znalazło się również czterech nauczycieli przedstawianej szkoły: Melania Kłopocka, Helena Żuławska, Stanisław Dębc i Łukasz Schulc. Cześć i chwała poległym nauczycielom, na listy trafiały osoby odznaczające się patriotyzmem, zginęli więc za miłość do ojczyzny a to wystarczy by nadać im miano bohaterów, jestem przekonany że dzisiejsza SP 1 nigdy im tego me zapomni.

Krystian Reszczyński

Hans Krüger ur. 1902 w Szczecinku, zm. 1971 w Bonn. Działacz NSDAP, zbrodniarz wojenny, po 1945 przewodniczący Związku Wypędzonych, polityk CDU, poseł Bundestagu i federalny minister ds. wypędzonych. W 1922 ukończył studia prawnicze i nauk politycznych, następnie pracował jako sędzia w Stargardzie i podczas okupacji w Chojnicach (do 1943). 17 października 1939 mianowany na stanowisko Orstgruppenleiter NSDAP w okupowanych Chojnicach nadzorował działania administracji miasta i był sędzią miejscowego sądu. Wydał bardzo liczne wyroki śmierci wobec Polaków za takie czyny, jak np. zbicie okna w domu Niemca, bójkę, przypadkową katastrofę kolejową. Według zeznań świadków Krüger stał ponadto na czele specjalnej komisji, która jesienią 1939 r. zatwierdzała listy Polaków, rozstrzeliwanych następnie bez sądu w chojnickiej „Dolinie Śmierci”. W Polsce rozpoczęto kompletowanie aktu oskarżenia przeciwko Krügerowi w 1964. Pod wpływem opublikowanych w prasie („Der Spiegel”) oskarżeń wobec Krügera kanclerz federalny Ludwig Erhard odwołał go ze stanowiska. Jednak prokuratura niemiecka odmówiła wszczęcia procesu ze względu na brak dowodów winy.

(przypis red.)

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.